Praktické

Jak kalibrovat glukometr

Glukometr je nezbytným parťákem každého člověka, který se léčí s cukrovkou. Nestačí ale koupit si ho a pak ho neomezeně používat. Každý glukometr potřebuje jednou za čas zkalibrovat, aby ukazovat co nejpřesnější hodnoty. Jak kalibrovat glukometr?

Správně zkalibrovaný glukometr je základem pro přesné měření.

Takzvaný glukometr je speciálním přístrojem, který dokáže během chvíle změřit hladinu cukru v krvi. Pro diabetiky je nezbytný v tom, že odhalí její snížení i zvýšení a pacient tomu může přizpůsobit svou stravu nebo další doporučení od svého lékaře. Glukometr se přitom vůbec nedostává do kontaktu s vaším tělem, nýbrž se do něho vkládají speciální proužky s kapkou krve, z nichž pak přístroj odhalí hladinu cukru. Diabetici ho mohou podle potřeby používat kdykoliv v pohodlí svého domova, ale jeho nevýhodou je, že nemusí být zcela přesný. Zvlášť pokud není dobře zkalibrovaný.

Jak kalibrovat glukometr?

Glukometr byste měli zkalibrovat hned po jeho pořízení. A pak zhruba jednou až dvakrát do roka. Pokud se stane, že vám třeba upadne, ušpiní se nebo se mu přihodí nějaká podobná závažná nepříjemnost, je dobré kalibraci provést ihned. Jen tak budete mít jistotu, že vám ukazuje správné údaje. Návod přitom každý výrobce uvádí u svého přístroje a může se přístroj od přístroje drobně lišit. Proto je nejlepší prostudovat si přímo váš návod k použití, kde přesný postup najdete. Řada výrobců ho uvádí i na svých webových stránkách.

Kalibrační roztok je nezbytný

Kalibraci nemůžete provést jen tak, stisknutím pouhých pár tlačítek. Bezpodmínečně k ní potřebujete speciální roztok, jemuž se celkem vhodně říká kalibrační. Ten můžete zakoupit třeba v lékárně nebo ve specializované prodejně. Měl by ho mít k dispozici i prodejce glukometrů. Podstatné je ale vědět, že neexistuje jeden univerzální kalibrační roztok, nýbrž se o sebe roztoky různých výrobců liší. Proto dbejte na to, abyste měli po ruce vždy ten správný. A pokud glukometr používáte denně, můžete roztok pro kalibraci použít klidně každý týden, ať máte jistotu přesného měření.

Kolik stojí kalibrace glukometru?

Samotná kalibrace glukometru nestojí nic. Provedete si ji sami doma a nemusíte s glukometrem do žádné specializované prodejny ani ke svému diabetologovi. Nicméně, kalibrační roztok si musíte koupit. Jeho cena se liší výrobce od výrobce a nejčastěji se pohybuje okolo 200 až 300 Kč. Za tuto sumu pořídíte malou lahvičku o objemu 2,5 mililitru. Někdy jsou v balení i dvě. Ale jak sami tušíte, příliš dlouho vám nevydrží, proto je potřeba mít po ruce vždy i jednu záložní, abyste kalibraci glukometru mohli provést i poté, co vám roztok nečekaně dojde.

Kdy ještě kalibrovat glukometr?

Existují i další situace, kdy byste měli kalibrovat glukometr. Kromě pádu nebo průběžné preventivní kalibrace byste to měli udělat vždy, když otevřete krabičku s novými proužky pro měření. Ty se totiž mohou mírně lišit od těch předchozích a hodnoty by neodpovídaly. Stejně tak byste ke kalibraci měli přistoupit, jakmile máte podezření, že glukometr ukazuje špatné hodnoty, které neodpovídají vašemu reálnému zdravotnímu stavu. A vždy je nutné zkalibrovat nový přístroj. Pokud zjistíte, že je i nadále něco v nepořádku, je potřeba řešit reklamaci s výrobcem (pokud máte přístroj ještě v záruce) nebo si koupit nový.

Přesné ověření výsledků nejlépe provedete v laboratoři. Kontaktujte svého lékaře a poproste ho o žádanku na odběr krve pro zjištění hladiny cukru. Vysvětlete mu, co vás trápí, a jistě ji dostanete. Případně se můžete dostavit přímo k lékaři na diabetologii, kde vám kontrolní měření provedou jejich vlastním glukometrem. Pak budete rázem vědět, jestli ten váš pracuje správně nebo ne. Vždy je ale potřeba řešit to včas a návštěvu lékaře neodkládat. Jde tady totiž v první řadě o vaše zdraví.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button