Praktické

Hostitelská péče – podmínky

Jak mnozí možná tuší, hostitelská péče nemá nic společného s péčí o hosty nějakého ubytovacího zařízení. Jde o něco na způsob pěstounské péče, tedy péče o cizí děti a nezletilé. Ale je to něco trochu jiného. V čem se liší a jaké má podmínky?

Dítě hostíte jako kamarádi, užíváte si společné chvíle.

Nejčastěji se setkáváme s pojmem pěstounská péče, která má formu dlouhodobé péče o nezletilé dítě – tedy že dané dítě, které není vaše, žije ve vaší domácnosti a stane se nedílnou součástí vaší rodiny, staráte se o něj a a jste mu náhradním rodičem. Toto je ale velmi náročné a existuje spousta lidí, kteří by dětem z dětských domovů rádi pomohli, starali se o ně, poskytli jim vhled do běžného světa a dopřáli jim různé radosti a zážitky, ale na trvalou péči si netroufají. Proto mohou zvolit právě hostitelskou péči, kdy k nim zvolené dítě dochází v podstatě na návštěvy – starají se o něj o víkendech, přijíždí k nim na prázdniny a tak podobně. Pokud se odhodlají a je náklonnost vzájemná, mohou vztah postupně překlenout do pěstounské péče.

Co musíte udělat

Pokud vás tato možnost zaujala, jistě vás také zajímá, co musíte udělat pro to, abyste se nějakého dítěte v rámci hostitelské péče mohli ujmout. V první řadě je nutné navštívit nějaký dětský domov, případně obecní úřad, který vám kontakt na dětský domov zprostředkuje a vyřídí s vámi první formality. Poté dostanete možnost seznámit se s dětmi a vybrat si takové, o které byste se chtěli starat. Ve většině případů jde o starší děti, tedy ty nad 10 let věku, které zatím nedostaly šanci jít k nějakým pěstounům.
Kromě výběru dítěte a nalezení vzájemných sympatií a zájmu o návštěvy je třeba splnit ještě několik formalit. V první řadě musíte dodat výpis z trestního rejstříku a dokázat tak svou bezúhonnost. Snést také musíte své vlastní odborné posouzení (tedy zda jste vhodnými kandidáty pro hostitelskou péči), nejčastěji jde o psychologický posudek. Také dojde ke zhodnocení vašich sociálních poměrů (jak a kde žijete a jestli je možné svěřit vám nezletilé dítě do této péče). Absolvujete i pohovor a vyplnit musíte řadu formulářů. Celý tento proces trvá zhruba dva až tři měsíce.

Jak se připravit

Funkce hostitele je velmi zodpovědná, a proto byste se na ni měli předem řádně připravit a připravit na ni i zbylé členy vaší rodiny. Je nutné promluvit zejména s vašimi potomky, aby věděly, co se chystá. Je vhodné také se předem sejít s ředitelem zvoleného dětského domova a ideálně i s vychovatelem, který se stará o zvolené dítě. Mají o něm řadu informací, které vám mohou poskytnout a pomohou vám tak s dítětem lépe navázat vztah. Než si dítě vezmete domů, je vhodné několikrát se s ním setkat, popovídat si a spolu s vychovatelem mu vysvětlit, co se bude dít – tedy kde bude, jak dlouho a jak bude jeho pobyt probíhat. Zezačátku mu nechystejte žádná nenadálá překvapení, pro dítě je to naprosto nová a stresující situace, z níž má jistě i strach. Snažte se s ním navázat přátelský vztah a být mu ne rodičem, ale partnerem, kamarádem. Díky tomu si pak společný čas můžete náležitě užívat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close