Zvířata

Jak dlouho žije vosa

Vosy nejsou příliš přátelští živočichové. I když je nedráždíte, mohou být agresivní a zaútočit. Řada lidí má navíc na jed z vosího bodnutí alergii. Proto se podívejme, jak dlouho žije vosa a co zajímavého byste o ní mohli nebo měli vědět.

Jak dlouho žijí vosy? Jak které.

Vos existují různé druhy, takže i délka života vos může být odlišná. V tuzemských podmínkách se nejčastěji vyskytuje takzvaná vosa obecná. U té se délka života liší podle toho, jaké má „postavení“. V každém společenství vos totiž existuje jedna královna a potom nespočet dělnic. Platí, že vosí královna se dožívá zpravidla 1 až 2 let. Vosí dělnice mají mnohem kratší život a ten typicky trvá 6 až 8 měsíců.

Od jara do podzimu

V zimě vosu venku nepotkáte. Možná jste někdy přemýšleli nad tím, jestli vosy někde přezimují a zimu prospí, nebo jestli umírají. A druhá možnost je pravdou. Jelikož je délka života vosy 6 až 8 měsíců, tak to vosám vychází akorát – na jaře se rodí nové vosy, které s příchodem zimy umírají. Jediný, kdo přežívá, je vosí královna, ale i to je podmíněno dobrým „zazimováním“.

Jak dlouho žije vosí sameček?

Délku života vos už známe. Ale jedná se pouze o samice. Přitom je logické, že i u vos existují samečkové. Ale možná jste žádného samečka vosy ještě nepotkali. Není na tom nic divného, protože sameček vosy obecné umírá krátce po spáření.

Vosí hnízda

Vosy si pro svůj život stavějí hnízda. Začínají na nich pracovat už zjara, a pokud je necháte a je jich dost, může se jednat o nečekaně velké hnízdo. Podle agentury Dobrý den bylo největší vosí hnízdo na území ČR nalezeno v roce 2021 a mělo 50 × 67 × 87 centimetrů (jeho obvod činil 256 centimetrů).
V hnízdě se rodí nové vosy, přičemž vajíčka snáší pouze vosí královna. Vosy pak vylétávají a do hnízda se vrací. A jak už jsme uvedli, na podzim umírají. Prázdné vosí hnízdo tak zůstává opuštěné a můžete ho zlikvidovat. Vosí královna v něm nepřezimuje – ta se ukryje někam na suché místo, typicky do dřeva, pod kůru stromů a tak podobně, kde se zazimuje (takzvaně hibernuje). Pak už své staré hnízdo nevyhledá.

Zajímavosti o vosách

Vosí královnu můžete poznat velmi jednoduše. Zaprvé podle toho, že ji v zimě nebo brzy zjara „potkáte“ a udiví vás, že už jsou vosy a že už jsou tak velké. Vosí královna je skutečně větší – má až 2 centimetry na délku, zatímco vosí dělnice mají jen 11 až 14 milimetrů (samečci jsou o malinko větší). Vosí královna má také typickou stavbu těla, a to takovou, že její černo-žlutě pruhovaný zadeček je od zbytku těla jakoby oddělen a spojen s ním jen tenkou stopkou.
Pokud byste naopak narazili na samce vosy, poznáte ho jednoduše podle netypicky dlouhých a zahnutých tykadel.
Vosy jsou přitom poměrně všežravé, i když upřednostňují maso a doslova loví. Živí se buď hmyzem, mršinami, případně si maso najdou v okolí lidských příbytků.

Boj s vosami

Vosy za běžných okolností nejsou nebezpečné a mohou soužít s lidmi. Ale má to svá pravidla. Pokud se u vás vyskytne například vosa útočná, může to být problém. Vosy navíc patří do čeledě sršňovitých, případně vosovitých. Některé druhy vos žijí samotářsky, jiné ve společenstvích. Řada vos se přitom živí nektarem a jsou cennými opylovači.
Přesto mohou vosy velmi škodit. V některých částech světa jsou považovány za invazivní druhy, zvlášť pokud se vlivem globalizace některý druh rozšíří do jiného prostředí, než které je jeho přirozeným. I pokud se rozhodnete zlikvidovat vosí hnízdo, je potřeba dělat to s největší opatrností, dobře oblečení a chránění před případným vosím bodnutím a v ideální čas – nejlépe pozdě večer nebo brzy ráno. Pokud by šlo o extrémně velké hnízdo, je lepší přivolat na likvidaci hasiče. A v případě více vosích bodnutí zejména do oblasti hlavy a krku vyhledat raději lékaře.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button