Počítače

Jak napsat uvozovky dole či nahoře

V psaném slově používáme nejen písmena abecedy, ale i řadu interpunkčních znamének. Při psaní rukou je to poměrně snadné a příliš nad tím nepřemýšlíme, ale pakliže máme něco napsat na počítači, možná u leckterého znaménka zaváháme. Jak ho napsat a kde ho na klávesnici najdeme?

Uvozovky lze zapsat různými způsoby.

V tomto článku se zaměřujeme na uvozovky, a to jak ty nahoře, tak dole. Než si řekneme, jak je na klávesnici napsat i jaké máme možnosti, tak si shrňme, kde je můžeme používat a jakými pravidly se jejich použití řídí.

Záludnosti uvozovek

Uvozovky se nejčastěji využívají, pokud chceme v textu nějakým jasným způsobem vyznačit určitou část. Obvykle se jedná o vyznačení přímé řeči, tedy promluvy nějaké osoby či fiktivní postavy. Ale uvozovkami se vyznačují i různé jiné součásti, například slova, která jsou autorem textu míněna ironicky (aby naznačil právě tuto ironii – například: Quasimodo byl „krásný“ muž). Označují se jimi i například slangové výrazy, přirovnání, citáty a podobně, ale není to pravidlem, záleží spíše na uvážení autora.

Použití uvozovek

Za školních lavic asi všichni tušíme, jak uvozovky vypadají. A navíc všichni něco čteme – knihy, časopisy, články na internetu – takže se dennodenně setkáváme s uvozovkami, zejména co se týče vyznačení přímé řeči. Všichni tedy víme, že když je chceme někde použít, nejprve napíšeme uvozovky dole a pak (bez mezery – to je důležité) pokračujeme daným textem, sdělením a podobně. Pak uděláme tečku (nebo vykřičník, otazník, čárku, trojtečku a podobně, zkrátka co zrovna potřebujeme) a následují uvozovky nahoře. Opět mezi nimi a interpunkčním znaménkem ukončujícím větu neděláme žádnou mezeru.

Tvar uvozovek

Uvozovky jsou specifické v tom, že jsou takzvaným párovým interpunkčním znaménkem. Nejen, že k jejich správné funkci je musíme použít dvakrát – nejprve dole a pak nahoře – ale mají i tvar dvojité čárky či dvou čárek vedle sebe („text“). Ale není to jediný tvar uvozovek, i když je nejpoužívanější. Můžeme je napsat i jako jen jednu čárku dole a pak jednu nahoře (‚text‘). Existuje ještě zápis uvozovek pomocí dvou šipek, případně i pomocí jedné šipky, ale je to spíše zastaralý způsob, který se dnes téměř nepoužívá. Vypadá následovně »text« , ›text‹.

Jak je napsat

Jak už jsme uváděli, v rukou psaném textu není těžké uvozovky napsat, ale problém může nastat u psaní na počítači. Ale také to není tak složité. Symbol uvozovek najdeme na klávese s písmenem Ů (touto klávesou lze zapsat celou řadu různých symbolů, ale při stisku klávesy Shift a zároveň Ů se objeví symbol uvozovek dole). Pokud chcete mít uvozovky nahoře, uděláte to po dopsání daného textu úplně stejnou kombinací. Podle toho, kde se na monitoru zrovna nachází váš kurzor (zda v prázdnu nebo na konci nějaké věty), objeví se uvozovky automaticky a správně buď nahoře, nebo dole. Nemusíte nad tím tedy nějak přemýšlet.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close