Jak dlouho žije kohout
Když chcete domácí vajíčka, stačí vám pořídit si slepice. Kohouta nepotřebujete. Ale pokud chcete mít i „hlavu“ celé slepičí skupiny, tak je dobré mít i kohouta. Jak dlouho žije kohout a jak dlouho žije slepice?

Kohouti jsou poměrně odolní ptáci. Pokud jim dáte dostatek volnosti, pravidelnou a kvalitní stravu a přístup k vodě, můžete takového kohouta mít spoustu let. A jak dlouho žije kohout? Uvádí se, že v průměru se dožívá 10 let věku. Což je zhruba dvakrát déle než slepice, i když u nich stejně jako u kohoutů záleží hodně na jejich plemeni. Zatímco ale dvakrát až třikrát obměníte chov slepiček, protože ty staré už nenesou, tak kohouta můžete mít stále stejného.
K čemu mít kohouta?
Řada chovatelů si spokojí jen se slepicemi, protože je mají pouze na vajíčka. Aby slepice snášela vejce, kohouta k tomu vůbec nepotřebuje. Ovšem aby se z takových vajec po vysezení mohlo vylíhnout kuře, už je právě kohout zapotřebí. Pokud tedy chcete založit vlastní chov, mít kuřátka a ty si pak ponechat nebo je třeba prodávat, bez kohouta se neobejdete. S pářením to ale může být komplikovanější. Uvádí se totiž, že nejvíc plodný je mladý kohout. Ve věku tří až čtyř let už kohout o slepice nemá zájem a je jen „pánem dvorku“. Pokud byste si ke starému kohoutovi pořídili v dobré víře ještě jednoho mladého kohouta, nenaděláte s tím v kurníku dobrotu.
Kohoutí souboje
Pokud jste nikdy neviděli kohoutí zápas a považujete to za něco úplně vymyšleného, se dvěma kohouty se s tím brzy setkáte. Není dobré mít dva, natož pořídit ke starému kohoutovi ještě mladého. Kohouti začnou o své slepice bojovat, a to hodně zostra. Není výjimkou, když jeden druhého zabije a obvykle v boji podlehne právě starší kohout. Pokud takovému masakru chcete zabránit, nikdy si více než jednoho kohouta nepořizujte.
Kohout rekordman
Souboj kohoutů obvykle znamená výrazné zkrácení doby dožití kohouta. Ale existuje i nějaký hodně starý kohout, respektive rekordman mezi kohouty? Jistě jich bude řada, ale zdokumentován je v tomto ohledu především jeden – kohout Eda. Jeho chovatelka ho v roce 2018 zaregistrovala do agentury Dobrý den, která zaznamenává rekordy, s tím, že je mu 10 let.
Proč žije kohout déle než slepice?
Bývá pravidlem, že ve stejném chovu se kohout dožívá mnohem vyššího věku než slepice. Důvodem je to, že slepice mají nejen daný nižší věk dožití, ale velmi často hynou i kvůli různým nemocem. Těmi jsou ohroženější než kohouti. Kohout naopak bývá obvykle zdravý, aktivní a nic ho netrápí až téměř do smrti. Věk kohouta můžete prodloužit kvalitním a pravidelným krmení, dostatečně velkým prostorem k životu, pravidelným čištěním kurníku a prevencí proti parazitům a hlavně dostatečně velkým hejnem „jeho“ slepic.
Výběr kohouta
Pokud jste v chovu slepic začátečníky, možná budete přemýšlet, jak vybrat nejlepšího kohouta. Je to jedno? Nebo musí jít o stejné plemeno jako u slepic? A co když máte plemena slepic namíchaná a máte tedy různé slepice? Laikům to může být celkem jedno a jedinou důležitou zásadou je, aby šlo o cizího kohouta, nikoliv vašeho vlastního odchovaného z vašich vajec.
Experti pak na plemenné kohouty mají vyšší nároky a při výběru toho pravého posuzují například rovné prsty, nezkřížený zobák, rovná záda, klenutá prsa nebo pravidelný hřeben. Důležitá je také barva a správně rostlé peří. A kupodivu se hledí i na oči, které by měly mít určitou jiskru.
Pozor si dávejte také na to, že kohout nemusí být tak mírumilovný jako slepice. Ke slepicím se sice může chovat ochranitelsky a starat se o ně, vůči lidem ale může být agresivní. Řada kohoutů je takových a bohužel se to pozná až v několika měsících jejich věku.
Foto: Pixabay