Zvířata

Jak dlouho žije korela

Toužíte po domácím mazlíčkovi, ale hledáte něco speciálního? Kromě křečků, morčat nebo andulek je hodně oblíbená například korela. Čím je výjimečná, čím ji krmit a jak dlouho žije korela?

Korela je druh papouška a v České republice patří k prokazatelně nejoblíbenějším. Důvodem je možná to, že vypadá roztomile a její chov je poměrně snadný. Je to tedy vhodný papoušek i pro úplné začátečníky a bude vám dělat radost velmi dlouho. V přírodě se korely dožívají věku mezi 10 a 15 lety. V zajetí a při správné péči vám ale korela může dělat společnost třeba i 20 let.

Australský papoušek

Kromě toho, jak dlouho žije korela, vás jistě zajímají i další specifika tohoto australského papouška rodu Nymphicus. Korela chocholatá je nenáročná především proto, že ji můžete chovat jak ve velké voliéře, tak i v menší kleci. Právě proto spolu s andulkami patří k oblíbeným papouškům. Když dosáhne dospělosti, má na délku zpravidla 33 centimetrů a typická je pro ni její chocholka žluté barvy. Mladé korely jsou si všechny podobné, ale v dospělosti mají samci jiné zbarvení než samice – jsou šedí, se žlutou hlavičkou a červenou skvrnou v oblasti uší. Samice mají šedožlutou hlavičku a jejich červená skvrna není tak výrazná. I barvu křídel mají jinou – samci je mají černo-bílá, samice šedobílá.

Čím se živí korela?

Korela má poměrně pestrý jídelníček a smlsne si na mnoha různých druzích potravy. Základem jejího jídelníčku by mělo být zrní. Ideální je koupit směs zrní, aby měla korela pestrou stravu – typicky si ráda pochutnává na ovsu, prosu, slunečnicových semínkách, semenci nebo ptačím zobu. Korely žijící v přírodě, tedy v Austrálii, se živí především semeny různých rostlin. Nepohrdnou ale ani ovocem nebo zeleninou. Korele tak můžete naservírovat kousek jablka, mrkve nebo i salát. Ideální je také dávat korelám čerstvé větvičky, které si ozobávají.

Jak chovat korelu?

Většina chovatelů má korelu v kleci doma. Ale korelám nevadí ani pobyt venku. Zvládnou tam být celoročně. Takže pokud si pořídíte venkovní voliéru, můžete v ní nechat korelu po celý rok. Stačí dát jí tam budku nebo jiný typ úkrytu, kam se může v případě potřeby schovat. Korely velkou voliéru uvítají, protože rády létají a v těsné kleci jim k tomu schází místo. Pokud si korelu ochočíte, můžete ji nechat létat i po bytě – jen pozor na zapomenutá otevřená okna.
Korely jsou navíc velmi společenští ptáci, kteří uvítají lidskou pozornost. Korelu můžete klidně krmit z ruky – nebude se bát a většina korel je krotkých a přívětivých. Jsou to také velmi chytří ptáci. Korela je schopna naučit se opakovat slova a dokonce ji můžete naučit jednoduché melodie. Pokud máte děti, nemusíte se bát, že by vůči nim korela byla agresivní – spíš naopak.

Kde koupit korelu?

Korelu seženete poměrně snadno. Pokud po ní toužíte, stačí zajít v podstatě do jakéhokoliv zverimexu a určitě ji tam vedle andulek také najdete. Případně můžete najít soukromého chovatele korel, který má mláďata a nabízí je ke koupi. Mláďata korel jsou vhodná k odebrání od matky ve chvíli, kdy se sama naučí létat. Takové mládě si velmi rychle zvykne na své chovatele a a má je doslova rádo.
Mládě korely se z vejce vylíhne přibližně po třech týdnech (uvádí se 18 až 21 dní), přičemž matka po tu dobu na vejcích sedí. Jakmile je mládě na světě, je třeba krmit ho, což v přírodě zajišťují oba rodiče. Po dalších čtyřech až pěti týdnech začne mládě létat. V tu chvíli je vhodné k cestě za novým majitelem.
Možná už jste viděli korely s kroužky na nohou. Pokud ale máte jen jednu korelu, kroužkovat ji určitě nemusíte. Kroužky totiž slouží k rozlišení jednotlivých korel a navíc se na ně zpravidla píše datum narození. Pro korely se ale kroužky mohou za určitých okolností stát nebezpečnými.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button