Cestování

Hornův mys

Hornův mys neboli mys Horn je považován za nejjižnější mys Jižní Ameriky. Přináleží k souostroví Ohňová země, které se nachází na jih od cípu jihoamerického kontinentu a v minulosti kolem něho proplouvala většina lodí, které se snažily dostat z Atlantského do Tichého oceánu (nebo opačně).

Nejjižnější bod Jižní Ameriky – tam najdete mys Horn.

Mys Horn byl objeven už v roce 1525, a to náhodou. Proplouvala tudy loď nesoucí jméno San Lesmes, jíž velel mořeplavec Francisco de Hoces. Loď se dostala do bouře a vítr ji zanesl až na 56° jižní šířky a mořeplavci usoudili, že jsou až na nejjižnějším cípu jihoamerického kontinentu. Jejich objev upřesnil mořeplavec Sir Francis Drake, kterému se v září roku 1578 podařilo proplout vedle ležícím Magellanovým průlivem z Atlantského do Tichého oceánu. Opět náhodou vplul do bouře, která jeho loď vehnala až k Ohňové zemi, u které objevil, že jde o ostrovy a ne o součást kontinentu – pak našel volné moře, kterým je možné proplouvat.

Nebezpečné místo

Než byl otevřen Panamský průplav (což je uměle vybudovaný kanál otevřený roku 1914), musely se lodě z jednoho do druhého oceánu dostávat právě kolem mysu Horn. Což bylo nejen zdlouhavé, ale i hodně nebezpečné. V tomto místě spadne ročně v průměru 1 357 mm srážek, průměrná roční teplota je tu okolo 5 °C a velmi často tu fouká – průměrná rychlost větru je okolo 30 kilometrů za hodinu. Mnoho lodí navíc doplatilo i na to, že zamířily k takzvanému nepravému mysu Horn, který leží o 56 kilometrů dál, kde ztroskotaly.

Přesná poloha

Fakt, že je mys Horn nejjižnější částí jihoamerického kontinentu, většině lidí postačí. Ale váže se k němu mnohem víc geografických zajímavostí. Jak jsme již uvedli, leží na souostroví Ohňová země. Zcela konkrétně je to tak, že ho najdeme na nejjižnějším místě ostrova Isla Hornos, který patří do skupiny Hermitských ostrovů a ty leží v jižní části souostroví Ohňová země. Toto souostroví se nachází přesně mezi Magellanovým průlivem a Drakeovým průlivem. Mysem Horn prochází poledník, který jasně vymezuje hranici mezi Atlantským oceánem a Tichým oceánem.

Původ názvu

O tom, že existuje nějakým mys Horn, se učí už děti ve školních hodinách zeměpisu. Málokdo ale tuší, proč se jmenuje zrovna takhle. Navíc, název Horn není původní.
V roce 1616 se totiž nizozemští námořníci rozhodli prověřit, jestli tento mys nalezený Drakeem skutečně existuje. Podpořilo je v tom město Hoorn, jehož zástupci jim pomohli vypravit na dobrodružnou výpravu hned dvě lodě – Hoorn a Eendracht. První už se nevrátila, jelikož ztroskotala. Posádka té druhé ale mys skutečně našla a pojmenovala ho podle města, které podpořilo jeho „znovuobjevení“ – tedy Kaap Hoorn. Jenže toto jméno se námořníkům, kteří kolem mysu proplouvali, zdálo příliš zdlouhavé a krkolomné, a tak mu začali říkat zkrátka jen Horn. Což už mu zůstalo.

Další zajímavosti

Tušíte, jak daleko leží od mysu Horn Antarktida? Na mapě to vypadá jako kousíček a ve skutečnosti to tak daleko doopravdy není. Jejich vzdušná vzdálenost je asi 650 kilometrů. Zdálo by se tedy, že od objevení mysu Horn musí uplynout jen krátký čas, než nějaký mořeplavec narazí právě na Antarktidu. Zvláště když v tom místě často zuří bouře, které s loděmi smýkají, kam se jim zlíbí. Ale nestalo se to – a Antarktida zůstala před civilizovaným světem ukrytá ještě zhruba 200 dalších let.
Další zajímavostí je, že i když nás už ve škole učí, že mys Horn je nejjižnějším cípem Jižní Ameriky, není tomu tak. Ve skutečnosti leží nejjižnější bod tohoto kontinentu na Brunšvickém poloostrově a jmenuje se mys Froward. Důvodem je zkrátka to, že mys Froward se nachází na konci souvislé pevniny – zatímco mys Horn leží na souostroví nacházejícím se až za jižním cípem Jižní Ameriky.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button