Počítače

Jak otočit obraz na monitoru

Za běžných okolností jistě otáčet obrazem na monitoru nepotřebujeme. Nestojíme při koukání na počítač vzhůru nohama, takže máme na plochu monitoru právě ten nejlepší možný úhel pohledu. Jenže se může stát, že kvůli něčemu bychom rádi to, co je na obrazovce, viděli z opačného směru či otočené na bok. A otáčet celým monitorem není příliš praktické.

Otáčet monitorem je dost krkolomné řešení.

Když máte tablet, můžete si s ním točit do všech směrů a požadovaný obraz či program na vaší ploše vidíte přesně z toho směru, který potřebujete. I s notebookem to relativně jde, i když to není nejpraktičtější. Ovšem pokud máte klasický počítač a k němu připojený velký monitor, jistě s ním nebudete složitě manipulovat a točit jím. Vypadali byste u toho nejen jako blázni, ale navíc byste ho mohli i poškodit, případně by vám mohl jednoduše upadnout. A tak je lepší využít funkci, kterou zvládá každý počítač – otáčení obrazu na monitoru. A nejen vzhůru nohama, protože úhel otočení si můžete vybrat.

Klávesová zkratka

Pakliže chcete obraz na monitoru otočit vzhůru nohama, případně ho pak vrátit do původní pozice, je to velmi jednoduché. Nemusíte se pouštět do žádného bádání v útrobách vašeho softwaru, úplně vám k tomu postačí vaše klávesnice a jedna jediná klávesová zkratka – tedy využití stisknutí více kláves naráz. Konkrétně se jedná o trojstisk (tedy stisknutí tří kláves zároveň), což pak software sám vyhodnotí jako určitý předprogramovaný příkaz.
Pro otočení obrazu na monitoru vzhůru nohama stiskněte zároveň tyto tři klávesy: Ctrl + Alt + šipka dolů. Pakliže jste se dostatečně vynadívali na své dílo, můžete velmi podobně obraz otočit zase zpět do původní pozice, a to dalším trojstiskem. Tentokrát využijte klávesy Ctrl + Alt + šipka nahoru.

Výběr orientace

Umístění obrazu na vašem monitoru si můžete nastavit ve vašem systému. Pro aktivaci požadované orientace stačí kliknout na nabídku Start, pak zvolit Nastavení, následně Systém a nakonec klikněte na možnost Displej. V nově otevřeném okně si můžete vybrat ze čtyř možností:

  • na výšku
  • na šířku
  • na výšku s překlopením
  • na šířku s překlopením

Otáčení s Intelem

Kdo má ve svém počítači Ovládací panel pro HD grafiku Intel, má možnost si díky několika klávesovým zkratkám otáčet obrazem na svém monitoru, jak se mu zlíbí. Tedy nejen vzhůru nohama, ale i na bok, tedy konkrétně o 90, 180 či 270 stupňů. Asi se nebudete divit, že klávesové zkratky jsou obdobné jako u otáčení vzhůru nohama a zpět. Tedy můžete využívat možnosti trojkombinace Ctrl + Alt + šipka nalevo, případně Ctrl + Alt + šipka napravo.

Zákaz otáčení

Možná se vám obraz na monitoru otočil, aniž byste o to stáli. Tomu samozřejmě můžete předcházet, a to nejlépe tak, že otáčení obrazu pomocí zkratek zakážete. Stiskněte trojkombinaci Ctrl + Alt + F12 a otevře se vám okno s ovládacím panelem Intelu. Tam v jedné nabídce můžete možnost změny orientace pomocí klávesových zkratek deaktivovat. A v případě potřeby kdykoliv zase aktivovat.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close