Zvířata

Jak dlouho žije štěnice

Pokud se vám doma objeví štěnice, je to velký problém. A jejich likvidace se může proměnit v tuhý boj. Podívejme se proto podrobněji, jak se jich zbavit, i co to vlastně štěnice jsou – a také jak dlouho žije štěnice, pokud se její život nerozhodnete ukončit násilím.

Štěnice zvládnou dlouho hladovět, pak sají krev.

Štěnice patří mezi takzvaný polokřídlý hmyz. To znamená, že nemá dovyvinutá křídla a tedy nelétá. Má šest nohou, na hlavě tykadla a žlutohnědou nebo červenohnědou barvu. Typicky mají štěnice na délku pouhých pár milimetrů a jsou tedy okem jen těžko viditelné. Ale jejich délka záleží i na jejich vývojovém stádiu – takzvané nymfy mohou mít pouhých 1,3 milimetrů a slámovou barvu, běžní dospělí jedinci mají okolo 5 milimetrů. I délka jejich života může být odlišná. Uvádí s sice, že štěnice žije 1 až 1 a půl roku, ale opět se to liší podle pohlaví a může to být i jen 8 měsíců.

Stádia vývoje štěnice

Když řešíme, jak dlouho žije štěnice, měli bychom se zaměřit také na její vývojová stádia. Prvním vývojovým stádiem štěnice je vajíčko. Než se z vajíčka stane dospělý jedinec, může to trvat 30 dní, ale stejně tak i 50 dní. Vše totiž záleží na okolní teplotě a ideálních podmínkách, které štěnici pomohou rychleji dospívat. Druhým vývojovým stádiem je nymfa. Než se z ní stane dospělá štěnice, dlouho jí to trvá a projde celkem pěti stádii vývoje. Teprve pak je z ní dospělý jedinec, přičemž samice je v té chvíli už je opět schopná klást vajíčka. Za týden jich naklade v průměru 8, za celý život pak 200 až 500.

Potrava štěnic

Štěnice se živí krví. Ničím jiným. V domácnostech se typicky objevuje štěnice domácí, jíž se říká také štěnice postelová. A živí se krví lidí. Přes den jsou štěnice schované a zpravidla na ně nenarazíte. Zakládají kolonie, a to na na různých ukrytých místech. Tam také kladou vajíčka, která speciálním sekretem přilepují k danému podkladu. Můžete tak štěnice mít pod matrací, pod roštem postele, za odchlípnutými tapetami, za rámy postelí, v nábytku a tak dále. V noci ožívají a hledají svého hostitele. Pokud nenajdou člověka, spokojí se se psem či kočkou.

Doba hladovění

Už víme, jak dlouho žije štěnice. Fascinující je, že tento hmyz dokáže nečekaně dlouho hladovět. Pokud tedy odjedete na dovolenou nebo měsíc nejste na chatě, štěnici je to úplně jedno. Přežije a čeká oddaně na hostitele. Ve stádiu nymfy dokáže štěnice hladovět neuvěřitelných 80 až 140 dní. Pokud jde o dospělé jedince, tak ti zvládnou bez potravy přežít 100 dní i více.

Jak vyhnat štěnice

Obecně platí, že štěnice nenávidí světlo. Proto své kolonie zakládají na temných místech a v zákoutích. Pokud je najdete a posvítíte na ně například baterkou, uvidíte, jak se začnou stahovat a doslova stěhovat. Pouhým světlem je donutíte opustit kolonii – ale nezabijete je. Na to je potřeba chemie. Kvůli miniaturní velikosti a rozsáhlosti kolonií není možné štěnice jednoduše plácnou plácačkou jako třeba mouchy. Je nutné pořídit si na ně speciální postřik. Tím je nutné podle návodu postříkat kolonie, případně použít v domácnosti speciální dýmovnice. Když to nepomůže, je nutné zavolat deratizátora.

Vyprat, vyčistit

Jakmile najdete doma štěnice, měli byste se dát do velkého praní. Nejprve vyperte na vysokou teplotu ložní prádlo, poté veškeré oblečení v blízkosti (a nejlépe úplně všechno oblečení). Pokud se štěnice objevily na příklad při dovolené ve vašem hotelovém pokoji, opět všechno oblečení hned po návratu vyperte. Ve vlasech a podobně byste štěnice mít neměli.

Jak léčit štípance od štěnic?

A jak poznáte, že vás poštípaly štěnice? V prvopočátku si řada lidí myslí, že mají štípance od komárů. Štěnice ale velmi snadno odhalíte, pokud prohledáte okolí své postele – najdete tam jejich výkaly, svlečené kůže nymf a vajíčka. Upozornit vás také může zvláštní, trochu nasládlý zápach. Samotné kousance většinou nejsou nebezpečné, jen svědí. Ale u někoho se může objevit i alergická reakce, takže pak je potřeba vyhledat lékaře.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button