Zvířata

Jak dlouho žije čmelák

Čmelák je poměrně milý hmyz a většině z nás se na pohled líbí. Čmeláci jsou také hodně prospěšní. Ale když vás čmelák bodne, pěkně to zabolí. Navíc to může udělat klidně i opakovaně. Co ještě zajímavého se o něm můžeme dozvědět?

Čmelák může žít pár týdnů, stejně jako rok.

Možná by vás zajímalo, jak dlouho žije čmelák. Přežije zimu nebo má předurčených jen pouhých pár měsíců života? Se čmeláky se to má podobně jako se včelami nebo vosami – někteří žijí pouhých pár týdnů, jiní za ideálních podmínek přežijí zimu a na jaře opět vylétají.

Čmeláčí dělnice

Pokud se čmelák narodí do role dělnice, nemá před sebou příliš dlouhý život. Aktivní je velmi brzy po vylíhnutí – už zhruba čtvrtý den dokáže samostatně létat, i když většinou ho prvních pár dní doprovází ještě jeho matka. Dělnice čmeláků ale záhy poté musí pracovat a rychle umírají. Typicky se dožívají jen 4 až 6 týdnů.

Čmeláčí matka

Vůdkyní hnízda je matka neboli královna. Ta dokáže přežít zimu a už s příchodem jara začíná plodit. Než skončí léto, vznikne díky ní několik generací čmeláků. Královna přitom klade vajíčka už od jara a její potomstvo se v průběhu času liší.
Z prvních vajíček se líhnou čmeláci – dělnice. O ty se čmeláčí královna pečlivě stará, chrání je a nejprve i doprovází. Chová se k nim skutečně jako matka a dělnice jí následně pomáhají zvětšovat hnízdo, které sama založila. Postupně královna klade další a další vajíčka a nedělá v podstatě už nic jiného. Hnízdo staví dělnice, stejně jako se starají o shánění potravy – a to i pro královnu. Když zemřou, přeberou jejich roli nové dělnice. A tak to jde až do konce léta, kdy královna jen klade vajíčka, pečuje o nově narozené čmeláky a nechává se krmit.

Samci a samice

Kromě královny a dělnic se ve čmeláčím hnízdě rodí i samci a samice. Ze samiček se posléze stávají nové matky, které nezůstávají v rodném hnízdě, ale opouštějí ho. Jakmile najdou vhodného samce (a přitom odmítají příbuzného samce), zakládají nové hnízdo a svůj nový rod.
Samci čmeláků, takzvaní trubci, také odletí z hnízda a ani oni se do něj už nikdy nevrátí. Před sebou mají sice plnohodnotný, ale krátký život – během něj sbírají nektar z květů a hledají samici, s níž se spáří. Samci typicky umírají po 4 týdnech.

Matky hibernují

Nejdelší život před sebou mají čmeláci – matky. Ty, které se v daný rok narodí, na zimu hibernují. Ukryjí se do vhodné skuliny a v hnízdě nepřezimují (to se stejně většinou během zimních měsíců zničí). Matky se většinou zahrabávají do země poblíž stromů, kde přezimují mezi jejich kořeny. Základním předpokladem pro úspěšnou hibernaci ovšem je, aby měly dostatek potravy před příchodem zimy. S jarem se probudí, vyhrabou a začnou hledat místo pro založení nového hnízda. Pak už cyklus života čmeláků pokračuje tak, jak jsme popsali výše. Samice přežije až do podzimu, kdy zpravidla v hnízdě umírá. Její život tak trvá typicky něco přes jeden rok.

Prospěšnost čmeláků

K čemu jsou čmeláci dobří? Med od nich sice nezískáme jako od včel, ale i tak jsou čmeláci důležitými opylovači. Spolu se včelami se starají o to, aby zejména ovocné stromy dobře odkvetly, daří se jim na loukách a mít na zahradě čmeláky je požehnáním a nikoliv důvodem vyhánět je. Přitom je na rozdíl od včel neodradí ani podmračené a deštivé počasí – včely se schovávají, ale čmeláci bez ohledu na počasí opylují květy dál.
Čmeláci navíc nejsou agresivní. Pokud jim na zahradě postavíte hmyzí domeček nebo speciální čmeláčí úl, často jsou ochotni nastěhovat se do něj a pečovat o vaši zahrádku. V Česku žije okolo 20 druhů čmeláků a k tomu ještě takzvaní pačmeláci. Všichni jsou prospěšní a je třeba je chránit podobně jako včely.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button