Hypotéka

Hučení v radiátorech

Zapnuli jste radiátory a kromě příjemného tepla se z nich line prapodivné hučení? To to znamená? Proč se to ozývá? A jak moc je to vážné? Popíšeme vám, co hučení v radiátorech značí a jak ho nejlépe vyřešit.

Hučí vám v radiátorech? Řešte to.

Hučení v radiátorech se může ozvat nečekaně. Předtím fungovaly normálně a naprosto tiše a najednou hučí. A možná vám připadá, že dost hlasitě. A nepříjemně. Což je to nejmenší, co by vás mělo zajímat. Takový nepřirozený zvuk linoucí se z topného systému totiž ukazuje na to, že s ním něco není v pořádku. A že byste to měli co nejdříve vyřešit.

Vyzkoušejte radiátory

Odkud se hučení ozývá? To je pro vyřešení celého problému klíčové. Většinou vám totiž nehučí celá topná soustava, ale jeden radiátor, nebo dva. Nebo snad všechny? Obvyklé je, že hučí jeden radiátor a zvuk se rozléhá i v trubkách v jeho blízkosti. Pokud je to i váš případ, zkuste regulovat jeho termostat. Hučí radiátor jen když je na maximum? Hučí i ve střední poloze? A hučí i když ho stáhnete na minimum? Pomalu otáčejte termostatem a poslouchejte, kdy se hučení z radiátoru ozývá a kdy utichá.

Horké radiátory

Stává se, že když hučí radiátor, je zároveň velmi horký. A to i když ho máte nastavený na nízkou teplotu. To znamená, že chybu byste měli hledat někde jinde než v něm. Zamyslete se proto, jakým způsobem topíte a jaké všechny stroje máte do své topné soustavy zapojené.
Problémy může začít dělat oběhové čerpadlo. Může se stát, že se čerpadlo „zblázní“ a začne pohánět vodu topnou soustavou maximálním výkonem. Ta tedy rychle protéká, topnou soustavu rychle zahřívá a radiátory na to mohou reagovat hučením. Pokud má oběhové čerpadlo nastavený přespříliš vysoký výkon, stáhněte ho. Pakliže to nepomůže, možná se na něm objevila nějaká porucha, která bude potřebovat zásah servisního technika.

Regulátor tlaku

Pokud hučí v radiátorem, je v nich pravděpodobně příliš vysoký tlak. První pomocí bude stáhnout termostaty na radiátorech, aby mohly vychladnout. Pak se podívejte na regulátor tlaku a zkontrolujte, jestli ukazuje normální hodnoty. Pokud je tlak příliš vysoký, může to způsobovat hučení v radiátorech.

Kontrola kotle

Zkontrolovat byste měli i kotel. Pokud hučí v radiátorech, může být na vině právě nevhodné nastavení kotle. Podívejte se, jaký má kotel výkon a jak moc tedy hřeje. Pokud je výkon kotle příliš vysoký, může to způsobovat tento nepříjemný zvuk. Řešením je snížení výkonu kotle a sledování, jestli hučení v radiátorech přestane.

Zkontrolujte průtoky

Radiátory by se měly před každou sezonou nejen odvzdušňovat, ale i seřizovat. Řada lidí si bohužel myslí, že jsou zcela bezúdržbové – a zanedbání péče o topnou soustavu může skončit třeba právě hučením v radiátorech. Takže se je pokuste seřídit a zkontrolujte jejich omezení průtoku. Pokud je průtok příliš nízký, může radiátor začít hučet – a řešením bývá pouhé otevření průtoku na víc nebo dokonce na maximum. Můžete vyzkoušet, jak vám to bude vyhovovat nejvíc.

Konzultace v servisu

Možná se v topení moc nevyznáte a už jste vyzkoušeli a zkontrolovali snad všechno. Ale pořád se vám doma ozývá hučení v radiátorech. V tom případě možná nazrál nejvyšší čas pro konzultaci s technikem nebo s topenářem. Zkrátka s někým, kdo rozumí topení. Neváhejte zavolat odborníkovi, vysvětlit mu svůj problém a případně ho pozvat domů, aby vše vyřešit. A uvidíte, že hučení zlikviduje, protože odhalí jeho příčinu. Rozhodně byste to ale neměli odkládat, protože hučení v radiátorech naznačuje, že je někde něco špatně – a pokud je to v průběhu topné sezóny, je potřeba závadu opravit co nejrychleji.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button