Zvířata

Jak dlouho žije komár

Komáři patří k nejotravnějším typům hmyzu. A také k těm nebezpečným. V České republice ve většině případů komáří štípnutí přinese jedinou komplikaci, a to svědící pupenec. Ale jižněji v Evropě nebo Africe jsou komáři velmi zákeřní a často i zabíjí. A proto je vhodné něco o nich vědět – třeba jak dlouho žije komár, jak se před ním chránit a proč.

Komáři často zabíjejí.

Komárů existuje mnoho druhů. A proto nemůžeme jednoznačně říci, jak dlouho žije komár. Co se týká komárů vyskytujících se na většině území České republiky, tak platí, že jde o takzvané komáry pisklavé nebo komáry obtížné. Což k nim docela sedí. Délka života komára se přitom liší zejména podle pohlaví. Sameček komára před sebou příliš dlouhou budoucnost nemá – v tuzemských podmínkách žije zhruba 7 až 10 dní.

Jak dlouho žije samice komára?

Samičky komárů pisklavých jsou odolnější a mají mnohem delší život. Tedy oproti samečkům. Podle statistik se dožívají v průměru 42 až 56 dnů. Což není příliš. Ale během té doby se stihnou rozmnožit, takže i proto je od jara do podzimu tolik komárů. Samička totiž během jedné snůšky dokáže naklást okolo 100 až 200 vajíček. Komárů tedy velmi rychle přibývá a obtěžují nás s přibývajícím teplem čím dál víc.

3 000 druhů komárů

Na tomto místě nemůžeme přesně napsat, jak dlouho žije komár. Proč? Protože se uvádí, že po celém světě se vyskytuje okolo 3 000 druhů komárů. U všech ovšem platí, že samečci komárů mají mnohem kratší život než samičky. A zpravidla platí také to, že samičky se živí krví, zatímco samečci nikoliv. Neobtěžují přitom jen nás, lidi – komáři bodají i různé druhy zvířat, jejichž krví se živí, a to nejen savce. Napadají třeba i ptáky, obojživelníky nebo plazy. Neubrání se jim tak skoro nikdo.

Vražední komáři

Proti komárům existují různé druhy ochrany. Ne všechny jsou ale dostatečně funkční. Někdo si zapaluje svíčku s citronellou, někdo se postříká repelentem odpuzujícím komáry, někdo používá speciální náramek na ruku proti komárům. Existují také speciální tablety, které se vkládají do zástrček určených do síťové zásuvky, z nichž se šíří specifický pach odpuzující komáry. Zkrátka, možností ochrany je mnoho a stejně býváme přes léto všichni od komárů poštípaní. Což je nepříjemné. Ale někdy to může být i nebezpečné. Uvádí se totiž, že komáři patří mezi nejnebezpečnější zvířata na světě a každoročně zabijí více lidí než jakékoliv jiné zvíře. Jejich nebezpečnost spočívá v tom, že jsou přenašeči nebezpečných nemocí jako je malárie, horečka Dengue, Zika, krvácivá žlutá zimnice a další.

Vývoj komára

Ačkoliv jsme uvedli, že život komára trvá jen pár týdnů, není to hned vajíčko a potom komár. Komáři mají ve svém krátkém životě totiž čtyři vývojová stádia – z nakladených vajíček se nejprve líhnou larvy (možná je znáte ze stojatých vod, které jsou velkými líhništi komár), ty se posléze zakuklí a následně se z nich stane komár s křídly. Dospělí komáři se živí nektarem, a to jak samci, tak i samičky. Ale samičky k tomu ještě sají krev živočichů. Aby toho nebylo málo, existují i larvy komárů, které před zakuklením požírají larvy jiných druhů komárů.
Komáři jsou přitom velmi odolní živočichové a na naší planetě žijí už neskutečně dlouho – v Libanonu se našly fosilie komárů pocházející už z období rané křídy (tedy z takzvaných druhohor). Doprovází nás tak zhruba 170 milionů let.

Komáři v ČR

V České republice podle odborníků najdeme asi 50 druhů komárů, které ale spadají do pouhých šesti rodů. Nejčastěji je najdete u vodních ploch a toků. Pokud přijdou rozsáhlé povodně, objevuje se u nich takzvaný komár záplavový, ale nejčastěji se tu nachází komár pisklavý, komár obecný nebo speciální druh komár jarní.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button