Jak navýšit kontokorent
I když jste ten nejspořivější člověk na světě, tak se může stát, že se dostanete do situace, kdy si budete muset vzít půjčku. Na vše se totiž naspořit nedá – takže pokud si kupujete dům, byt či auto, tak většina lidí si na to půjčuje. Ale půjčku si můžete vzít i na řadu menších výdajů. A proto existuje mnoho typů půjček, přičemž mezi nejoblíbenější patří kontokorent.
Účet u některé banky má dnes skoro každý pracující člověk, případně mají manželé společný účet. A když si účet u vybrané banky zakládáte, tak vám pracovník za přepážkou většinou automaticky nabízí, jestli nechcete k účtu i nějakou další, s ním související službu. Velmi oblíbený je právě kontokorent, za jehož založení nic neplaíte, za jehož vedení nic neplatíte, a když ho nepoužíváte, ani o něm nevíte. Ale můžete se dostat do situace, kdy se vám může nečekaně dobře hodit. A stejně tak se můžete dostat do situace, kdy zjistíte, že váš limit kontokorentu je příliš nízký a zrovna byste potřebovali víc. Dá se to nějak řešit?
Limity kontokorentu
Kontokorenty nabízí každá banka a dává je ke každému běžnému účtu. Kontokorent si můžete dle vlastní libovůle omezit a určit si nějaký limit, nad nějž se už nedá dál jít. Tedy určíte si, kolik peněz si maximálně můžete od banky půjčit a za běžných okolností tento limit nemůžete přesáhnout. Někdy minimální a maximální limit určuje sama banka, jindy to nechá čistě na klientovi. Vždy se ale bankéř nejprve ptá na to, jaké jsou platební schopnosti klienta, tedy jestli někdy bude schopný danou půjčku z kontokorentu splatit.
Navýšení kontokorentu
Když si zakládáte kontokorent, tak banku zpravidla zajímá vaše nedávná platební schopnost a finanční minulost. Většinou se zajímá o to, kolik peněz vám měsíčně přichází na váš bankovní účet, případně kolik to bylo v předcházejícím čtvrtletí. Z toho pak plyne, jestli bude klient schopen půjčku splatit. A pokud projde jako důvěryhodný, je mu kontokorent založen, a to takřka v libovolné výši.
A když najednou někdo dojde do situace, kdy by potřeboval limit zvýšit a díky tomu si půjčit více peněz než dosud? V tom případě musí požádat banku o navýšení kontokorentu, je opět posouzena jeho platební schopnost, jestli je schopen ze svých příjmů splácet své půjčky (zejména má-li je u totožné banky) – a v případě úspěšného posouzení je žádost schválena a kontokorent navýšen.
Snadná půjčka
Kouzlo kontokorentu i to, proč ho tolik lidí chce mít a také ho využívají, je v tom, že je to velmi snadná a nenáročná půjčka. Dovolí vám totiž dostat se skrze váš vlastní bankovní účet do minusu – tedy neskončíte na nule, ale můžete jít tak daleko do minusu, jak máte nastavený limit. Se splácením si přitom nemusíte dělat starosti, protože peníze, které vám na bankovní účet přijdou, jsou automaticky používány na „vyspravení“ vašeho rozpočtu, tedy nejprve na umoření dluhu z kontokorentu. Proto je vždy lepší jít s ním jen tak hluboko, aby ho vaše následné příjmy dokázaly vyrovnat a dostali jste se opět do plusu.
Úroky
Další výhodou kontokorentu jakožto půjčky je, že nemusíte splácet žádné podivné úroky, poplatky a tak dále. Platíte roční úrok, a to jen z té částky, kterou si díky kontokorentu půjčíte. Pokud se vám podaří třeba už v příštím měsíci se dostat do plusových částek, tak další úroky neplatíte. Nevýhodou je, že úrok je hodně vysoký. I když se může v přepočtu na splátky zdát jako nízký, tak pokud kontokorent využívát neustále, budete muset bance platit neustále. V průměru se úroky kontokorentů pohybují okolo 20 procent z půjčené částky.
Pokračování kontokorentu
Nevýhodou navýšení kontokorentu je to, že vás to bude svádět chodit do většího a většího minusu a jen těžko se vám pak peníze budou bance vracet. Proto si limit zase můžete nechat snížit, stačí jen podat žádost – a v tomto případě jí jistě bude vyhověno. Odborníci doporučují dávat si limit kontokorentu jen tak hluboko, jaké jsou vaše měsíční příjmy – tedy abyste byli schopni dluh do měsíce zase umořit. Pokud máte zájem používat kontokorent neustále, tak se musíte nejpozději po roce dostat na bankovním účtě do plusových částek. Komu se to nepovede, ten má s dalším používání této služby konec.
Foto: Pixabay