Investice

Jak koupit akcie

Akcie jsou zajímavým investičním nástrojem, který nám může přinést zajímavý výnos, ale také ztrátu. Rozhodnete-li se pro tuto formu investice, pak byste měli vědět, jaké jsou základní možnosti investování, tedy jak se k nákupu akcií dostat.

Co jsou akcie?

Akcie je cenným papírem, který mimo práva majetkového přisuzuje jeho držiteli také právo rozhodovací. Majetkové právo představuje nárok majitele akcie na výplatu dividendy, jejíž výše je závislá na hospodaření dané společnosti. Rozhodovací právo opravňuje vlastníka akcií k účasti na valného hromadě, díky čemuž je možné se podílet na rozhodování o budoucím vývoji společnosti.

Co je třeba udělat před nákupem akcií?

Rozhodnete-li se investovat do akcií, pak byste měli v první řadě zvážit, jakou částku chcete investovat a na jak dlouhou dobu. Pro tento druh investice platí, že investované prostředky by pro Vás neměly být nezbytné, tedy mělo by jít o volné finanční prostředky.

Dále byste si sami měli stanovit, jak velké riziko jste ochotni podstoupit za cenu odhadovaného výnosu. Poté budete schopni určit, kterou investiční strategii zvolíte.

Posledním krokem je výběr vhodného brokera, tedy licencovaného obchodníka s cennými papíry s přímým přístupem na trh. Porovnat byste měli nabízené způsoby obchodování, výši zprostředkovatelských poplatků, dostupnost a spolehlivost online aplikace pro obchodování, počet poboček a případně také možnost vstupu na další trhy.

Jak koupit akcie?

Česká burza cenných papírů, tzv. RM-SYSTÉM, nabízí možnost investovat do českých i zahraničních akcií, a to jak pro drobné a střední investory, tak také pro velké investory z řad institucí.

Na burze RM-SYSTÉM můžete obchodovat prostřednictvím internetu. Online přístup nabízí v tuto chvíli pouze Fio banka, konkrétně jde o aplikaci e-Broker. Abyste tuto aplikaci mohli využívat, musíte nejprve navštívit Fio banku, kde Vám bude otevřen účet. Následně na burze předložíte OP a dané číslo účtu. Založeno Vám bude číslo v RM-S.

Aplikace nabízí řadu funkcí jako je zpravodajství, zpracování technické a fundamentální analýzy, nebo také obchodování na úvěr. Aplikaci e-Broker si můžete na dobu 30 dnů vyzkoušet. Je ovšem potřeba na stánkách banky požádat o zřízení testovacího přístupu.

Dalšími možnostmi, jak nakoupit do svého portfolia akcie, je obchodování na pobočce nebo prostřednictvím telefonu. V obou případech je to vždy právě přes Vámi zvoleného brokera. Obchodníky s cennými papíry jsou:

  • Fio banka, a.s.
  • BH Securities, a.s.
  • J&T Banka, a.s.
  • Cyrrus, a.s.

Zahájit obchodování s akciemi můžete také tehdy, stanete-li se účastníkem burzy s tzv. přímým přístupem. Takovými účastníky jsou pouze ti, kteří splní alespoň dvě z podmínek:

  • správa vlastního majetku ve finančních nástrojích přesahující 1 mil. Kč
  • realizace objemu obchodů ve výši min. 5 mil Kč za posledních 12 měsíců
  • realizaci transakcí v počtu min. 40 za posledních 12 měsíců

Jako poslední možnost je to, že vy sami se stanete licencovanými obchodníkem, tedy brokerem.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close