Student

Jak naučit dítě počítat

Matematika je těžký předmět, což může potvrdit drtivá většina maturantů. I dospělým leckdy dělá problém, natožpak malým školákům. Jenže počítat se musíme naučit, protože bez základních znalostí počtů se v životě zkrátka neobejdeme. Mnoho rodičů tak stojí před záludnou otázkou, jak naučit své potomky počítat.

Nejlepší je učení hrou.

Základním dilemtem rodičů bývá, kdy začít učit své dítě počítat. Je vhodné počkat až na začátek povinné školní docházky nebo je lépe vštěpovat mu základy už v předškolním věku? Copak dítě docházející do školky může zvládat počty? Samozřejmě, že zde nehovoříme o sčítání, odečítání nebo dokonce násobení, protože to malé dítě nemůže pochopit. Ale už malé děti většinou dokážou na prstech ukázat, kolik jim je let – většinou to dokážou i říct. Často se naučí ukazovat a říkat i to, kolik let je jejich sourozencům. A to je vhodný první krok, jak dětem ukázat, k čemu jsou počty. Učte je to hrou, ať to neberou jako nějakou nudnou povinnost.

Počítejte cokoliv

Učení hrou znamená, že dítě nebudete nutit sedět nad knihami a sešity a nebudete po něm chtít psát složitá čísla, když to možná ještě ani neumí. I předškolní dítě můžete naučit počítat do pěti, posléze i do deseti. Děti jsou zvídavé, zajímají je jak písmenka, tak číslice, tak toho využijte. Počítejte s nimi, cokoliv zrovna potkáte. Ptejte se dítěte v různých situacích. Kolik je na obrázku kočiček? Kolik má pejsek tlapek? Kolik prstů máš na ruce? Kolik hrnečků je na stole? K tomu dítěti pomáhejte ukazovat správný počet na prstech. Bude dlouho chybovat, ale častým opakováním ho to postupně naučíte a pochopí, k čemu počty jsou a jak jednotlivé předměty v podstatě sčítat.

Učení školáků

U předškoláků je to v podstatě jen hra, ale jakmile dítě nastoupí do základní školy, už se musí učit počítat. A zatímco některé to pochopí již od samotného učitele, některé dítě potřebuje pomoc rodičů. Cvičit se lze opět hrou, nikoliv nucením k učení. Hrajte Člověče, nezlob se a další deskové hry, kde je nutné počítat puntíky na kostkách, případně je sčítat, hází-li se dvěma kostkami. Malujte si barevné puntíky, sčítejte, na cokoliv zrovna narazíte v obrázkových knížkách, omalovánkách, venku i doma. Kromě klasických počtů můžete dítě hrou učit i sčítání, například: Kolik je na stole hrníčků a k tomu talířků? A tak dále. Dokud si to dítě nezautomatizuje, nezakazujte mu počítat na prstech, je to velmi dobrá pomůcka. Postupně se to naučí zpaměti, ale chce to čas.
Problémovější může být odčítání, zvlášť pokud jdete přes desítku, ale cvičit se to dá opět hraním s konkrétními předměty – sečtěte hrníčky a talířky a pak několik talířků dáte stranou a dítě zjišťuje, kolik jich zbylo. A tak dále, příkladů kolem sebe najdete spoustu.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close