Zvířata

Jak dlouho žije žába

Není žába jako žába. Každá je jiná, žije jinde a jinak – a také jinak dlouho. Tipli byste si, jak dlouho žije žába? Prozradíme vám to v našem článku.

Jak dlouho žije žába? Záleží na druhu.

Než se podíváme na jednotlivé druhy nejznámějších druhů žab a jejich věk dožití, tak si uveďme jakýsi průměr. Když se vás někdo zeptá, jak dlouho žije žába, můžete s klidem odpovědět, že 10 let. Jedná se o průměrný věk žab, takže leckterá žije výrazně kratší dobu, jiná i déle. A velký vliv na to má i místo jejich života, protože vlivem lidské činnosti nebo predátorů se spousta žab svého stáří ani nedožije.

Je ovšem potřeba vědět, že žáby jsou na území ČR chráněny zákonem. Tedy až na jednu výjimku – skokana hnědého. Žije jich u nás 13 druhů, na celém světě existuje ale okolo 5 000 druhů žab.

Ropucha obecná

K nejznámějším druhům žab patří dozajista ropucha obecná, případně ropucha krátkonohá nebo
ropucha zelená. Už na první pohled zaujme svou velikostí a leckdo si ji oškliví. Ropucha je ale vcelku mírumilovná žába a žije až překvapivě dlouho. Její průměrný věk se uvádí jako 10 až 12 let. Můžete si ji tak „vysadit“ třeba k zahradnímu jezírku, kde se jí bude nejen dobře dařit, ale zlepší vám v něm i kvalitu vody. Jen byste na ni neměli zbytečně sahat – ropuchy totiž dokážou z kůže vylučovat speciální látku, která slouží pro jejich ochranu před predátory. Jde o určitou formu jedu a pro lidi s citlivou kůží může být kontakt s ním hodně nepříjemný.

Kuňky

Kuňku poznáte tak, že když ji otočíte, má na břiše černo-žluté skvrny. Jinak může mít nenápadně šedou barvu. Setkat se můžete jak s kuňkou žlutobřichou, tak s kuňkou obecnou. A pokud se žabka cítí ohrožená, otočí se na záda a dává výstrahu právě svým žlutě zbarveným břichem. Kuňku v přírodě ale příliš nepotkáte. Patří k ohroženým druhům žab a nachází se jen ve specifických místem. Dobrovolníci kuňky často zachraňují. Jedná se přitom o dlouho žijící žabky – ve volné přírodě s mohou dožívat věku až 13 let. Pokud byste je chovali v zajetí, můžete je mít třeba i 20 let.

Skokani

V tuzemsku se asi nejčastěji setkáte se skokany. Žije jich tu velké množství a mají různé zbarvení i velikosti. Narazit můžete na skokana hnědého, skokana zeleného, skokana krátkonohého, skokana ostronosého, skokana skřehotavého nebo skokana štíhlého. I když si nejste jisti, s jakým druhem žáby máte tu čest, skokana zpravidla dobře poznáte podle jedné jeho vlastnosti – skvěle skáče, a to mnohem lépe než ostatní druhy žab. Doba života skokanů je o trochu kratší, obvykle se jedná v průměru o 8 let. Pokud byste ale skokana chovali u jezírka nebo v zajetí, může být doba jeho života klidně až dvojnásobná.

Rosnička

Mnoha lidem připadá roztomilá, leckdo ji naživo nikdy neviděl, ale říká se, že umí skvěle předpovídat počasí. Rosnička zelená je specifická žabka, která má přísavky na prstech. Díky nim může dobře šplhat, a to i po hladkých površích. Navíc ji to baví. Rosnička má výrazně zelenou barvu a samec má pod bradou vak, který se při skřehotání nafukuje. Pokud zaslechnete rosničku, obvykle to znamená, že se mění tlak a blíží se déšť (nebo je zrovna období rozmnožování). Rosničky se dožívají až 15 let, ale to většinou jen v zajetí.

Blatnice

Další žábou častou v naší přírodě je blatnice skvrnitá. Ta během života mění postupně barvu, takže si ji snadno můžete splést s jinou žábou. Pokud se jí ale dobře daří, může se ve volné přírodě dožít až 10 let. Pokud byste ji chovali u jezírka nebo v zajetí, dožívá se opět vyššího věku.

Exotické žáby

V tuzemsku sice nepotkáte žádnou zvláštní žabku jako třeba v pralese, ale řada chovatelů dává přednost právě exotickým žábám. Těch existuje nespočet druhů a péče o ně není až tak náročná. Stačí jim kvalitní prostředí v teráriu a pravidelné krmení. V ideálním případě vám taková žába může vydržet až 20 let.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button