Investice

Jak obchodovat na burze

K investování na burze je potřeba mnoho znalostí. My začneme těmi nejzákladnějšími.

Burza je místem, kde se v ideálním případě setkává nabídka s poptávkou. Máte zde možnost zakoupit cenné papíry společností, měny nebo dluhy korporací, které můžete v budoucnu výhodně prodat a rozdílem je váš zisk. Tento způsob zhodnocování cashflow může být základem vašeho bohatství, záleží na tom, jak správně si zvolíte obchodní strategii.

Obchodní strategie

Burza
Burza

Neboli investiční strategie je důležitým faktorem ve vaší honbě za úspěchem. Vlastním obchodováním se dá dojít k zajímavým zhodnocením. Nejdříve je důležité poznat vaše chování v krizových situacích. Zda dokážete dodržovat svou investiční strategii i přes náhlé korekce, které dokážou rozhýbat i něčím dalším než jen kurzem.

Konzervativní strategie

Pokud nezvládáte dobře stres, můžete volit konzervativní způsob investování. Konzervativnější investoři skládají své portfolio především z dluhopisů (až 80%) a zbytek tvoří akcie nebo podílové fondy (20%). Tento způsob je vhodnější pro majetnější investory, právě kvůli velkému podílu dluhopisů v portfoliu. Nominální hodnota dluhopisu se pohybuje od jednoho milionu výše. Nejbezpečnějšími, a proto také s nejmenším zúročením, jsou státní a korporátní dluhopisy. Zde se úrok pohybuje okolo 2%. Naopak nejvíce riskantní, a tudíž potenciálně nejvíce výnosné, jsou dluhopisy firem s problémy v podnikání. Například dluhopisy společnosti NWR přesáhly obchodování s více jak 50% úročením. Společnost NWR se dostala do problému díky nízkým cenám uhlí.

Vyrovnaná strategie

Jste-li přeci jen méně majetný nebo očekáváte větší výnosy, můžete si své portfolio sestavit z 50% akcií a 50% dluhopisů. Dosáhnete tak poměrně většího zhodnocení než při konzervativní strategii, díky akciím, které jsou více volatilní. Dobrým příkladem zde můžou být dividendové akcie, na kterých se vyplácí určitá částka na jednu akcii, která se rozpočítává ze zisků společnosti. Na českém trhu je význam dividendových akcií vysoký. Právě díky nízké volatilitě (nemožnosti velkého kapitálového výnosu) jsou dividendy zajímavým zhodnocením přesahujícím někdy i 5% z celkové investice.

Dynamická strategie

Dynamická strategie je určena pro milovníky akcií. Vaše portfolio je tvořeno z nejméně 80% akcií a zbylých 20% připadá na dluhopisy. Můžete dosáhnout velkého zhodnocení, ale také velké ztráty svých prostředků. Vhodná je pro investory s menším obnosem peněz (vždy obchodujte spíše s penězi, jejichž ztráta vás nezruinuje).

Při této strategii aktivní investor hojně využívá analýzy konkrétních titulů, do kterých chce investovat. Nabízí se fundamentální analýza a technická analýza, ale také psychologická analýza. Každá analýza má své výhody a nevýhody. Někdo může volit jen technickou analýzu, jiný zas věří fundamentálním atributům a někdo úplně jiný sází na předpověditelné chování investorů.

Velmi zjednodušeně, technická analýza zkoumá průběh, křivku konkrétního titulu a snaží se určit trend, který dané akcii dominuje. K určování růstových a klesajících trendů používá objem zobchodovaný za konkrétní čas, cenu akcie a její volatilitu.

Fundamentální analýza jde více do hloubky samotné firmy. Snaží se určit správnou cenu jedné akcie. Pokud nám fundamenty napovídají, že firma je na trhu podhodnocená a celkový sentiment v oboru, v kterém podniká, je příznivý, může se jednat o dobrou investici.

Psychologická analýza využívá předpověditelného chování investorů na trzích. Pokud přijde větší korekce, může mnoho investorů se pozice ukončovat a s cílem prodat svou pozici co nejdříve, jde investor čím dál tím níže a cena samotné akcie tak klesá. Panickým chováním se mohou akcie stát velmi podhodnocenými a nastává čas na otevření pozice.

Zároveň je na místě určit si očekávaný maximální výnos i ztrátu, při kterých budete svou pozici ukončovat. Pokud si určíte jako cíl 20% výnos za 3 měsíce, což se zdá být reálné na základě analýz, je nutné toto dodržovat. Můžete si také určit minimální ztrátu, kterou dokážete snést. Pakliže vaše pozice je ve ztrátě více jak 5%, uzavíráte pozici a hledáte jinou investiční příležitost. Zamezíte tak zbytečným ztrátám neuváženým chováním.

Obchodování dle doporučení

A jestli je toho na vás moc, v případě, že máte na svém účtu dostatek financí (minimální množství spravovaných peněz je okolo 250 000,-Kč), můžete si dovolit nechat spravovat vlastní investiční účet. Investujete tak své volné prostředky do podílových fondů. Ty spravují vaše finance za poplatek, avšak veškeré analýzy a samotná investiční činnost se vás už netýká. Tuto strategii nazýváme pasivním investováním.

Můžete obchodovat i podle doporučení samotných makléřů investičních společností. Veškeré finance si spravujete sami, ale jsou zde větší poplatky za tipy makléřů (okolo 25%). Zde je nutné mít několik milionů korun. Důvodem je určený minimální výnos pro investiční společnosti z vašich investic. Poplatky řádově desítky tisíc korun za rok.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close