Huawei Pay
Sice existuje ještě velká část lidí, kteří za své nákupy platí v hotovosti, ale přesto přibývá zákazníků, kteří k platbám využívají platební karty. I ty už se ale postupně stávají zastaralou metodou placení, tak přichází na řadu stále oblíbenější placení pomocí chytrých telefonů, chytrých hodinek a tak podobně. A do tohoto světa vstoupil i Huawei.
Celosvětově je nejrozšířenější metodou bezkontaktního placení pomocí chytrých technologií Google Pay (pro uživatele přístrojů s operačním systémem Android) a Apple Pay (pro majitele chytrých přístrojů od společnosti Apple). Občas se objeví nějaký start-up či nadšenec, který jim se svým novým systémem chce konkurovat, ale v drtivé většině případů neuspěje a jeho pokus skončí neslavně. Jediný, komu se tak trochu daří konkurovat těmto dvěma lídrům ze světa virtuálních plateb, je Huawei. A to díky tomu, že tato společnost zprovoznila službu Huawei Pay.
Platby pro Asii
Není to až tak dávno, co se společnost Huawei znelíbila západním mocnostem, a tak dostala jakési embargo. S Huawei přestal spolupracovat i světový gigant Google. To, co by jiného (menšího) výrobce chytrých přístrojů jistě položilo na lopatky, ovšem tuto společnost nezničilo. Naopak, vyvinula si nejen svůj vlastní operační systém (protože do té doby užívaný Android od Google už nesměla používat, a tak ho víceméně okopírovala a nazvala ho jinak), ale vstoupila i do světa virtuálních plateb – a tak vznikl Huawei Pay. Ale příliš se zatím neradujte – možnost tohoto placení zatím funguje jen v některých asijských zemích a další expanze na západ není v dohledu.
Rychlý začátek
Vedení Huawei si zřejmě uvědomilo, že by mělo Googlu a Applu konkurovat i v jiných oblastech, a tak se rozhodli začít vyvíjet vlastní metodu, jak se dá platit mobilním telefonem – a to namísto používání platební karty. Prvním krokem bylo odkoupení celé čínské firmy Xunlian Zhipay a také podílu ve firmě Shenzhen Xunlian, přičemž obě společnosti se zabývaly především mobilními platbami. K tomu se začalo šuškat, že vedení Huawei oslovuje i další odborníky z téhle oblasti. Vznikla tak vzápětí služba Huawei Pay, díky níž je možné platit bezkontaktně pomocí přístroje od společnosti Huawei. Nevýhodou je, že to nefunguje všude, ale zatím jen v některých asijských zemích, zejména v Číně.
Odpor Googlu
Proč není možné používat Huawei Pay i v Česku, potažmo v dalších evropských zemích či v Americe? Je to zejména kvůli onomu sporu s Googlem. Jelikož když platíte mobilním telefonem či jiným chytrým přístrojem, tak na tento typ plateb musí být uzpůsobeny i banky. A ty v současnosti pracují s platebními programy od Google a Apple – s tím od Huawei nepočítají. Navíc v telefonech od společnosti Huawei chybí zabudovaný GMS (který pochází od Google a je nezbytný k provádění virtuálních plateb). Dost těžko si stáhnete i některé platební aplikace, které lze u jiných operačních systémů efektivně využívat – Huawei totiž musel kvůli sporům vytvořit svůj vlastní obchod s aplikacemi, nazvaný Huawei AppGallery, kde nejsou všechny aplikace, na které jsou uživatelé zvyklí.
Platba Sodexo
K čemu je tedy Huawei Pay, když ho nemůžete skoro nikde využít? Bude se dát někdy telefonem či jiným přístrojem od Huawei tedy platit? Ano, lze to i dnes a i u nás, ale musíte na to jít jinak. V Huawei AppGallery je totiž ke stažení aplikace Sodexo Mobilní platba. Kdo dostává od zaměstnavatele stravenky či jiné benefity od společnosti Sodexo, respektive kdo je má nahrané na platební kartě (a nikoliv ve formě papírových poukázek), ten si díky této aplikaci i přes Huawei může cokoliv zaplatit pomocí benefitů Sodexo, a to bezdotykově telefonem.
Foto: Pixabay