Zvířata

Jak dlouho žije myš

Když se vám na zahradě, v kůlně nebo dokonce doma objeví myši, budete s nimi svádět lítý boj. Ne vždy se totiž myš podaří hned chytit na návnadu. A myši se navíc velmi rychle množí. Jak dlouho žije myš a jak se v tomto ohledu liší jednotlivé druhy myší?

Víte, jak dlouho žije myš?

Není myš jako myš. Proto není možné jednou větou říci, jak dlouho žije myš. Podíváme se proto na různé druhy myší a rozdíly mezi nimi – nejen co se průměrného věku dožití týká. Navíc existují i druhy myší, které si můžete koupit ve zverimexu a chovat si doma myšku jako domácího mazlíčka – a v tu chvíli vás také jistě zajímá, jak dlouho taková myš žije.

Myš domácí

V českých podmínkách se nejčastěji vyskytuje menší myš s hnědou srstí. Jedná se o myš domácí. Poznáte ji zpravidla podle toho, že ocásek má podobně dlouhý jako tělo a to měří obvykle asi 7 až 10 centimetrů. Na první pohled může vypadat roztomile, a tak se dá po ochočení chovat i jako domácí mazlíček. Tento druh myší se zpravidla dožívá 2 až 3 let – v zajetí může při správné péči žít ale i déle. Faktem ovšem je, že ve volné přírodě se většina myší takového požehnaného věku nedožije, protože jsou častým cílem predátorů – od dravých ptáků až po kočky.

Laboratorní myš

Doma se obvykle jako mazlíček chová takzvaná laboratorní myš, což je bíle zbarvená myška vyšlechtěná původně z myši domácí. Leckoho fascinuje její sněhobílá srst a červená očka. Jelikož je příbuzná s myší domácí, tak i její věk průměrného dožití je podobný – zpravidla 2 až 3 roky.

Myš africká

Nejmenším druhem myši na světě je myš africká. Ta se v našich podmínkách nevyskytuje ve volné přírodě, ale zato ji řada lidí chová doma jako mazlíčka. Její váha je skoro zanedbatelná, obvykle má maximálně 12 gramů. Zato její věk je celkem solidní – podobně jako myš domácí se může dožívat až okolo 2 let.

Pískomil křečkovitý

Další oblíbenou myškou, respektive hlodavcem, je pískomil. Řada lidí ho má jako mazlíčka a jeho chov chce velkou dávku zodpovědnosti. Ne že by byl pískomil nějak extra náročný, ale spíš vám vydrží hodně dlouho. Není nijak výjimečné, když se dožívá 5 až 7 let. Pískomilů existuje více různých poddruhů, ale právě pískomil křečkovitý je mezi chovateli nejoblíbenější, protože je nejpřátelštější a nejlépe se ochočí.

Krysa obecná

Myš, kterou doma nejspíš nechcete (ačkoliv leckdo ji také chová jako mazlíčka), je krysa obecná. Krysy jsou všežravci a nepohrdnou skoro ničím. Přitom se uvádí, že bez potravy vydrží až dva týdny a bez vody až měsíc. Ve volné přírodě se krysy zpravidla dožívají nanejvýš 1 roku. Pokud ale krysu chováte doma a dobře se o ni staráte, může být délka jejího života až čtyřnásobná.

Potkan domácí

Leckdo si potkana plete s krysou, ale jedná se o úplně jiného hlodavce. A i jeho život je delší. Jak dlouho žije tato myš? Uvádí se, že ve volné přírodě se dožívá až 2 let. Pokud byste se rozhodli chovat potkana v zajetí, může se dožívat až 4 let. Potkani se také velmi rychle množí – samice může mláďata porodit až dvanáctkrát ročně, přičemž v každém vrhu je typicky 6 až 10 mláďat.

Myšice křovinná

Na první pohled si laik splete myšici křovinnou s myší obecnou. Dříve se nazývala myš lesní a jsou si skutečně velmi podobné – až na místo svého života. Myšice váží v dospělosti asi 23 gramů. Dožívá se v průměru 3 let věku a najdete ji nejen v Česku, ale i ve zbytku Evropy, v Asii a severozápadní Africe.

Hraboš polní

Další velmi častou myší je u nás hraboš polní. Ten se objevuje nejen na polích, ale i na zahradách, takže si ho opět řada lidí plete s myší obecnou. Množí se ale výrazně rychleji a na polích dokáže napáchat velké škody. A jak dlouho žije myš jako hraboš? Může to být až 2 roky, ale v reálu se hraboši typicky dožívají zhruba poloviny – i oni jsou totiž častou kořistí dravců, koček a dalších predátorů.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button