Auto

Jak dát značky auta do depozitu

Kdo svým vozem jezdí, ten něco jako depozit vůbec nemusí řešit. Ale může se stát, že vaše auto už tak úplně pojízdné není, na dlouhou dobu ho nebudete moct používat nebo jste si pořídili další vůz určený na náhradní díly. Pokud se ocitnete v podobné situaci, kdy neplánujete vyjíždět na žádnou komunikaci, ideálním řešením je pro vás právě depozit.

Když nejezdíte, stačí sundat SPZ.

Slovo depozit máme mnozí podvědomě spojený s bankovnictvím – že si v bance uschováme nějaké cennosti či peníze, někam do bezpečného trezoru, kde se s nimi nemůže nic stát, ale odkud si je kdykoliv můžeme zase vyzvednout. S depozitem na auta je to dost podobné. Automobil fyzicky zůstane u vás (tedy na vašem pozemku, ve vaší garáži a tak dále), ale nesmíte s ním jezdit. A to se nejlépe pojistí tak, že mu odeberete obě SPZ a zanesete je k uschování na váš obecní či městský úřad.

Jak na to

Depozit je časově omezený, a to nejvýše na dvanáct měsíců. Pokud tedy s vozem rok neplánujete manipulovat, odeberte mu obě poznávací značky, vezměte s sebou velký technický průkaz, občanský průkaz a dvě stě korun na poplatky a zajděte na obecní úřad. Tam vás odnavigují na správné oddělení, kde vyplníte žádost o uložení SPZ do depozitu, odevzdáte doklady a peníze a je hotovo. Depozit přitom nutně nemusí být na rok, může být třeba i jen na tři měsíce, záleží jen na vás.

Výhoda depozitu

Přemýšlíte, k čemu je to dobré, když auto může na vašem dvorku stát klidně i bez depozitu? Většina lidí depozit využívá hlavně kvůli ušetření za povinné ručení. To totiž musíte platit neustále – kromě doby, kdy je vůz v depozitu. Takže jakmile máte značky odevzdané, vydejte se s potvrzením do vaší pojišťovny, kde vás vyřadí z povinnosti platit povinné ručení, dokud se k vám značky nevrátí (nebo vám i vrátí dosavadní přeplatky).

Problém s vrácením

Co udělat, pokud chcete své značky zpět, abyste mohli opět vyjet na silnice? V první řadě je nutné na městském úřadě prokázat, že vaše vozidlo má platnou technickou, jinak vám značky nebudou vráceny (před uložení do depozitu si tak překontrolujte datum příští technické kontroly). Problém nastává i v případě, jestliže v dané době nemáte platnou smlouvu o povinném ručení. Pokud to vše splňujete, budou vám značky vráceny.
Pakliže uplynul rok a vy auto ještě stále nepotřebujete, můžete si zažádat o prodoužení depozitu o dalších šest měsíců. Pokud je žádost oprávněná (například studijní pobyt v zahraničí, dlouhodobé upoutání na lůžko atp.), úřad jí většinu vyhoví. Vyhověno bývá i opačné žádosti, tedy že jste si depozit zařídili na delší dobu, ale po uplynutí kratší zjistíte, že auto chcete zpět. Pokud splňujete obě výše zmiňované podmínky, úřad nemá právo vám vaše registrační značky zadržovat a vrátí vám je.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close