Zvířata

Jak dlouho žije žížala

Vyskytuje-li se v půdě žížala, je to dobré znamení. Půda je pravděpodobně kvalitní a žížala ji svým lezením v zemi ještě vhodně nakypřuje. Ale není žížala jako žížala. Existuje jich mnoho druhů. A každá z nich se dožívá jiného věku.

Žížaly zpravidla žijí jeden až dva roky.

Pokud chceme vědět, jak dlouho žije žížala, musíme se zaměřit na jednotlivé druhy žížal. Velké věkové rozdíly jsou i mezi žížalami žijícími volně v přírodě a mezi těmi chovanými v zajetí. Ačkoliv to může znít zvláštně, některé žížaly se cíleně chovají jako domácí mazlíčci nebo pro lepší domácí kompostování. A to dokonce i kompostování přímo v interiéru domu. Prozradíme vám proto, jak dlouho vám taková žížala může doma sloužit nebo vám dělat společnost.

Rekordmani mezi žížalami

Typická žížala, jakou potkáte na zahradách a v záhoncích v Česku, se dožívá obvykle dvou let. Není to její maximální věk dožití, ale vlivem nepřízně počasí, útoků různých predátorů a tak dále se dožívá méně než kolika by jinak mohla. Přitom žížaly se mohou dožít až nečekaně vysokého věku. Vědci našli v přírodě i žížalu, jíž odhadli 12 let. A v umělém chovu se může žížala dožít dokonce až neuvěřitelných 30 let, což se jedné rekordmance povedlo.

Kalifornské žížaly

Pokud toužíte po chovu žížal a rádi byste, aby vám doma kompostovaly zbytky jídla, měli byste sáhnout po speciálním druhu. Tím jsou kalifornské žížaly. Pro ně je život v hlíně naprosto nepřirozený a doslova smrtící, protože by se jí i živili a nakonec by je to pravděpodobně zahubilo. Proto by se do volné přírody neměly dostat. Zato ale mohou posloužit ke kompostování. Jsou totiž hodně žravé. Dožívají se 2 až 4 let a záleží to hodně na prostředí, v němž žijí.

Tyto žížaly vyžadují teplo a vlhko. Pokud máte pár, mohou se rozmnožit. To se děje prostřednictvím takzvaného kokonu, z něhož se zhruba po 3 nebo 4 týdnech začnou líhnout malé žížalky. Dospívají asi v 6 týdnech věku a dosahují délky až 13 centimetrů a váhy maximálně 1 gram.

Typická česká žížala

Zatímco kalifornskou žížalu v přírodě příliš nepotkáte, můžete běžně narazit na jiné tři druhy – žížalu polní, žížalu hnojní a žížalu obecnou. Jsou si velmi podobné a nejčastěji se setkáte právě se žížalou obecnou. Té se někdy říká také dešťovka nebo rousnice, protože za deště vylézá z půdy na povrch. Důvod je jediný – v zemi by se utopila.

Tato žížala před sebou má obvykle 1 až 2 roky života. I když by se klidně mohla dožít i více, většině jedinců se to nepodaří. Škodí jim vlivy okolí, lidská činnost, ale likvidují je i predátoři. A stejně jako je pro žížaly skoro likvidační prudký a dlouhodobý déšť, nedělá jim dobře ani dlouhodobé sucho. I to jim může výrazně zkrátit život.

Nejdelší česká žížala

Běžná žížala má délku typicky okolo 10 až 15 centimetrů. Na větší obvykle nenarazíte. Ale mohli byste. Pokud byste se vydali na jižní Moravu, mohla by vás tam překvapit žížala obřích rozměrů, která vypadá spíš už jako had. Je jí Allolobophora hrabei, jejíž délka může být klidně až okolo 50 centimetrů.

Poprvé na našem území byla spatřena v roce 1929 a jedná se o typického stepního živočicha. A podle vědců na jižní Moravě existují tyto žížaly už několik desítek tisíc let. Běžně tyto obry ale nezahlédnete, na povrch příliš nevylézají. Podle vědců tyto žížaly žijí několik let, ale příliš aktivní nejsou. Většinu svého života stráví velmi pasivně a lenivě.

Největší žížala světa

Světovým rekordmanem co do velikosti je pak jedinec zaznamenaný v Guinessově knize rekordů. Jednalo se o žížalu rodu Microchaetus o délce šest metrů a sedmdesát centimetrů. To není rozhodně obvyklé, ale žížaly tohoto druhu běžně dorůstají délky okolo dvou až tří metrů. Najdete je například na jihu Afriky nebo také v Austrálii.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button