Jak dlouho žije činčila
Patří k oblíbeným domácím mazlíčkům, ale stejně tak žije i volně v přírodě. Řeč je o činčile. Té existují dva druhy a jedná se o velmi mile vyhlížející zvířátko. Jak dlouho žije činčila v divočině a kolika let se dožívá v zajetí?
Pokud hledáte vhodného domácího mazlíčka, křeček je pro vás moc malý a králíček zase příliš nudný, může být právě činčila tou pravou volbou. Počítejte ale tím, že vám bude dělat společnost velmi dlouho. Uvádí se totiž, že v zajetí se činčila dožívá v průměru 15 let, ale stejně tak ji při skvělé péči můžete mít i 20 let. A jak dlouho žije činčila v přírodě? To záleží na mnoha okolnostech, ale v průměru jde o 8 až 10 let.
Dva druhy činčil
Činčily dělíme na dva základní druhy – činčilu krátkoocasou a činčilu dlouhoocasou. Jejich věk dožití je podobný, ale právě činčila dlouhoocasá se v průměru dožívá o 2 roky více než její „kolegyně“ činčila krátkoocasá – její průměrný věk dožití je 8 až 10 let.
Činčily patří mezi hlodavce a jejich zemí původu je Chile. Vyskytují se ale také v okolních státech jako je Bolívie, Argentina nebo Peru. Jejich specifikem ale je, že se objevují zejména ve vysokohorských polohách – typicky v nadmořských výškách okolo 3 000 až 6 000 metrů nad mořem. Někdy ale i o trochu níže.
Činčila dlouhoocasá
K velmi ohroženým druhům činčil patří činčila dlouhoocasá, které se také říká činčila vlnatá. Latinsky se jí říká Chinchilla lanigera. Příliš jedinců tohoto druhu volně nežije, a to neblahým vlivem lidské činnosti – činčily tohoto druhu byly skoro vyhubeny. I proto v Jižní Americe vznikla Národní rezervace činčil, kde se vyskytuje zhruba polovina žijících jedinců. Tyto činčily přitom vypadají jako větší roztomilé myšky s delším chlupatým ocasem.
Činčila krátkoocasá
Podobně hodně ohroženým druhem činčil je činčila krátkoocasá. Ta víc svým vzhledem připomíná morče, protože má zavalitější tělo, ale hlava má myší tvary. Tento druh se vyskytuje v nejvyšších nadmořských výškách a najdete ji typicky v Argentině nebo Chile. I tento druh činčil lidé skoro vyhubili, a to z jediného důvodu – pro krásně heboučké činčilí kožešiny.
Chov činčil v zajetí
Jak už jsme uvedli, činčila dlouhoocasá i činčila krátkoocasá se dožívají v průměru 10 let. Od minulého století se ale činčily začaly chovat v zajetí. Původně přitom nešlo o snahu pořídit si originálního domácího mazlíčka, ale o prostý pokus o záchranu tohoto živočišného druhu. Činčily byly na pokraji vyhynutí a chov v zajetí je zachránil doslova v poslední vteřině.
Dnes činčily patří k oblíbeným domácím mazlíčkům. A protože v domácí péči dostávají (v ideálním případě) vše, co potřebují, dožívají se až dvakrát vyššího věku než v přírodě. Činčila vám ale typicky vydrží nejdéle 15 let, jen menšina se dožije až okolo 20 let.
Co potřebuje činčila?
Ačkoliv je činčila hlodavec, její chov není tak snadný jako třeba chov křečka. Zaprvé totiž potřebuje mnohem větší životní prostor. Zadruhé jí musíte v kleci zajistit nějakou adekvátní zábavu. Tento živočich je také hodně aktivní. Nečekejte, že by vám činčila prospala celou noc – spí útržkovitě a vždy jen na pár minut, načež je zase plná energie.
Na činčilu také nebuďte prudcí – příliš dobře nevidí a prudkých pohybů se může snadno polekat. Když ji budete krmit, vyhýbejte se čerstvému ovoci a zelenině a dávejte činčilám jen sušené. Vhodná nejsou ani slunečnicová semínka, která jsou pro činčilu příliš tučná. Jinak se ale činčilu nebojte krmit speciálním krmivem pro činčily, které můžete dodávat průběžně – činčila se nikdy nepřejí.
A co je nejdůležitější? Jedna činčila se může nejen nudit, ale být i smutná – proto je lepší pořídit si dvě činčily, které si budou náramně notovat.
Foto: Pixabay