Jak dlouho žije vážka
Kolem jezer, řek nebo zatopených lomů často poletují vážky. Jsou to krásní živočichové a leckdo se na ně rád dívá. Většina z nás toho o nich ale příliš neví. Jak dlouho žije vážka a jaký je její životní cyklus? Podíváme se na to podrobněji.

Faktem je, že vážky před sebou nemají příliš dlouhý život. Délka jejich dožití závisí na jejich druhu, ale typicky jde o dny, nanejvýš týdny. Pouze některé dokážou přežít třeba i půl roku – ale to už jsou rekordmani mezi vážkami. Proto je potřeba vážky cíleně nezabíjet, ale jen se těšit z jejich monumentality a krásy.
Vážek existuje mnoho druhů
Název vážky se vztahuje k celému řádu okřídleného hmyzu. Dále se dělí ještě na podřády: stejnokřídlice, různokřídlice a šídlice. Mnoho znaků ale mají společných. Typicky jsou velké a mají velmi barevné a lesklé tělo. Můžete narazit na malé šidélko, které váží pouhých 20 miligramů. A pak je tu třeba šídlo královské, které má až 1 200 miligramů.
Na vážce nás dále mohou zaujmout její oči. Ty jsou takzvaně složené a obsahují obrovské množství miniaturních oček. Uvádí se, že oko se může skládat až z 28 000 oček. Vidí s nimi velmi dobře, a to i proto, že dokáže otáčet hlavou až o 180 stupňů. Posledním zajímavým prvkem jejich těla jsou křídla. Ta mohou mít na délku až 20 centimetrů a mohou být jak průhledná, tak i pestře zbarvená.
Jak dlouho žije vážka?
Délka života vážky záleží na tom, k jakému druhu patří. Nějakou dobu trvá, než vážka dospěje. Ale v dospělosti před sebou má často jen pár dní. Například šidélko ruměnné se dožije zpravidla jen jednoho týdne. V průměru dvakrát delší život před sebou má krásné šídlo královské. Ale někteří jedinci se dokážou dožít poměrně vysokého věku, ačkoliv jejich soukmenovci umírají vlivem různých okolností už po několika dnech. Takže je například prokázáno, že některá šídla královská žijí až 60 dnů.
Některé vážky jsou dokonce schopny přezimovat. K tomu ale musejí být už dospělé, protože ve stadiu nymfy by to rozhodně nezvládly. Taková vážka může žít až několik měsíců, ale obvykle jde nanejvýš o půl roku.
Doba vývoje vážky
Popsali jsme, jak dlouho žije dospělá vážka. Ale délku jejího života může počítat také od samotného zrodu, tedy od vylíhnutí z vajíčka. To je obvykle sotva okem viditelné – některé vážky kladou vajíčka o průměru jen půl milimetru, jiné třeba až dvoumilimetrová. Taková vajíčka najdete typicky poblíž vody, aby se následně vylíhnutá larva mohla přesunout do vody, kde začíná její velmi dlouhý vývoj.
Během té doby roste a průběžně se svléká z kůže. Tento cyklus se u ní může opakovat klidně i desetkrát nebo patnáctkrát. Na závěr se nezakuklí, aby se z kukly vylíhla vážka. Namísto toho postupně získává podobu vážky. Než k tomu ale dojde, u většiny druhů to trvá několik měsíců. Nebo dokonce let. Některé vážky tak ve stádiu nymfy zůstávají třeba i pět let. Následně vylezou z vody a jsou z nich vážky s křídly. Před těmi je pak velmi krátký život.
Leonardo da Vinci a vážky
Možná jste nevěděli, že vážky nadchly už vynálezce a umělce Leonarda da Vinciho. Ten je podrobně zkoumal, a to zejména kvůli své fascinaci létáním. Vážka totiž dokáže mávat křídly neuvěřitelně rychle – některé druhy to zvládnou až třicetkrát za vteřinu. Zároveň jim nedělá v letu potíže zůstávat na místě, prudce měnit směr a některé dokážou létat dokonce i dozadu.
Neuvěřitelná je také jejich rychlost, která může dosahovat až 14 metrů za vteřinu. Dodnes proto vědce nenechávají chladnými a leckteří neváhají zasvětit jim celý svůj život. Zkoumáním vážek se zabývá takzvaná odonatologie, což je samostatný obor spadající pod entomologii, tedy studium hmyzu. Pokud vás tedy vážky přivádějí v úžas, můžete se začít zabývat jejich podrobným studiem.
Foto: Pixabay