Jak nastavit barometr
Zatímco teploměr se nemusí nijak nastavovat, protože rtuť si teplotu měří vždy a všude sama, u barometru je to něco jiného. Když si ho koupíte, musíte si ho doma nejprve správně nastavit, protože jinak vám nebude ukazovat správné hodnoty a bude vás mást. Jak na to?
Máte-li pocit, že o nastavení můžete požádat samotného prodejce, tak je to jistě také možnost, ale ne vždy nejvhodnější. Prodejce by vás totiž měl upozornit, že tlak v prodejně může být úplně jiný než tlak u vás doma, takže tlakoměr může ukazovat klamavé hodnoty. Barometr si tedy musíte nastavit sami až po přinesení domů. Jenže mnoho lidí na něj bezradně kouká a vůbec netuší, jak ani proč.
Rozdílnost tlaků
Důvodem, proč je nutné barometr přesně nastavit na jeho novém „bydlišti“, je změna tlaku s ohledem na výšku, tedy nadmořskou výšku. Když mluvíme o tlaku vzduchu, myslíme tím hydrostatický tlak vzduchového sloupce nad námi. To zní dost komplikovaně, ale není. Když se totiž změní výška (vystoupáme například na kopec), změní se tím nejen sloupec vzduchu nad námi, ale i jeho tlak. V průměru lze říci, že tlak se mění o jeden hektopascal na osm metrů výšky. Takže pokud si barometr koupíte na jižní Moravě a odvezete si ho domů na Šumavu, je tlak na obou místech zcela odlišný.
Podle hladiny moře
Když se snažíte nastavit si na barometru správný tlak, nejspíš se budete řídit podle své nadmořské výšky. To je ten nejjednodušší způsob a nadmořskou výšku svého bydliště můžete zjistit poměrně jednoduše. Stačí si najít nejbližší meteorologickou stanici a podívat se na data na ní. Zapátrat můžete i na internetu, kde to také snadno naleznete.
Nastavte tlak
Jakmile zjistíte svou nadmořskou výšku, můžete si ji přepočítat na váš hydrostatický tlak. Pokud počítat nechcete, najdete si aktuální hodnotu na již zmiňované nejbližší meteorologické stanici. Pak vezměte do ruky barometr a otáčejte regulačním šroubem, dokud ručičku nedostanete na zjištěnou hodnotu.
Sledujte pohyby
Žádný barometr vám nedokáže ukázat aktuální stav počasí a nemění se nijak rychle. Ručička se pohybuje jen velmi pozvolna a tlak většinou buď dlouhodbě klesá, nebo stoupá. Podle toho, kam se ručička pohybuje, můžete předvídat, jaké bude v následujících hodinách či dnech počasí. Ostatně, barometr vám to ulehčuje i označením a rozdělením svých polí na tři základní části: Krásně, Proměnlivo, Déšť.
Posouvejte ručičku
Na barometru najdete speciální stavěcí ručičku, která je umístěna zepředu a můžete s ní volně pohybovat. Ta je zde zejména proto, abyste měli dokonalý přehled o proměnách tlaku a změnách počasí. Pokud ji přesunete na aktuální hodnotu, můžete po čase sledovat, kam se pohybuje ručička barometru a jaké počasí tedy přichází. Než hodnotě zcela uvěříte, doporučuje se nejprve velmi zlehka poklepat na sklíčko barometru, aby se odstranila možná odchylka.
Nastavení skutečného tlaku
Když si barometr zakoupíte, máte ještě druhou možnost jeho nastavení. A to nikoliv na tlak v určité nadmořské výšce, ale na aktuální tlak. To je o něco složitější a musíte si ho dopočítat. Buď si ho dopočítáte z dat na nejbližší meteorologické stanici, nebo na nejbližší stanici můžete zajít osobně a tam požádat o aktuální tlakové hodnoty. Ty ovšem běžně nepotřebujete. Vyžadují je zejména lidé, kteří barometr nosí s sebou například na vysokohorské túry, případně další profesionálové pracující v prostředí vyžadujícím znalost skutečného akuálního tlaku.
Pozor na teplotu
Správně fungující barometr má ještě jeden háček. Měli byste totiž mít na paměti, že tlak se mění nejen v závislosti na výšce, ale i na teplotě. Takže jiný je v silných mrazech a jiný v letních vedrech. Ve vysokých teplotách se mění o jeden hektopascal na skoro devět metrů výšky, takže pokud si barometr pořídíte v létě a je zrovna vedro, může vám pak v zimě ukazovat nesprávné hodnoty.
Foto: Pixabay