Počítače

Jak napsat německé ostré s na klávesnici

Počítačová klávesnice skrývá řadu tajemství. Většina z nás si vystačí jen s těmi znaky, které na ní vidíme – tedy písmena, číslice a několik dalších znaků a značek. Ale pokud píšeme text například v cizím jazyce nebo potřebujeme udělat znak, který na klávesnici nevidíme, musíme využít většinou různých klávesových zkratek nebo jiných přídatných nástrojů.

Při psaní na počítači má němčina řadu záludností.

Takovým záludným příkladem, s nímž si běžnou cestou nedokážeme poradit, může být třeba znak pro německé ostré S. Ten vypadá následovně: ß. Takové téměř velké B, ale tím ho rozhodně nahradit nemůžeme. A na klávesnici ho zkrátka nenajdeme. Co s tím, pokud si tento znak pod pojmem „ostré S“ nechceme hledat na internetu a pak ho složitě nekopírovat do textu vždy, když ho potřebujeme?
Vývojáři a programátoři naštěstí mysleli na to, že různé jazyky mají svá specifika, a tak ostré S do klávesnice ukryly. Stačí znát a zapamatovat si klávesovou zkratku, která vám ho pomůže okamžitě vykouzlit, a tou je: Alt Gr (najdete ho vpravo od mezerníku) a k němu současně stisknout klávesu se znakem pro paragraf (§). A znak ß se jako kouzlem objeví v místě vašeho blikajícího kurzoru. A nebo si to také můžete úplně zjednodušit a místo tohoto znaku psát ostré S prostě jako ss.

Problém s přehlasováním

Němčina má i další záludnosti, zvláště pokud se něco v tomto jazyce snažíte napsat na počítači. V mnoha slovech se totiž objevují přehlasovaná písmena, tedy zejména ä, ö, ü. Pokud máme českou klávesnici, je vybavena klávesami pro ě, š, č, ř, ž, ý, á, í, é, ale hlásky s dvěma tečkami nahoře na ní nenajdeme. I na to ale existuje trik – vlevo od klávesy Enter najdeme klávesu se symbolem lomítka a také dvou teček položených vedle sebe. A právě ty potřebujeme. Takže v případě nutnosti stačí stisknout tuto klávesu a následně požadované písmeno (nikoliv tedy obě klávesy zároveň, ale postupně – nejde totiž o klávesovou zkratku).

Záludnost zavináče

I když se zrovna nezabýváme němčinou, řada lidí má problém s psaním zavináče, který je nutný při uvádění e-mailových adres. Někdo ho zkrátka najde přes internet a tento znak si zkopíruje, kam zrovna potřebuje. Ale existuje opět i jednodušší cesta, a to znovu pomocí klávesové zkratky. Musíte provést takzvaný trojstisk (tedy stisknout tři klávesy zároveň), a to: Ctrl + Alt (ten levý) + V. Rázem se vám v místě, kde to potřebujete, objeví znak pro zavináč, tedy @.
Existuje ovšem ještě jedna možnost a opět se jedná o stisknutí tří kláves, i když ne zároveň. Tentokrát podržíte stisknutý levý Alt a pak postupně stisknete na numerické klávesnici (POZOR – musíte ji mít, některé malé klávesnice jí totiž nedisponují) číslice 6 a následně 4. Opět se před vámi objeví @.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close