Auto

Jak často měnit brzdovou kapalinu

Každý motorista by čas od času měl překontrolovat útroby svého vozu. Nejde jen o to zajet do servisu, když vám v autě začne něco bouchat nebo klepat, ale měli byste zejména pravidelně kontrolovat všechny kapaliny. Pokud to zanedbáte, koledujete si o problémy na silnici, v nejhorším případě si zahráváte s vlastním životem.

Kapaliny je nutné pravidelně kontrolovat, dolévat a měnit.

V autě je celá řada kapalin, které je třeba kontrolovat, dolévat a čas od času měnit. Pokud tomu nerozumíte, požádejte někoho o pomoc či radu, případně si projděte internet, tam naleznete téměř vše krok za krokem. My vám nyní poradíme, jak vyměnit brzdovou kapalinu, jak často to dělat a jak poznat, že je výměna třeba.

K čemu slouží

Vysvětlovat, k čemu slouží brzdová kapalina, je asi celkem zbytečné. Zkrátka zajišťuje správnou funkčnost brzd, což je v autě velmi důležité. Kdo nebrzdí, ten bourá.
Brzdy nejsou v autě osamocené, jde o celý brzdový systém, který musí dokonale fungovat. Výrobci aut se musí řídit přísnými kritérii, protože jediná chybička by mohla zavinit smrt mnoha lidí. Zatímco většinu tohoto systému není nutné pravidelně udržovat a závadu odstraní zkušený montér či profesionální automechanik, brzdová kapalina potřebuje pravidelnou kontrolu a výměnu.

Klesání bodu varu

Tato kapalina je specifická v tom, že je takzvaně hygroskopická. To znamená, že na sebe dokáže vázat vodu. Jenže problém tkví v tom, že čím déle je ve voze a čím častěji je využívaná, tím rychleji kvůli této její schopnosti klesá její bod varu. Ten je původně vyšší než 230 stupňů Celsia. Pokud klesne pod 170 stupňů, měli byste ji okamžitě vyměnit a neujet už s autem ani metr, protože jste v ohrožení života.

1 až 3 roky

Životnost brzdové kapaliny se liší podle toho, jak často s vaším vozem jezdíte. Pokud ho používáte každý den a na dlouhé trasy, může se stát, že výměna bude nutná už po roce. Někomu vydrží kapalina i 3 roky. Ale i pokud auto příliš často nepoužíváte, měli byste maximálně po třech letech kapalinu vyměnit či si ji nechat vyměnit, protože vlhkost dokáže vázat i ze vzduchu, takže se „kazí“ i bez provozu auta.

Jak poznat nutnost výměny

Nevíte, jak poznat, jestli je kapalinu nutné vyměnit? Nutnost výměny se pozná právě podle dosaženého bodu varu, což si sami doma změříte jen těžko – málokdo má po ruce teploměr se stupnicí do 230 °C. V autoservisech disponují speciálními testy díky nimž zjistí kvalitu kapaliny, takže se můžete dohodnout na kontrole a výměně přímo tam.
Pokud se sami nebojíte podívat se pod kapotu motoru, nahlédněte i do brzdové kapaliny. Pokud v ní vidíte nečistoty, měli byste uvažovat o její výměně. Pokud zjistíte, že je zakalená, nikoliv čirá, je nutné měnit ji okamžitě. A vždy celou – není vhodné jen ji dolít. Stejně tak kontrolujte i její nádobu, zda nenajdete korozi či nečistoty i tam.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close