Zvířata

Jak dlouho svítit kuřátkům

Vypiplat z vajec kuřátka není nic snadného. Než se k tomu odhodláte, je potřeba řádně si nastudovat, jak se o čerstvě vylíhnutá kuřátka starat, co potřebují a jaké chyby naopak nedělat. Například je potřeba vědět, jak dlouho svítit kuřátkům – a proč vlastně.

Kuřátkům je potřeba svítit, aby prosperovala.

Pokud máte kvočnu a ta vysedí z vajec kuřátka, máte o základ postaráno – bude o ně totiž pečovat jejich matka. Pokud ale máte pouze kuřátka, nebo jim chcete dopřát tu nejlepší i přes oddanou péči kvočny, je potřeba vědět, jak na to. A kuřátka zpočátku potřebují zejména tři důležité věci – teplo, světlo a krmení.

Proč svítit kuřátkům?

Pokud jste kuřátka ještě nechovali, možná přemýšlíte, proč jim vůbec svítit. Copak jim nestačí přirozené denní světlo? Problém tkví v tom, že čerstvě vylíhnutá kuřátka nemůžete jednoduše umístit do venkovního výběhu spolu s dalšími slepicemi. Nejen, že by jim tam byla zima a měla by strach, ale ostatní slepice by se k nim mohly chovat nepřátelsky. A proto je potřeba mít zpočátku kuřátka umístěná uvnitř – v hale nebo ještě lépe, ve speciální odchovně kuřat. A použít můžete i takzvanou umělou kvočnu. U toho všeho je ale základ – teplo a světlo. Protože denní světlo tu obvykle schází.

Jak dlouho svítit kuřátkům?

A jak dlouho je tedy potřeba svítit kuřátkům? Na to neexistuje jedna jediná odpověď, protože se to velmi liší nejen vzhledem k vaší líhni (nebo odchovně), ale také hodně záleží na věku kuřátek. V prvních čtyřech dnech po vylíhnutí byste podle odborníků měli kuřátkům nechat rozsvíceno pořád. Je to z toho důvodu, že světlo pozitivně působí na část mozku kuřat, která se nazývá hypofýza. Ta ovlivňuje budoucí schopnost snášet vejce a snášet je brzy (nebo naopak později). Pokud kuřátkům zpočátku svítíte, nejen že je tím do budoucna „nabudíte“, ale světlo jim dodá elán a budou mít velkou chuť k jídlu.

Svícení starším kuřátkům

Dobu, kdy svítíte kuřátkům, můžete posléze začít zkracovat, ale jen velmi pozvolna. S každým dnem třeba jen o několik minut. Kuřata stále potřebují dostatek světla, a pokud jim schází to denní, musíte jim ho plně nahrazovat – a dopřávat jim ho déle než jak svítí slunce. Takže až do zhruba 7. týdne věku kuřátek jim sviťte nejméně 10 hodin denně (přičemž začínáte podle výše popsané poučky na 24 hodinách světla denně).

8 až 9 hodin denně

Zhruba dvouměsíční kuřata už nepotřebují o tolik více světla než kolik by jim mohlo poskytnout slunce. Máte tedy dvě varianty – pokud máte venkovní výběh, nemusíte jim už svítit vůbec a dejte jim možnost být na přirozeném světle. Pokud chováte kuřata uvnitř, například v hale, je potřeba jim i v tomto věku svítit zhruba 8 až 9 hodin denně. Jen díky tomu budou jejich mozky správně stimulovány, aby začala snášet vejec později, ale zato byla kuřata/nosnice ve snášce hodně vytrvalá.

Svícení dospívajícím kuřatům

Každé plemeno slepic začíná snášet vejce v jiném věku. Některá to zvládnou už zhruba ve 20 týdnech, jiná později. Měli byste tedy zjistit, jak na tom vaše kuřátka jsou a kdy můžete očekávat první vajíčko. V okamžiku, kdy už by měla začít snášet, můžete jim začít svítit zase více. V případě, že chováte slepice na zahradě a ve volném výběhu, opět se vás to nijak netýká. Ale ve velkochovech jsou dobré světelné podmínky nezbytné, aby byla snáška dobrá a co nejčastější. Doporučuje se tedy kuřatům v počínající snášce svítit asi 14 až 17 hodin denně. Pokud mají kuřata možnost být na denním světle, můžete dobu umělého osvětlení omezit tak, aby oba typy světla pokryly výše zmíněnou dobu.

Co ještě?

Aby kuřata dobře prosperovala, nezapomínejte na zdroj tepla – zejména v chladnějších měsících. Začínat byste měli na zhruba 33 stupních Celsia, postupně teplotu okolí snižujte až na zhruba 18 nebo 20 stupňů Celsia v sedmi týdnech života kuřete.
A nezapomínejte ani na kvalitní stravu a samozřejmě i dostatek čisté vody.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button