Praktické

Jak naškrobit kroj

V mnoha místech naší republiky se na sváteční události stále ještě nosí kroje. A podobně je tomu i v jiných státech, kde se dbá na dodržování tradic. Ale složitá není jen tvorba kroje – náročná může být i následná péče o něj. Víte například, jak naškrobit kroj a neponičit ho?

Péče o kroje není snadná.

Většina z nás si kroje spojuje především s jižní Moravou, kde dodnes přežívají a hodně se nosí. Ale nikoliv běžně – oblékání kroje se pojí se specifickými událostmi a tradicemi a jde vždy o velmi slavnou událost. I proto je třeba dbát na to, aby kroj byl stále čistý, nebyl poškozený a ani pomačkaný. Péče o něj je proto náročná. A pokud byste ho jen jednoduše hodili do pračky, vyprali a usušili, mohli byste si ho nenávratně zničit.

Jak prát kroj?

Kroj se skládá z mnoha různých částí. Některé jsou vyšívané, jiné obyčejné bílé. Některé pestrobarevné. A podle toho je potřeba o něj i pečovat. Nejlepší je tak při očistě kroje oddělit jeho části podle typů a barev. Bílé nevyšívané součásti, tedy zástěry, košile, kordulky, spodničky nebo rukávce můžete dát s klidným vědomím do automatické pračky a vyprat na 60 stupňů Celsia. Pokud jsou více zašpiněné, nemusíte se bát ani pracího režimu na teplotu 90 stupňů Celsia.

Tylové a batistové součásti, stejně jako kanafasové nebo modrotiskové součásti kroje by do pračky vůbec přijít neměly. Je nutné přeprat je ručně a jen vlažnou vodou, abyste je nezničili. Pokud máte na některé prací části kroje krajku, je lepší před praním ji vypárat a následně opět přišít – otáčky pračky by ji mohly nenávratně poškodit. A některé součásti (například soukenné nohavice, plstěné klobouky nebo semišové oděvy) raději odneste do čistírny.

Jak naškrobit kroj?

Po každém vyprání v pračce nebo i v ruce je nutné dané části kroje také naškrobit. Díky tomu pak oděv vypadá lépe, vzdušněji a snadněji drží tvar. Existuje přitom několik způsobů, jak naškrobit kroj. A každý si obvykle najde ten svůj oblíbený.

Bramborový škrob

Pokud jste oděvy nikdy neškrobili, ale zato při vaření rádi používáte bramborový škrob, tak vězte, že jde i o jeden z nejlepších přípravků na škrobení kroje. Právě s ním je to totiž snadné a nemůžete nic pokazit. Stačí vám k tomu 1 litr vody, z něhož si desetinu (tedy asi 1 decilitr) odlijete a zbytek v hrnci přivedete k varu. Do menší části vsypete lžíci bramborového škrobu, pečlivě rozmícháte a poté vlijete do vroucí vody. Poctivě míchejte a dál asi 2 minuty vařte.

Následně tekutinu nechte zcela vychladnout a následně ji přes plátýnko přeceďte tak, aby ve vodě nezbyla žádná pevná součástka škrobu. Do škrobu následně pomalu lijte studenou vodu a míchejte. Když vám vznikne jakási kaše, můžete do ní začít namáčet jednotlivé součásti kroje, nechat je tam několik minut a následně vyndat a nechat uschnout. Poté je ještě nutné pokropit je a následně ještě vlhké žehlit.

Pšeničný škrob

Druhou možností je využití pšeničného škrobu. K ruce je navíc ještě potřeba mít jádrové mýdlo, které se používá typicky na ruční praní. Postup je pak už velmi snadný. Opět si připravte 1 litr vody a nic z ní tentokrát neodlévejte. Nasypte do ní 3 lžíce pšeničného škrobu a smíchejte. Následně si vezměte jádrové mýdlo a strouhejte ho přímo do vody, kde ho nechte rozpustit. Míchejte, dokud se vše nespojí do jednolité tekutiny, a pak do této chladné škrobové lázně můžete namáčet různé součásti kroje.

Někdo ke škrobení kroje pšeničným krojem používá ještě i takzvaný borax, který běžně koupíte v drogerii nebo prodejně s kosmetikou a využívá se k tomu, aby se prádlo při škrobení nelepilo. Zvládnout to lze ale i bez něj. A navíc s boraxem je to zdlouhavější a komplikovanější – nepotřebujete k němu ale už jádrové mýdlo jako v návodu výše.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button