Zvířata

Jak dlouho žije pavouk

Děsí vás pavouci a štítíte se jich? Nebo sníte o tom, že si jednou pořídíte pořádného, macatého pavouka domů do terária? Nebo už ho doma dokonce máte? V tom případě vás jistě bude zajímat, jak pavouci žijí, co potřebují – a my se podíváme, jak dlouho žije pavouk.

Kolika let se dožívají pavouci?

Není pavouk jako pavouk. Proto nemůžeme úplně obecně říci, jak dlouho žije pavouk, protože každý druh pavouka má jinak dlouhý život. Jiné je to u pavoučků, kteří vám žijí na zahradě nebo v nedosažitelných koutech za skříněmi, jiné je to u tarantulí. A proto se na to, jak dlouho žije pavouk, musíme podívat podrobněji.

Čím větší, tím víc

Obecně se uvádí, že čím větší je pavouk, tím déle žije. Není to stoprocentně platné pravidlo, ale u většiny pavouků to tak zkrátka je. Přesto nečekejte, že se váš nový pavouk dožije při skvělé péči třeba patnácti let. Tak dlouho pavouci nežijí. U většiny volně žijících pavouků platí, že jejich život trvá několik měsíců. Typicky žije pavouk maximálně jeden rok. Ale existují i různé výjimky.

Stepníci

Uvádí se například, že pavouci stepníci, kteří se vyznačují červeným zadečkem s černými tečkami, se mohou dožívat až 5 let. Díky tomu se řadí mezi rekordmany v délce života volně žijících pavouků. Pokud jste takového zajímavě zbarveného pavouka ještě neviděli, máte možnost – žijí ve volné přírodě i v České republice a typicky se vyskytují na jižní Moravě. Už samotné zbarvení pavouka připomínající berušku by vás ale mělo varovat, abyste ho nechytali. Je totiž jedovatý.

Pavouk domácí

Naše domácnosti jsou plné pavouků. De facto jim nejde nijak zabránit, aby lezli domů. Tkají jemné pavučinky, které jsou skoro neviditelné, nebo se zabydlí za skříní a tam začnou splétat husté pavučiny. Mohou být malincí, nebo už může jít o pěkně velké kousky. Kdo trpí arachnofobií (tedy strachem z pavouků), pro toho je odsouvání skříní velkou noční můrou. A už si představují, co se tam objeví a jak dlouho už tam takový pavouk žije. Faktem je, že pavouci domácí může žít poměrně dlouho. Například pokoutník domácí se dožívá v případě samičky 2 až 7 let – a přitom za svůj život stihne mít až okolo 500 vajíček. Samečci pokoutníků se ovšem typicky dožívají jen jednoho roku věku.

Křižáci

Trochu jinou kategorií pavouků jsou křižáci. Ti se většinou přímo v domácnosti nevyskytují, zato v přírodě na ně narazíte velmi často. Není ovšem dobré snažit se takového křižáka chytat holýma rukama, protože kouše. Má jedovou žlázu a kousnutí může pěkně zabolet – naštěstí ale není nebezpečné a rozhodně vás kousnutí od tuzemského druhu křižáka nezabije. A jak dlouho žije pavouk křižák? Typicky jsou to zhruba 3 roky.

Sklípkani

Další pavouci, kteří se často vyskytují v temných zákoutích domů, ve sklepích, garážích a jinde kolem lidských obydlí, jsou sklípkani. Ti patří k velmi dlouho žijícím pavoukům, ale opět je velký rozdíl mezi jednotlivými pohlavími. Sameček sklípkana má před sebou často pouhý jeden rok života. Zato samička sklípkana se dožívá až 20 let a v zajetí může žít ještě o několik let déle. Sklípkan Smithův například patří k oblíbeným terarijním pavoukům, který je velmi nenáročný – a velký až 16 cm (počítáno v rozpětí nohou).
Sklípkan největší žijící v Jižní Americe se dožívá v případě samců 3 až 6 let, samice žijí až 25 let (a rozpětí nohou mají až 28 centimetrů).
A zajímavostí je, že rekordmani mezi sklípkany jsou schopni dožít se i 30 nebo 40 let.

Sekáč domácí

A co typický domácí pavouk, jakým je sekáč? V Česku jich žije téměř 40 různých druhů a typické jsou pro ně tenké nožky, které sebou po odlomení „sekají“. Samečci to mají opět těžké – po páření je samičky často sežerou, ale jiné druhy samečků sekáčů zase hlídají hnízdo s vejci. Běžně sekáči v přírodě žijí jeden, maximálně dva roky.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button