Peníze

Jak funguje zastavárna

V bazarech, zejména těch fungujících online a přes síť, už někdy nakupovala asi velká část z nás. Ale do zastavárny už tolik lidí nemíří. A mnozí neznalí se často domnívají, že je to jen jiný druh bazaru. Ale není tomu tak.

Zastavárny nabízejí rozličné zboží.

Zastavárnu na svých cestách občas můžete potkat. Jedná se zpravidla o obchod nacpaný v menších prostorech, ale napěchovaný o to větším množstvím použitého zboží. Když stojíte před výlohou nebo přímo v obchodě, asi vám přechází zrak – najdete tu neskutečné množství všeho možného a nemožného, různě naskládaného a vystaveného. V zastavárnách se nabízí elektronika, jako například mobilní telefony, tablety, notebooky, televize, případně i drobné domácí spotřebiče. Ale najdete tam i různé drahé zboží, cennosti, šperky, porcelán a tak dále. Vše už použité, tedy de facto bazarové. Ale bazar to rozhodně není.

Nevýhodný odkup

Princip zastavárny tkví v tom, že majitel (či obsluha prodejny) je ochotna od zákazníka, který přijde, odkoupit různorodé zboží. Většinou tam chodí lidé, kteří nemají peníze, nutně je potřebují, ale nemají, kde si půjčit – nebo už jim nikdo není ochotný půjčit. Pokud vlastní (nebo neznámo kde získají podivnými způsoby) něco, co má nějakou hodnotu, může to od nich prodejce v zastavárně odkoupit. Nutně neodkupuje vše, ale jen to, co se mu zdá výhodné a posléze prodejné. Horší je, že výkup zastavárnou není pro zákazníka nikdy výhodný.

Forma půjčky

V zastavárně vám za nabízenou věc dají jen zlomek její hodnoty. Když máte štěstí, dostanete třeba šedesát procent ceny předmětu. Někdy vám nabídnou ale jen třetinovou cenu. Pokud souhlasíte a obchod uzavřete (nikoliv samozřejmě slovně, je nutné vše sepsat), tak prodejci v zastavárně odevzdáte dané předměty a on vám za ně vyplatí smluvenou částku. Jedná se o jakousi formu půjčky. Předměty jsou v tu chvíli totiž zastavěné – prodejce je nesmí obratem prodat, ale po přesně danou a smluvenou dobu je má uschované a čeká, až mu přijdete vrátit peníze – když je včas vrátíte, vrátí vám vaše vlastnictví.

Úroky k půjčce

Vyplatí se provozovat zastavárnu? Samozřejmě. Kdo si totiž takto půjčí, zavazuje se platit i úroky z této půjčky. Ty se mohou zdát poměrně nízké, jedná se o úrok v řádu jednotek procent. Takže spousta lidí nad tím mávne rukou. Horší je, že půjčenou částku i s úroky musíte vrátit velmi brzy. Někdy na to máte lhůtu jen týden, jindy měsíc. Pokud půjčku splatit nedokážete, musíte do zastavárny přijít, splatit úrok a dohodnout se na prodloužení termínu, což je vám zpravidla umožněno, ale opět s úrokem. Spousta lidí je s tímto řešením spokojených, ale už si nedopočítají, jak neskutečně vysoký by tento úrok byl v přepočtu na rok, nikoliv měsíc.

Nesplacená půjčka nevadí

Jak je možné, že zastavárny jsou plné nabízeného zboží, když toto zboží bylo zastavěné a mělo být navráceno jeho majitelům? Je to snadné – pokud nezvládnete splatit svůj dluh, váš majetek propadne a stává se majetkem zastavárny. Vy už pak nic splácet nemusíte, to je vám v podstatě odpuštěno – ale přijdete o mnohem hodnotnější věci, které pak v zastavárně se ziskem prodávají případným zájemcům.

Řešení v nouzi

Pokud nemáte peníze, nikde vám už nepůjčí a jste naprosto zoufalí, můžete zkusit zastavit svůj movitý majetek. Ale vězte, že se vám to v žádném případě nevyplatí, a to i když zvládnete půjčku splatit a majetek se vám vrátí, protože stále musíte zaplatit vysoký úrok. To už je výhodnější zkusit majetek skutečně prodat, a to přes klasický bazar – sice o něj přijdete, ale dostanete za něj mnohem víc peněz a nemusíte pak řešit splátky.
Ale pro mnoho lidí je zastavárna bohužel spásou a nemají už jinou šanci, kam jít pro peníze.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button