Počítače

Jak otevřít, rozbalit soubor rar

Komprese souborů se dnes používá při práci s daty zcela běžně, a to hned z několika důvodů. Tím prvním je pochopitelně maximální úspora místa. Je vcelku jasné, že když má konkrétní soubor mnohem menší velikost, velmi jednoduše se vleze nejen na pevný disk počítače, ale i na flash paměť a kamkoli jinam dle vlastní potřeby. Pravda je takový, že v mnohých případech se již přímo samotné soubory do jisté míry komprimují, nicméně většinou je optimální je zmenšit do daného archivu ručně. Učinit tak můžete například za pomocí nejznámějších archivátorů třeba s názvem rar. Pravda je ale ta, že k jeho rozbalení běžné nástroje nemusí stačit. I proto se na rozbalování souborů v tomto archivátoru zaměříme v následujícím textu.

Rar, zip a další komprese

Kompresí může být hned několik v nejrůznějších podobách. Klasiku představuje zejména obecná možnost komprimace do souboru zip. Ta je charakteristická hlavně tím, že je v podstatě volná, takže si soubor můžete bez potíží nechat volně přístupný bez jakéhokoli zbytečného hesla. Pokud ale vyžadujete, aby informaci mohl převzít pouze určitý člověk, klidně si jej můžete zaheslovat dle libosti. Komprimace souborem rar již ale není tak jednoduchá, jelikož se často nejedná o soubor s volbou licencí, který by mohl být rozbalen bez pomoci jakéhokoli odborného programu, který je většinou i placený. Přesto lze najít na internetu volně stažitelné licence Winraru, který vám s komprimací a dekomprimací pohodlně pomůže.

Co všechno lze komprimovat

Efektivně snížit velikost souboru můžete v podstatě kdykoli a jakkoli. Jednat se také může o kterákoli data dle vaší libosti. Nejčastěji se tímto způsobem pracuje především s obrázky a videem. Tyto soubory totiž obsahují největší množství dat a svým objemem často blokují největší část pevného disku jakéhokoli zařízení. Určitě je třeba říct, že komprimací souborů tohoto typu nemusí dojít ke snížení kvality. Mnohdy se také dá komprimovat i hudba a jakékoli jiné například textové soubory. Ty ale často zabírají minimum prostoru na disku, takže není vůbec zapotřebí je komprimovat. I tak ale někteří lidé mohou dávat do archivu třeba z hlediska bezpečnosti i takovéto soubory.

Jak rozbalit rar

Rozbalení souboru z archivu rar není nijak složité v případě, že máte příslušný program. Ideální je zejména winrar. Po jeho instalaci většinou stačí, když pouze kliknete na daný komprimovaný soubor a on se rozbalí sám. Vy si pak jednotlivé složky souboru již otevřete pohodlně sami. Stačí si je pouze přetáhnout myší na místo určené, a to klidně i do nového soboru, který k tomuto účelu bude sloužit. Samotné rozbalení dat bude velmi rychlé a potrvá pouze několik málo vteřin. Ze soubory tak budete moci rychle pracovat.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close