Počítače

Jak napsat středník

O tom, že existuje něco jako středník, jsme slyšeli už na základní škole. Pokud čteme (a je jedno, jestli noviny nebo knihy, případně i delší texty na internetu), tak se s tímto interpunkčním znaménkem také setkáváme, ale spíše ho příliš nevnímáme. A pokud nějaký text píšeme sami, bez jeho použití se v drtivé většině případů obejdeme. Ale někdy je nutné či vhodné ho použít. Kdy, proč a k čemu je tohle podivné interpunkční znaménko vlastně dobré?

Na klávesnici se skrývá spousta netušených znaků.

Nejprve si připomeňme, jak ten středník vypadá. Je to zvláštní znaménko, které se skládá z čárky i tečky, což je dost neobvyklé, protože ve většině případů se pro rozdělení vět používá buď právě čárka, nebo tečka. Ale středník je specifický v tom, že dvě na sebe navazující věty dělí mnohem výrazněji, a to i výrazněji než tečka (a nemusí přitom jít o souvětí, jsou to v podstatě dvě na sobě nezávislé věty či na sobě nesouvislá souvětí – a může jich klidně být i více než dvě, pokud mezi nimi použijeme více středníků). Žádná omezení zde nejsou. A jak že tedy vypadá? Je to klasická čárka (jakou píšeme mezi souvětími) a hned nad ní je tečka (třeba jako tečka nad i) ; .

Středník na klávesnici

Pokud píšeme rukou, tak napsání středníku není problém, prostě uděláme částku a nad ní tečku. Pakliže píšeme na počítači, můžeme chvíli marně pátrat, kde že se toto interpunkční znaménko nachází. Protože pokud zkoušíme nějak zkombinovat klávesy pro tečku a pro čárku, nikdy středník nedostaneme, takováhle klávesová zkratka neexistuje. Nicméně je zde speciální klávesa s tímto symbolem a nachází se v drtivé většině případů vlevo nahoře, pod tlačítkem Escape (ESC). Kromě středníku (pro jehož použití nám stačí klávesu jednoduše stisknout – pokud tedy máte nastavenou českou klávesnici) se na klávese nachází také symbol pro stupně (tedy °, který získáme stiskem těchto dvou kláves: Shift + °). Pokud máte nastavenou anglickou klávesnici, tak klasickým jedním stisknutím se vám objeví apostrof (tedy čárka nahoře používaná v angličtině) a v kombinaci s klávesou Shift pak získáte vlnovku).

Anglická klávesnice

Pokud někdo používá anglické nastavení klávesnice (tedy že klávesnice vypadá stále stejně, ale po stisku se zobrazují symboly napsané na klávesách vlevo, nikoliv vpravo), tak se středník dá napsat ještě jinak. Najdeme ho totiž také skrytý pod klávesou umístěnou hned vpravo vedle písmena L. Stačí jedno stisknutí této klávesy a objeví se vám. A některé klávesnice ho na sobě mají i namalovaný, takže ho na nich najdete právě dvakrát. Ale stejně tak se vám může stát, že středník nikde na klávesnici neuvidíte. V tom případě můžete zkusit vykouzlit ho pomocí stisku této kombinace kláves: ALT + 59. To stoprocentně funguje, jen musíte mít vpravo vedle klasické i numerickou klávesnici.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close