Jak často mám nárok na rehabilitaci
Po zranění je vhodné začít rehabilitovat. Jenže pojišťovna často proplácí jen kratší dobu rehabilitací nebo jen tu nejzákladnější péči. Zbytek je pak už na vás a na vaší peněžence. Proto je potřeba vědět, jak často máte nárok na rehabilitaci.

Rehabilitace je speciálním typem odborně vedeného cvičení, které má dopomoci k lepší pohyblivosti a kondici. Když si zacvičíte doma, není to rehabilitace. Tu skutečnou totiž provádí rehabilitační sestra/bratr a typicky probíhá na specializovaném pracovišti. Jejím výsledkem má být zlepšení stavu pacienta, který po úrazu či operaci trpěl ještě určitými potížemi. Není ale rehabilitace jako rehabilitace. A proto je potřeba ujistit se, jak často mám nárok na rehabilitaci a kdo ji hradí.
Pojišťovny a rehabilitace
Na rehabilitaci se zpravidla nemůžete objednat sami a svévolně. Je třeba, aby vám ji doporučil přímo váš lékař. Dá vám žádanku, s níž se pak objednáte na odborné pracoviště, typicky k fyzioterapeutovi či jinému odborníkovi. Na termínu se dohodnete už individuálně. A je pravidlem, že první rehabilitaci vám proplácí vaše pojišťovna. Ta se musí řídit příslušnými vyhláškami. A tak záleží na situaci, jestli vám bude platit i další návštěvy nebo jen tu první.
Aby vám rehabilitace mohly být hrazeny vaší zdravotní pojišťovnou, musíte se na ně objednat včas (zpravidla do 14 dnů od vydání žádanky). A pojišťovna je hradí tolikrát, kolikrát je na ní uvedeno. Vše, co budete chtít nad limit, si budete muset zaplatit sami. Obvykle vám to nebude zakázáno a na rehabilitaci můžete i jako samoplátce. Ale připravte se, že to nebude levné.
Druhy rehabilitací
Pojišťovny mohou hradit různé druhy rehabilitací. Detaily najdete na webu vaší zdravotní pojišťovny, případně neváhejte zavolat na její infolinku. Zpravidla jde o reflexní a vazivové masáže, mobilizaci páteře a periferních kloubů, elektroléčbu, magnetoterapii, léčebný ultrazvuk nebo kineziologické vyšetření. Spadá sem ale také takzvaná léčebná tělesná výchova, což je různorodé cvičení využívající speciální pomůcky jako overbally, velké míče nebo nestabilní plochy. Může jít ovšem i o vodoléčebné procedury, které se vztahují především na končetiny.
Nehrazené rehabilitace
Výše zmíněné druhy rehabilitačních cvičení jsou hrazené pojišťovnami. Nebo aspoň v rozsahu předepsaném praktickým lékařem či specialistou. Existují ale i rehabilitace, které jsou označovány za takzvané ambulantní. A ty už vám pojišťovna proplácet nemusí. Obvykle se jedná o klasické masáže, a to jak ty celotělové, tak i částečné. Spadají sem i masáže lávovými kameny, perličkové koupele a tak dále.
Maximální počet opakování
Pokud řešíte, jak často máte nárok na rehabilitaci, stačí podívat se na poukaz vystavený vaším lékařem. Pokud ho „vyčerpáte“, ale ještě se necítíte vyléčení, můžete lékaře požádat o napsání nového poukazu. Pokud to bude potřeba, může to udělat. Pokud vás odmítne, budete si muset rehabilitaci platit jakožto samoplátce.
Pojišťovna přitom u hrazení rehabilitací řeší především maximální počet opakování. Tento počet přitom nelze svévolně udat lékařem nebo pojišťovnou. Je přesně určen v rámci speciálního seznamu zdravotních výkonů, který je součástí vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR. A jak asi tušíte, každý druh rehabilitace má jiný maximální počet.
Několikrát do roka
A jak často tedy můžete bezplatně na rehabilitaci? Nejlepší je dohledat si to přímo v oficiálním seznamu. Nicméně, obecně platí, že lékař vám ji může předepsat i několikrát do roka. Stačí jen splnit základní podmínky, aby to bylo možné. Například na reflexní masáž můžete až 10krát za čtvrtletí. Kontrolní kineziologické vyšetření lze podstoupit až 4krát za čtvrtletí. A třeba přístrojovou lymfodrenáž nebo parafín můžete podstoupit až 2x za den.
Foto: Pixabay