Jak dlouho žije mravenec
S příchodem teplého jarního počasí se začnou objevovat mravenci, stavějí si na všech možných krytých místech mraveniště a leckomu se objevují i doma. Boj s mravenci tak může být tuhý a ne vždy vítězný. Víte ale, jak dlouho žije mravenec?
Pokud jste někdy omylem šlápli do mraveniště, tak kromě pár kousanců od mravenců jste si jistě odnesli i několik zajímavých poznatků. Zaprvé ten, že mraveniště je vskutku fascinující stavba, kterou je úplná škoda ničit – jeho uspořádání je totiž často geniální a velikost leckdy obří. Druhý poznatkem by mělo být, že kromě dospělých jedinců jsou v něm i bílá vajíčka – jakmile mraveniště poničíte, mravenci se je okamžitě snaží přenést do bezpečí. Takže už víte, jak vypadá vajíčko mravence. Ale jak dlouho žije mravenec?
Délka života mravence
Existuje mnoho různých druhů mravenců, takže není úplně snadné říct, jak dlouho žije mravenec. Existují mravenci, kteří se dožívají jen pouhých pár měsíců. A pak jsou tu i tací, kteří mohou žít 1 až 2 roky. A nebo mravenci žijící třeba 20 let. Proto pokud se vám na pozemku usídlili mravenci, máte je už i na terase a snaží se pronikat do vašeho domova, je dobré zjistit si, jak dlouho tam asi tak budou – tedy jak dlouho žijí tito mravenci. Pak také zjistíte, jak dlouho bude trvat váš boj – nebo soužití.
Mravenec obecný
V našich končinách se nejčastěji setkáváme s mravenci obecnými. Jsou to ti typičtí černí mravenci, kteří mají od 2 do 5 milimetrů, černou barvu, žádný lesk a žijí všude od luk přes škvíry pod kameny až po vaši domácnost. Mravenec obecný se dožívá v průměru 1 až 2 let. Nicméně, záleží na jeho roli – jiného věku se totiž dožívají dělnice, jiného samici a jiného mravenčí královny.
V tomto případě platí, že dělnice mravence obecného žijí v průměru až 7 let. Tvoří největší část mravenců obecných a jsou to neokřídlené samice. Zhruba dvakrát delší je mravenčí královna, která má křídla – ovšem jen po část svého života. Ta žije průměrně 15 let, ale v zajetí se její věk může prodloužit bezmála až na dvojnásobek. A nakonec jsou tu samci, jejichž život končí hned po páření.
Mravenec faraon
Druhým častým typem mravenců jsou v našich podnebných podmínkách mravenci faraoni. Ti dostali název podle své ohnivé barvy připomínající písek. A jejich štípnutí je mimochodem mnohem bolestivější než od mravence obecného. Mravenci faraoni jsou menší a zpravidla nemají víc než 2 milimetry. I jejich délka života je výrazně kratší než u mravenců obecných. V průměru se dožívají od 4 do 12 měsíců, ale opět to záleží na jejich pohlaví.
Královny mravenců faraonů jsou asi dvakrát větší a typicky se dožívají pouze 3 měsíců. Aby kolonie mravenců kvůli takto krátké době života královen nevymřely, zpravidla je v nich královen více – uvádí se, že jich může být až 200. Pokud spolu kolonie, které čítají až několik set tisíc jedinců, sousedí, tak navzájem i spolupracují a pomáhají si.
Mravenec lesní
V divoké přírodě žijí i další zástupci mravenců – mravenec lesní, mravenec lesní menší, mravenec luční, mravenec Formica. Ti všichni ale mají jedno společné – jejich mraveniště vždy připomínají obrovskou hromadu. A čím déle mají možnost si je budovat, tím jsou větší.
Mravenec lesní je větší než mravenec obecný, má zpravidla 4 až 9 milimetrů a doba dožití se opět liší podle jeho role v mraveništi. Dělnice se v průměru dožijí 6 let. Královna je o trochu větší a v první části života má křídla. Její délka života je unikátní – ve volné přírodě se dožívá až 20 let. Sameček mravence lesního má opět velmi krátký život – spáří se a vzápětí zemře.
Mravenec lesní menší se vyznačuje o něco menší velikostí, ale žije podobně jako jeho velcí příbuzní. I délka života mravenců lesních menších je obdobná a královna se opět může dožít až 20 let.
Foto: Pixabay