Jak dlouho vydrží marmeláda
Zakoupená marmeláda na sobě má určité datum trvanlivosti. To může být poměrně za dlouho, třeba i za rok či dva. Jak jsou na tom ale například domácí marmelády nebo jak dlouho vydrží marmeláda, kterou už otevřete? Podívejme se na to podrobněji.
Pokud se rozhodnete začít vyrábět marmeládu, nic vám nebrání. Zejména v létě je na to ideální čas, protože dozrává různorodé ovoce a můžete si vyrobit spoustu druhů džemů. Pokud máte chuť a odvahu, můžete ovoce i různě míchat a vytvářet tak džemy zajímavých chutí. Internet je plný různých receptů, a tak můžete prostřídat i ty a zjistit, který vám nakonec bude chutnat nejvíc a na který se spolehnete i v příštím roce. A jak dlouho vydrží marmeláda?
Základ je dobře umýt
Výhodou marmelády je, že vydrží skoro nekonečně dlouho. Tedy pokud ji uděláte správně. Pakliže máte ověřený recept, je základ hotov. Ale aby se vám marmeláda ve skleničkách nezačala třeba už po měsíci kazit, je potřeba být následně velmi obezřetní. Hlavní je, abyste měli připravené pečlivě vymyté skleničky, v nichž nezůstávají žádné nečistoty. A měly by zároveň být suché, aby v nich nezůstal zbytek vody po umytí (o saponátu nemluvě). Až do nich marmeládu nalijete, je potřeba čistým hadříkem dobře otřít jejich okraje a ujistit se, že na nich nezůstávají zbytky sladké hmoty.
Sterilizujte víčka
Abyste předešli plesnivění marmelády, je potřeba mít dokonale umytá i víčka. Pokud používáte ta kovová, je výhodně s předstihem je sterilizovat, což nejlépe uděláte ve vroucí vodě – zkrátka je chvíli povařte. Pak z nich vodu slijte a ihned je používejte. Okraje skleniček je vhodné ještě předtím otřít nějakou lihovinou (typicky můžete použít kousek vaty s francovkou). Následně uzavřete a co nejpevněji utáhněte (ale ne přespříliš, ať nestrhnete závit a víčko si nezničíte).
Dobré uskladnění
Aby vám marmeláda vydržela co nejdéle, je pak důležité správně ji uskladnit. Výhodou je, že uzavřené skleničky už pak následně nemusíte zavařovat podobně jako třeba nakládané okurky. Máte hotovo. Ale je potřeba nechat marmeládu vychládat a nedávat ji ihned od sklepa, spíže nebo dokonce do lednice. Nechte ji klidně na kuchyňské lince a vyčkejte, dokud nebude úplně studená. Teprve po vystydnutí ji uložte na vhodné místo. Pro marmelády je nejlepší chladné a temné místo, tedy typicky spíž nebo sklep. V lednici být trvale určitě nemusí, jen by vám zabíraly místo. Hlavní je najít prostor bez přímého slunečního svitu a se stabilní chladnější teplotou. Doporučení odborníků zní 5 až 10 stupňů Celsia.
Jak dlouho vydrží marmeláda?
Kvalitně uvařená, uzavřená a uskladněná marmeláda vám bez problému vydrží i několik let. A po otevření bude pořád chutná a zdravotně nezávadná. Přesto odborníci doporučují marmelády do dalšího roku spotřebovat, což je logické – jakmile dojdou zásoby, zavaříte si v další sezóně zase nové. A jakmile marmeládu otevřete, uložte zbytek do chladničky a spotřebujte co nejdříve, ideálně do několika dnů.
Marmeládu kontrolujte
Může se stát, že se marmeláda začne kazit i dřív. A nemusí to být vaším špatným postupem vaření nebo nevhodným uzavřením (i když netěsnící víčko bývá nejčastější příčinou zkažených marmelád). Marmeládu může úplně zničit, pokud se často a prudce mění okolní teplota. Proto je vhodné čas od času marmelády zkontrolovat. Stačí úplně pohledem. Pokud vidíte, že je víčko zvláštně pokroucené, je to známka toho, že je něco špatně. A když na marmeládě uvidíte plíseň, je to úplný konec. Nesnažte se ji nějak seškrábnout a zbytek marmelády spotřebovat – i když může chutnat pořád dobře, už se v ní objevují částečky plísně, které mohou být velmi zdraví škodlivé. Lepší je vyhodit ji a vzít si jinou, nezkaženou.
Foto: Pixabay