Zvířata

Jak dlouho sedí kachna na vejcích

Pokud si nechcete pochutnat na kachních vejcích, můžete svou kachnu nechat, aby je vyseděla a měli jste pak kachňata. Ale jak dlouho to trvá? Jak dlouho sedí kachna na vejcích? Záleží na tom, o jaký druh kachny se jedná.

Každá kachna sedí na vejcích jinak dlouho.

Na rybnících, řekách i potocích můžete často vidět kachny divoké. Samička je nenápadně hnědá, zato sameček se pyšní černou i bílou, a dokonce se chlubí zelenou hlavičkou. Co se týká kachen divokých, tak u nich platí, že samice na vejcích sedí 4 týdny. Hnízdo divokých kachen přitom zpravidla nebývá u vody a samička si ho staví až po páření. V hnízdě je přitom typicky okolo 8 až 11 vajec a kachňata se hned po vylíhnutí snaží plavat, což přirozeně umějí. Co však neumějí, je létání – na to musejí být stará zhruba 2 měsíce.

Indický běžec

Co se týká kachen chovaných doma, tak se doba sezení na vejcích mírně liší podle toho, o jaký typ kachny jde. Kromě těch klasických se v poslední době stávají populárními indičtí běžci neboli kachny běžci. Taková kachna sedí na vejcích také zhruba čtyři týdny – přesněji jde o 28 až 29 dní. Nevýhodou tohoto druhu kachen je, že příliš nemají zájem sedět na vejcích. Ale co se týká snůšky, ta je u nich velká, a i proto jsou indičtí běžci oblíbeným chovným plemenem kachen – ročně dokážou totiž snést okolo 150 vajec (a určitý plemena i dvojnásobek).

Kachna domácí

Nejběžnější je kachna domácí. Ta se často chová jen po jednu sezónu a s podzimem a posvícením její život neblaze končí. Stejně tak ale můžete chovat i kachny na vejce, protože jejich vejce jsou výrazně větší než ta slepičí. A občas se kachna domácí rozhodne snést si vejce do hnízda a sedět na nich. V takovém případě na nich sedí zhruba 24 dní, než se z nich vylíhnout malé kachničky. Matka se pak o mláďata vzorně stará a ta za ní všude chodí.

Kachna pižmová

V poslední době jsou oblíbené také kachny pižmové, které původně pocházejí z Jižní Ameriky a Střední Ameriky. Chovají se ale téměř po celém světě a typicky se často chovají na maso. Málokterý malochovatel nechá kachnu pižmovou vysedět vejce. Sedí na nich totiž poměrně dlouho – typicky 35 dní. V hnízdě přitom může být 15 až 20 vajec a jejich snůška trvá dlouho – každý den přibude jen jedno, které kachna pečlivě ukryje pod své vytrhané peří. I líhnutí je kvůli tomu postupné a vylíhnutá kachňata se schovávají pod kachnu, zatímco jejich sourozenci ještě čekají na vylíhnutí. Jejich chov je potom celkem nenáročný a nepotřebují ani tak velký prostor.

Kachna pekingská

Lidé také často chovají kachny pekingské, kterým se někdy říká jednoduše čínské kachny. I ty sedí na vejcích déle než kachny domácí. Zpravidla jde o 28 dní. Kachna pekingská se obvykle chová na maso a její život tak bývá předčasně zkrácen rukou chovatele. Pokud byste si ji ale chtěli nechat, může vám přinášet příjemnou snůšku vajec – typicky jich snese okolo 170 ročně. Jejich nespornou výhodou je, že jsou dvakrát větší než slepičí a používat je můžete úplně stejně (jen při vaření je dobré protáhnout čas na zhruba 15 minut).

Prostor pro vysezení vajec

Zatímco divoké kachny si staví hnízda pro snůšku vajec schovaná v trávě nebo dokonce na stromech, kachny chované v zajetí takovou možnost nemají. Proto je typicky kladou vejce do kurníku (respektive kachníku), kde jsou zvyklé nocovat. Najdou si klidný koutek a tam si postaví hnízdo. Každé snesené vejce pak zakrývají svým prachovým peřím a sedí na nich. Nemusíte v takové chvíli kachně nosit jídlo až pod zobák a jinak ji zvýhodňovat. Mnohem víc ocení při sezení na vejcích klid a není radno vejce pod ní kontrolovat – leckteré kachny jsou agresivní a hnízdo si brání. U některých druhů se v sezení na vejcích střídá samice se samcem, jindy na nich sedí jen samice. Po vylíhnutí akorát zajistěte, aby kachňata měla dostatek tepla (zvlášť jedná-li se o brzké jarní měsíce, kdy ještě hrozí přímrazky).


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button