Jak nastavit pokojový termostat
Správná teplota ve vnitřních prostorách je velmi důležitá nejen pro naši spokojenost, ale i pro naše zdraví. Jenže její vhodné nastavení není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Každý modernější radiátor obvykle disponuje svým vlastním termostatem, kterým si můžete řídit teplotu v jednotlivých místnostech. A spousta lidí má navíc jeden hlavní termostat pověšený někde na zdi, který řídí pokojovou teplotu v celém bytě či domě. A s jeho nastavováním je to o něco záludnější.
Někdo má rád chladnější místnosti, jiní lidé si vytápějí domov na 23 i víc stupňů Celsia, jinak je jim zima a necítí se příjemně. A jiní mají rádi rozdílné teploty v různých pokojích – v dětském pokoji se snaží udržovat teplejší klima, protože děti se často válejí po zemi a je nutné udržovat je v teple; v obývacím pokoji také nechtějí zrovna zmrznout; a v ložnici to mnoho z nás má právě naopak, což doporučují i mnozí lékaři – není vhodné spát v přílišném teple a teplota okolo 19 až 20 stupňů Celsia je pro spánek naprosto ideální.
Obyčejné termostaty
To, jak správně nastavit pokojový termostart záleží na požadavcích a zvycích každého z nás. A mnoho vám také naznačí i sám termostat – pokud máte jen jednoduchý termostat, na kterém kolečkem nastavíte určitou teplotu, tak tato teplota se v jeho okolí udržuje a podobná je i v dalších místnostech. Pakliže teplota z nějakého důvodu klesne níže, spustí se kotel (či jiný zdroj vašeho tepla) a teplotu znovu vrátí do optimální hodnoty, kterou si přejete udržovat. Takřka nikdy tedy nedojde k zásadnějšímu kolísání teploty (pokud tedy termostat ručně nevypnete a teplota tak nepřestane být hlídaná a regulovaná).
Chytré termostaty
Existují samozřejmě i pokojové termostaty, které se řadí mezi „chytřejší“. A žádné obyčejné kolečko pro nastavování stálé teploty na nich nenajdete. Pokud k nim navíc máte i moderní kotel či jiný zdroj tepla, mohou vám nabízet i další rozličné funkce, s kotlem sami komunikují a vám stačí prvotní nastavení jejich funkcí a pak už si jich dále nemusíte všímat. Kromě nastavení požadované optimální teploty jim tak můžete nařídit (respektive kotli), kdy se má vypínat a mít pauzy mezi topením, přičemž termostat i přes klesající teplotu nemůže kotel samovolně zapnout. A pak si zvolíte i čas, kdy kotel znovu naskočí, případně zadáte nějakou hraniční teplotu, kdy začne topit, abyste nezmrzli. Vše záleží na vašem konkrétním vybavení, takže nějaký obecný návod zde lze jen těžko dávat.
Vyšší investice se vyplatí
Pokud nechcete neustále obíhat termostaty na radiátorech a obyčejný pokojový termostat vám nevyhovuje, protože v některých místnostech máte přetopeno a jinde zase mnohem chladněji, lze to vyřešit investicí do lepšího termostatu. A ta se vyplatí, protože pokud máte termostat, který vám dokáže uhlídat optimální teploty ve všech pokojích, tak následně můžete dost značné částky ušetřit na energiích – zbytečně totiž nepřetápíte a přespříliš netopíte ani v době, kdy jste v zaměstnání nebo kdy spíte. Moderní termostat vám může zajistit chladnější klima v noci, ale sepne se chvíli před vaším vstáváním, takže nevstáváte do zimy. A stejně tak začne více topit před vaším příchodem z práce, přičemž v prázdném bytě udržuje nižší teploty. To vše lze nastavit – a pokud máte úplně moderní termostat, můžete s ním komunikovat i pomocí aplikace pro chytrý telefon.
Tepelná čidla
Pokud máte jediný starší termostat, máte tedy jen jedno tepelné čidlo. Ale novější termostaty umožňují rozmístit po bytě či domě i další tepelná čidla, čímž můžete teplotu nastavit a regulovat ještě lépe. Je ovšem nutné umístit je vhodně a na správná místa.
Při nastavování teplot si uvědomte také to, že o víkendu býváte doma spíše než v pracovním týdnu, takže není vhodné mít tam „pracovní“ teplotu, kdy vám bude chladno. Novější termostaty počítají i s tímto a mají víkendový režim, noční režim a tak dále. Stačí jen nastudovat návod právě k vašemu termostatu a máte za pár minut ideálně nastaveno.
Foto: Pixabay