Zvířata

Jak dlouho žije had

Sníte o tom, že si pořídíte hada? V tom případě byste si měli pečlivě nastudovat v odborné literatuře, jak se o hada starat, jaké prostředí potřebuje, čím se živí a tak dále. My vám v tomto článku povíme, jak dlouho žije had. A jak se hadi v délce života od sebe liší.

Jak dlouho žijí hadi?

Není had jako had. Všichni tak si tušíme, že jinak dlouho bude žít anakonda a jinak užovka. Jinak dlouhý život má had žijící volně v přírodě a jinou průměrnou délku dožití má had chovaný v zajetí. Proto se na téma hadů a délku doby jejich života podívejme podrobněji.

Zmije obecná

V české přírodě se můžeme velmi často setkat se zmijí obecnou. Neměli bychom se k ní ale přibližovat, protože patří k jedovatým hadům. Uvádí se, že zmije obecná se ve volné přírodě dožívá obvykle 10 až 15 let. Některé zmije ale žijí i déle a existují i případy, kdy se zmije dožije až 25 let.

Užovka

Dalším typickým hadem v přírodě je užovka. Těch existuje více druhů a podle toho se mírně liší i doba jejich dožití. Například užovka červená žije v přírodě v průměru 10 až 15 let. Pokud byste si ji ale pořídili domů do terária, může se klidně dožít až 25 let. Užovka obojková pak žije 15 až 25 let. A některé druhy užovek se i v přírodě běžně dožívají okolo 30 let věku.

Slepýš

V přírodě můžete velmi často narazit také na slepýše, který ovšem nepatří mezi hady, nýbrž mezi ještěrky (ačkoliv nemá nohy). Ten je úplně neškodný, ale také se toho o něm až tolik neví. Například délka života slepýše je trochu otázkou, ale obecně se uvádí, že se dožívá 15 let až 25 let. Živí se přitom nejčastěji larvami nebo malými plži.

Chřestýš

Velmi děsivě vypadá chřestýš, který vydává typické chřestivé zvuky ocasní částí. V přírodě chřestýši žijí obvykle 5 let, ale někteří se dožívají až 10 let. Pokud byste si chřestýše pořídili domů do terária a zajistili mu ideální podmínky k životu, můžete ho mít klidně i o dalších 5 let déle.

Anakonda

Lidi asi nejvíc fascinuje anakonda velká, která žije v Jižní Americe a v českých podmínkách by venku dlouho nepřežila. Fascinující je její délka 4 až 6 metrů (ale některé anakondy jsou i výrazně delší), i váha – může vážit až 250 kilogramů. Jedná se o velmi nebezpečného hada, kterému je radno se vyhýbat. Ale i přes svou obrovskou váhu a délku je poměrně vytrvalým tvorem, který žije dost dlouho – anakonda žije v přírodě v průměru 10 let. Pokud byste si ji pořídili domu (nebo se to týká například anakond velkých chovaných v zoo), tak délka jejich života může být až 25 let. Ale některé žijí v zajetí i déle.

Hroznýš

K poměrně oblíbeným terarijním hadům patří hroznýš královský. Pokud si ho ale pořídíte, máte před sebou dlouhá léta starání – v zajetí se totiž hroznýš královský dožívá 25 až 30 let. A jedním ze známých rekordmanů byl samec hroznýše královského, který se jmenoval Popeye (neboli Pepek) a dožil se v zajetí, respektive v zoologické zahradě v americké Philadelphii více než 40 let.

Taipan

K nejjedovatějším hadům světa patří taipan menší. Jedno jeho uštknutí obsahuje takovou dávku jedu, že by zabila 100 lidí. Uštkne-li vás, do minuty jste zpravidla mrtvý. Takový taipan se dožívá průměrně 10 až 15 let, v zajetí může žít až okolo 20 let. Přirozeně ale žije v neobydlených oblastech Austrálie.

Korálovka

Jiným dlouhožijícím hadem je korálovka. Ta se běžně dožívá okolo 20 až 30 let a mezi chovateli hadů patří k velmi oblíbeným druhům. Patří totiž k poměrně nenáročným hadům. Ale budete ji mít hodně dlouho. Existují totiž i korálovky, které se dožily i 40 nebo 50 let. Takže pokud si korálovku pořídíte jako mládě ve vašem vyšším věku, je možné, že vás vaše korálovka i přežije.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button