Jak hrát na mandolínu
Existují běžné hudební nástroje, na které hraje spousta lidí – například piano, kytara nebo třeba housle. A pak jsou tu hudební nástroje, které vypadají i znějí trochu exoticky, a možná i proto někoho zlákají. Víte například, jak hrát na mandolínu?
Nejprve bychom si asi měli detailně osvětlit, co je mandolína a čím je tento hudební nástroj výjimečný. Možná znáte mandolínu z historických filmů, protože dříve se na ni skutečně hrálo často a byla oblíbená. Je to de facto předchůdkyně kytary. A i proto ji v současnosti právě kytara vytlačila z centra pozornosti a hraje na ni málokdo. Ale faktem je, že kdo umí hrát na kytaru, pro toho není a tak složité naučit se hrát na mandolínu. Jsou si totiž v mnoha ohledech podobné.
Specifika mandolíny
Mandolína je strunný hudební nástroj, který má zdvojené struny a ladí se podobně jako housle, nikoliv jako kytara. Mandolína je oproti kytaře také výrazně menší, takže třeba pro cestovatele se hodí víc. Mandolín ale existuje několik typů a už dávno nejde jen o tu typickou mandolínu, která svou konečnou podobu získala někdy v 17. století (a nahradila do té doby populární loutnu).
Velmi oblíbená je například elektroakustická mandolína, která má speciální senzor pro snímání zvuku. Co se týká klasických mandolín, tak mezi hráči i výrobci vítězí takzvaná portugalská mandolína (někdy se jí říká jen portugalka) – ta má vypouklou zadní část. Existují ale i mandolíny s rovnou zadní částí, které také někteří hráči upřednostňují.
Jak hrát na mandolínu?
Ačkoliv je mandolína díky svým vlastnostem často připodobňována více k houslím než ke kytaře, tak se na ni nehraje smyčcem, nýbrž prsty jako na kytaru. Hráč se nejprve učí vybrnkávat jednotlivé akordy a snaží se zapamatovat si je, aby si je při hraní zautomatizoval. Nevýhodou mandolíny je v tu chvíli její velikost – ideální je pro děti nebo drobné lidi, ale silnější jedinci se silnými prsty mohou mít problém, a tak musejí používat trsátko.
Mandolína má také hmatník, podobně jako kytara nebo housle, a s jeho pomocí ovlivňujete tóny, které hrajete. Nicméně, i hmatník je v tomto případě menší než na kytaře, takže lidé s velkýma rukama opět mohou mít se hrou na mandolínu nečekaně velký problém.
Mandolína pro začátečníky
Pokud nemáte se hrou na žádný strunný nástroj zkušenosti, tak se na mandolínu naučíte hrát poměrně těžko. Akordy sice můžete odkoukat z videí nebo si pořídit přímo učebnici hry na mandolínu. Ale problém budete mít nejspíš s naladěním mandolíny. Jelikož se neladí jako kytara, ale jako housle, tak si s tím leckdy neporadí ani zkušení hráči na kytaru. Proto potřebujete někoho, kdo vám nejprve ukáže, jak mandolínu naladit – na nenaladěný nástroj se totiž hraje hodně špatně.
Pro začátek je proto dobré najít si učitele hry na mandolínu. Není jich tolik, protože tomuto nástroji se nevěnuje tolik lidí, ale najdete. Stačí chodit na kurzy hry na mandolínu třeba jen rok a už se naučíte základy.
Další postup ve hře
Učitel vás naučí, jak naladit mandolínu, jak držet mandolínu, jak hrát jednotlivé akordy a tak dále. Opraví vám chyby, což je velmi důležité. A povede vás, abyste se zlepšovali. I tak ale počítejte s tím, že budete muset cvičit i sami doma, jinak se hře na mandolínu nikdy pořádně nenaučíte. Je to stejné jako s jakýmkoliv hudebním nástrojem – chce to trpělivost, odhodlání a pevnou vůli.
Hodně vám mohou pomoci různá videa, která najdete na internetu a z nichž můžete odkoukat různé techniky. Když se naučíte základy a umíte akordy, můžete přejít k rychlejší hře na mandolínu. K tomu existuje několik technik, z nichž si každý hráč obvykle vybere tu svou, která mu nejvíc sedí. Můžete hrát na mandolínu technikou pocházející z Neapole, která se nazývá Pennate Doppie (nebo také Double picking). Oblíbená je také rychlejší technika s názvem Tremolo, což je takové specifické drnkání. A nakonec je tu ještě Cross Picking, což už je hodně náročná technika a k jejímu zvládnutí už musíte být v hraní na mandolínu hodně pokročilí.
Foto: Pixabay