Zvířata

Jak dlouho sedí holub na vejcích

Holubů existuje mnoho druhů, které se od sebe v mnoha ohledech liší. Pokud vás ale zajímá, jak dlouho sedí holub na vejcích, tak vězte, že je to u všech dost podobné. Podívejme se na to přesto podrobněji.

Jak dlouho sedí holub na vejcích?

Nejčastěji se v našich podmínkách objevuje holub domácí, holub domácí zdivočelý nebo holub hřivnáč. Ti všichni mají s přicházejícím jarem tendenci hnízdit. Velmi rychle jsou schopni postavit si hnízdo a vzápětí do něj snést vejce. Na těch pak nesedí výhradně samice, ale většina druhů holubů se v sezení na vejcích střídá. To trvá 17 až 19 dní. U některých druhů holubů se mláďata líhnout už po 17 dnech, u jiných to trvá až 19 dní. Záleží i na počasí (jaro/podzim). Na otázku, jak dlouho holub sedí na vejcích, tak můžete použít tento odhad času.

Pouhá 2 vejce

Možná si s touto odpovědí na otázku, jak dlouho sedí holub na vejcích, vystačíte. Ale možná vás zajímají detaily, zvlášť pokud jste se rozhodli dát do chovu holubů. Za tím účelem jim musíte postavit holubník a holubi se pak sami spárují. Když je ten správný čas, spáří se a samice krátce nato do holubníku nebo do postaveného hnízda snese vejce. Ta bývají zpravidla jen dvě a první z nich snese už zhruba 6 až 10 dní poté. Další snese asi 3 dny nato. Pak na nich teprve samec se samicí na střídačku sedí, přičemž je zahřívají v kuse a v pravidelných intervalech se po několika hodinách vyměňují.

Péče o mláďata

Už víme, jak dlouho sedí holub na vejcích, ale tím to nekončí. Holubi o svá mláďata oddaně pečují i po vylíhnutí. Jakmile se začnou líhnout, začnou už pro ně oba rodiče shánět potravu – i v tomto ohledu spolupracují a veškerá starost neleží jen na samici nebo jen na samici. Mláďata holubů přitom rostou velmi rychle. Nejprve jsou slepá a jen řídce ochmýřená. Asi desátý den prohlédnou a v průměru v hnízdě vydrží zhruba čtyři týdny. Poté už vylétají.

Čím se živí mláďata holubů?

Starší holubi se živí červy, hmyzem, žížalami, semeny a vším možným, co někde najdou. Řada holubů totiž připomíná spíš všežravce. Zejména pokud žijí ve městech. Co se ale týká mláďat, tak ty jejich holubí rodiče krmí předtrávenou kašičkou, kterou vytvářejí ve svém voleti. Následně takto natráví běžnou potravu a tou je krmí.

Jak dlouho žije holub?

Průměrný věk dožití záleží na konkrétním druhu holubů. Uvádí se ale, že řada z nich se dožívá až 20 let. Dospělosti přitom dosahují zhruba v půl roce, někteří dokonce v pěti měsících věku. Už tehdy začínají shánět samce nebo samičku do páru. Pak výše popsaným způsobem odchovají mláďata. A ještě než se od nich mladí odletí, už se schyluje ke druhému hnízdění a dalšímu kladení vajec.

Ochrana holubů

Řadu lidí zajímá, jak dlouho sedí holub na vejcích, protože holuby často považujeme za škůdci – hnízdí na půdách i na balkonech, vše pokálejí a navíc mohou přenášet různé nebezpečné nemoci. Přitom holuba nemůžete jen tak odchytit a zabít. Ačkoliv je řada lidí považuje za škůdce a nebezpečné ptáky přenášející parazity, tak jsou zároveň chránění. I samotný odchyt holubů musíte mít nejprve povolený. A pokud byste chycené holuby chtěli zabít, opět vám to příslušné úřady musejí nejprve povolit. Svévolné zabití těchto ptáků je porušením zákona.

Bohužel i likvidace hnízda se snesenými vejci je pro holuby velmi špatnou zprávou – doslova trpí žalem a dlouho nad ztrátou svých mláďat truchlí. Proto je lepší pořídit si různé plašičky na holuby, sošku havrana nebo sokola a tak dále, což také velmi dobře funguje. Leckde se instalují i speciální ostny, které holubům brání hnízdit nebo i jen chodit po daných plochách – ale jsou prokázány i případy, kdy holub přes takovou plochu bez problémů prokličkuje a dostane se tam, kam potřebuje.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button