Invalidní důchod v Německu
Nikdo vám nezaručí, že se stáří dožijete v plném zdraví. Stačí chvilka a úraz je na světě. Nebo vás postihne těžká nemoc. A spolu s tím se náhle můžete ocitnout v invalidním důchodu. Víte, jak funguje invalidní důchod v Německu?
V Německu to v otázce sociální péče a důchodového systému funguje z části podobně jako v České republice. Ale určité rozdíly zde samozřejmě jsou. Pokud tedy v Německu žijete nebo tam pracujete, je výhodné vědět, kdy se o vás stát postará, za jakých podmínek budete mít nárok na sociální dávky a co musíte udělat pro to, aby na vás celý systém nezapomněl a nedožili jste v úplné chudobě.
Důchodové pojištění
Základem je při práci v Německu platit si pojištění. To se netýká jen německých občanů, ale všech lidí, kteří v Německu pracují. V okamžiku, kdy máte v této zemi zaměstnání, máte povinnost odvádět ze svého platu státu určitou část, která jde na sociální a zdravotní pojištění. Je to obdobný systém jako v České republice.
Platí, že zaměstnanci i OSVČ, kteří odvádějí státu sociální, respektive důchodové pojištění, mají v určitém věku nárok na penzi. Ale zároveň platí, že jsou díky tomu „pojištěni“ i pro případ nenadálé invalidity.
Invalidní důchod v Německu
Jaké jsou podmínky pro přiznání invalidního důchodu v Německu? Obecně lze říci, že invalidní důchod v Německu je vám přiznán, pokud vás postihne nemoc či úraz, takže právě zdravotní důvody vám zabraňují naplno pracovat. Platí, že invalidní důchod vám může být přiznán, jen pokud kvůli svému zdravotnímu stavu nejste schopni pracovat alespoň 6 hodin denně. Pokud jste ale zcela práce neschopni, může vám být invalidní důchod v Německu přiznán i ve chvíli, kdy nejste schopni pracovat za běžných podmínek ani 3 hodiny denně.
Co je třeba splnit
Invalidní důchod v Německu nezískáte jen na základě toho, že jste si platili důchodové pojištění a nyní nejste schopni pracovat 3, potažmo 6 hodin denně. Má to samozřejmě ještě další podmínky. Zejména jde o to, že důchodové pojištění muselo být placeno po dobu nejméně 60 měsíců. Zároveň je vyžadováno, aby žadatel o invalidní důchod v předchozích 5 letech alespoň po dobu 3 let platil toto pojištění. Podstatné je, že do této „pětiletky“ se počítá i předchozí pracovní neschopnost, doba určená na výchovu dětí (obdoba české mateřské a rodičovské dovolené), vzdělávání nebo i doba nezaměstnanosti (kdy byl ale nezaměstnaný řádně registrovaný a pojistné za něj odváděl stát nebo si ho platil sám).
Rehabilitace vítězí
Získat invalidní důchod v Německu nemusí být až tak snadné. Podobně jako v Česku, i zde potřebujete odborný posudek od lékaře, který stanoví, že nejste schopni za současného zdravotního stavu vykonávat zaměstnání, a to ani po sníženou dobu. Nicméně, pokud je zde naděje, že například intenzivní rehabilitace váš zdravotní stav zlepší, tak vám invalidní důchod nebude přiznán. A stejně tak není důvodem pro jeho udělení ani fakt, že nemůžete vykonávat svou práci a pro jinou nemáte potřebné vzdělání – pokud by případná rekvalifikace zajistila, že z vás zase bude zcela práceschopný člověk, úřady se přikloní právě k tomuto řešení. Takže získat sociální dávky v Německu není až tak snadné.
Práce v Německu
A co když jste Čech a pracujete v Německu? V případě potřeby je potřeba obrátit se na Českou správu sociálního zabezpečení. Platí ale, že podmínky a uplatnění nároků na sociální dávky v Německu od neněmeckých občanů, jsou zakotveny ve Smlouvě o sociálním zabezpečení mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo, která platí od 1. září 2002. V plném znění je k dohledání i na webu České správy sociálního zabezpečení a zabývá se problematikou nemocenského pojištění, důchodů i invalidity.
Foto: Pixabay