Zvířata

Jak dlouho žije krtek

Krtek dovede na zahradě napáchat pěknou neplechu. Pokud se mu na vašem pozemku zalíbí, zakrátko bude plný krtin. A vyhnat krtka není tak snadné. Natož čekat, kdy konečně umře. Jak dlouho žije krtek?

Krtek většinou žije 5 až 6 let.

Když řekneme „krtek“, tak máme na mysli tvora trochu podobného pohádkovému Krtečkovi. Faktem ale je, že na území České republiky žije asi 13 druhů (respektive rodů) krtků. Ti se liší nejen svým způsobem života, ale i průměrnou délkou dožití. Zatímco někteří krtci tak žijí 5 až 6 let, jiní se dožijí sotva poloviny. Proto je dobré vědět, s jakým krtkem máte u sebe na zahradě tu čest.

Krtek obecný

Nejčastější a nejznámější je u nás krtek obecný, který ale nežije jen v Česku. Je to právě ten předchůdce slavného Krtečka, ale na vlastní oči ho možná za celý život nespatříte. Krtek obecný žije zpravidla samotářsky a v chodbičkách pod zemí. Jelikož je skoro slepý, pohyb po zemském povrchu mu nevyhovuje a raději se drží ve svém dobře známém terénu pod zemí, kde i loví. A i když skoro nevidí, sluch a čich má krtek obecný výborný. Je hmyzožravý a může se dožít až 5 let. Ve skutečnosti se ale mnoho zástupců tohoto druhu takto požehnaného věku nedožívá a typicky umírají zhruba ve dvou až třech letech, a to kvůli negativním vlivům okolí nebo kvůli tomu, že je nějaké dravé zvíře uloví.

Krtek východoamerický

V Severní Americe kraluje naopak krtek východoamerický. Je tam podobně častý jako náš krtek obecný a jeho život bývá i o něco delší – uvádí se, že se dožívá až 6 let. Krtci východoameričtí přitom nemusí být jen černí, ale někteří jsou hnědí nebo šedí. Typickým poznávacím znamení je neochlupený ocas a obrovské přední tlapy, jichž byste se na první pohled možná až zalekli. Zajímavé také je, že na zadních končetinách má plovací blány, ačkoliv ve vodě nežije. Má asi 16 centimetrů na délku a váží okolo 80 gramů. Také žije v chodbičkách a norách, ale krtiny nedělá tak často a urputně jako krtek obecný.

Krtek hvězdonosý

Dalším zajímavým zástupcem krtků je krtek hvězdonosý. Své pojmenování získal díky tomu, že jeho nos je podivně rozštěpený v jakási vlákna. Hvězdu připomíná jen hodně vzdáleně. Tento krtek se u nás nevyskytuje najdete ho v Severní Americe. Jeho zvláštností je, že si chodby často prokopává až k vodním plochám a pak plave pod vodou a loví tam. Vědce fascinuje především rychlost jeho konzumace. Nejen, že je schopný neuvěřitelně rychle zjistit, jestli je jeho kořist vhodná k snědku nebo ne (odhalí to prý za pouhých 8 milisekund), ale podobně rychle ji dokáže i zhltnout (v průměru za 227 milisekund a někdy i dvakrát rychleji). Tento krtek žije podobně dlouho jako ostatní krtci.

Krtek bělohlavý

Kromě krtka hvězdonosého se v Severní Americe poměrně četně vyskytuje také krtek bělohlavý. Jeho typickým poznávacím znamením je bílá srst v oblasti hlavy a velké přední tlapy s drápy. Na rozdíl od některých jiných krtů má srst i na ocase, který je krátký, tlustý a chlupy na něm jsou neobvykle dlouhé. Zajímavostí tohoto amerického krtka je také to, že se vyskytuje pouze na suchých místech. Co se týká doby dožití, tak ta je v průměru také okolo 5 let, v zajetí se někdy při správné péči dožívá i více.

Můžeme zabít krtka?

A teď nastává ta otázka – i když už víme, jak dlouho žije krtek, můžeme ho zabít, pokud nám likviduje zahrádku? Boj s krtkem je totiž úporný a ne vždy vítězný – vyhnat ho z jeho oblíbeného rajonu není snadné a přitom dokáže úplně zničit záhonky a pěstěný trávník. V České republice platí, že krtek obecný patří mezi chráněné živočichy. Bezdůvodně ho proto zabít nesmíte. Zákon ovšem připouští dvě výjimky – pokud neexistuje jiná cesta, smíte krtka zabít, pokud vám dělá škody na vašem oploceném pozemku. A nebo pokud vás ohrožuje na zdraví nebo na životě.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button