Jak namíchat sádru
Míchání sádry je na první pohled naprosto primitivní a nejde to snad ani udělat špatně. Ale pokud jste to nikdy nedělali a ani nikoho při míchání sádry ještě nikdy neviděli, může to pro vás být napoprvé docela složité. Ale se správnými nástroji a vhodným návodem to zvládnete raz dva. Proto vám poradíme, jak namíchat sádru a neudělat u toho žádnou chybu.
Než se začnete zajímat, jak míchat sádru, měli byste si zjistit i to, co všechno k tomu budete potřebovat. Samotná sádra totiž nestačí. Jaké nástroje tedy budou zapotřebí? V první řadě potřebujete samozřejmě tu sádru, což je speciální sypká směs, kterou zakoupíte v každé prodejně se stavebninami nebo v hobby marketu – její množství byste měli správně odhadnout, abyste nemuseli jet ještě třikrát dokupovat další nebo aby vám doma pak zbytečně neležela.
Pak potřebujete nějakou vhodnou nádobu na míchání, míchací lopatku či špachtli (nebo třeba nějaké elektrické míchadlo, pokud budete sádry míchat hodně), odměrku a samozřejmě ochranné pomůcky (tedy rukavice a brýle).
Příprava prostoru pro míchání
Míchání sádry je nejen špinavá práce, ale občas to dost práší. Proto je vhodné si ještě před samotným začátkem dobře připravit pracovní plochu. V ideálním případě to nedělejte doma, protože si díky tomu pak zařídíte generální úklid domácnosti. Pokud není zbytí, zavřete se třeba do koupelny nebo do jiné vhodné místnosti, kde pak můžete prach snadno zlikvidovat.
I pokud pracujete v dílně nebo venku, je dobré sehnat si předem nějakou fólii nebo igelit a ty si pak položit na místo, kde hodláte sádru míchat. Zároveň je dobré ujistit se, že máte poblíž zdroj vody – kdybyste ji náhodou potřebovali a měli jste jí připraveno málo.
Odměřování sádry a vody
Klíčem k dokonalé směsi sádry je správný poměr sádry a vody. Není na tom de facto nic těžkého, protože na každém balení sádry najdete přesný návod, kolik sádry potřebujete ku jakému poměru vody. Doporučený poměr pro míchání sádry jsou dva díly sádry a jeden díl vody. Takže například 1 kilogram sádry a 0,5 litru vody. Než začnete míchat, odměřte si raději sádru zvlášť a vodu zvlášť, ať máte vše po ruce.
Míchání sádry
A jdeme do finále – míchání sádry je tady. Vezměte si nějakou vhodnou nádobku, do ní postupně dávejte vhodnou lopatkou nebo třeba i špachtlí sádru a postupně přilévejte vodu, přičemž neustále míchejte. Je to stejné, jako byste zahušťovali omáčku nebo vařili pudink – musíte pořád míchat, dokud to nebude ono. V případě sádry platí, že míchání vám zabere okolo 5 minut. Není vhodné uspěchat ho, protože sádra by pak nebyla kvalitní.
Jak poznat namíchanou sádru?
Ptáte se sami sebe, jak poznáte, že vaše směs sádry už je naprosto dokonalá? Zaprvé si odměřte čas a míchejte skutečně přibližně pět minut. Pokud se v sádře tvoří hrudky, míchejte dál. Pokud stále vidíte vzduchové bublinky, míchejte také dál. Pokud vám přijde příliš řídká, můžete přisypat trochu sádry. Pokud je hustá, nařeďte ji trochou vody. Ale teoreticky by poměr 2:1 měl ideálně sedět.
Proč má sádra vypadat přesně tak, jak má? Jednoduše proto, že když bude příliš hustá, bude se vám s ní špatně pracovat. Pokud bude naopak příliš řídká, nemusí správně tuhnout a bude padat.
Nanášení sádry
Když je hotovo, můžete začít sádru nanášet tam, kam potřebujete. Pokud ji používáte na drobné opravy, nanášejte ji v tenkých vrstvách a pomocí hladítka ji rovnoměrně roztírejte. U větších ploch se dá sádra buď klasicky „nahazovat“ nebo existují speciální násypky. Opět ji uhlazujte hladítkem nebo houbičkou a sledujte, jestli správně zasychá a drží. Zasychání trvá až několik hodin, takže do té doby se sádrou už nic nedělejte.
Foto: Pixabay
Dobry den. Začátkem sedmdesátých let jsem se vyučil elektrikářem. Tenkrát se v našem oboru používala sádra téměř na všchno. Krabice,špalíčky atd… Mistři nás učili , že sádra se vždy přisypává do vody a ne naopak. Sádra do které sepřilívá voda prý zprahne. To znamená, že nemá potřebnou tvrdost a tak dobře nedrží. A ještě maličkost- před nanášením sádry na plochu se tato plocha musí mírně nakropit vodou. Potom podklad (cihly apod…) nevysají vodu ze sádry a ta má čas klidně ztvrdnout.