Hnědá voda v jezírku
Mít na zahradě jezírko je snem mnoha lidí. Ale udržet ho v čistotě, s kvalitní vodou nebo dokonce s prosperujícími rybkami, není nic snadného. Chce to hodně zkušeností i hodně znalostí. Podívejme se například, proč je hnědá voda v jezírku a jak ji učinit zase průzračnou.
Na úvod si rovnou řekněme – hnědá voda v jezírku nemusí být nijak zdravotně závadná ani to neznamená, že je zkažená a musíte ji kompletně vyčerpat. Pokud nijak nezapáchá a netvoří se na jejím povrchu povlak, tak je velmi pravděpodobné, že jde o přirozené zakalení od hlíny. Pokud máte přírodní jezírko a jeho dno není vyloženo neprodyšnou folií, tak právě hlína je důvodem, proč je voda hnědá. Pronikají do ní zkrátka částečky půdy.
Hnědá voda v jezírku může být plus
Hnědá voda v jezírku nemusí být hned špatná. Naopak, některé ryby nebo rostliny ji preferují, protože z rozptýlených částeček hlíny se do ní dostávají zároveň i živiny. Pokud máte v jezírku rašeliník, tak ten například hnědou vodu uvítá – ostatně, on sám ji do hněda zabarvuje. Pokud máte tento problém, je vhodné ještě před začátkem čištění změřit pH vody (podobně, jako se měří třeba v bazénu) a zjistit, jak je na tom. Typické totiž je, že hnědá voda je i kyselá – což některým rostlinám svědčí, jiným nikoliv.
Řešení hnědé vody v jezírku
Prvním krokem k odstranění nahnědlé vody v jezírku je její vypuštění. To musí být kompletní. Jestli je totiž způsobena částečkami půdy, tak ty vzápětí najdete i na dně – a to bude nutné ručně vyčistit a vše nevhodné odstranit. Pokud za vše může rašeliník, tak odstraňte i rašelinu – a jestli ho v jezírku nechcete, raději ho zlikvidujte.
Možná zároveň odhalíte i různé nedostatky na stěnách nebo na dně jezírka, takže nastává ideální čas opravit je a jezírko opět přivést k dokonalosti. Následně ho můžete znovu napustit čistou vodou. Ta už by měla být průzračná a bez jakéhokoliv zabarvení. Což jí ale nemusí vydržet natrvalo.
Vyzkoušejte filtry
Asi víte, že voda v jezírku by měla kolovat, aby se udržovala čistá a nekazila se. Jenže pokud vám v důsledku pronikající zeminy, rašeliny nebo z jiných příčin hnědne, tak pouhý koloběh nebude stačit. Budete muset sáhnout po speciálním filtru. Těch se prodává celá řada, ale při koupi se zaměřte právě na ty, které si dokážou poradit s organickými látkami, případně s takzvanými tříslovinami. Jejich použitím zabráníte hnědnutí vody, ale je potřeba filtry pravidelně čistit, aby mohly neustále zachytávat nežádoucí částečky.
I exkrementy ryb jsou problém
Pakliže v jezírku chováte ryby, může být hnědá voda i důsledkem toho. Právě exkrementy ryb totiž mohou postupně zapříčiňovat hnědnutí vody – a čím víc ryb máte, tím dřív to nastane. Není to ale nutné – opět je potřeba dbát na prevenci a hnědá voda v jezírku se pak neobjeví. Ale pozor, stejně tak může hnědé zabarvení způsobit i krmivo, kterého rybám sypete příliš, padá na dno jezírka a tam se rozkládá. Pomocí opět může být jak časté čištění jezírka, tak i využití speciálních filtrů. Pomoci vám mohou i přípravky fungující proti zkalené vodě, případně specifické bakterie, které jednoduše přisypete do jezírka.
Zelená voda je problém
O dost horší situace nastává, pokud vám jezírko začne zelenat. Což je mnohem častější. Typické je, že se vám ve vodě přemnoží řasy a je jich víc a víc, což ničí kvalitu vody. Abyste se jich zbavili, je důležité zbavit vodu co největšího množství přítomného fosforu a dusíku. I na to se dají koupit speciální přípravky proti řasám. Pro projasnění vody můžete používat zase „vločkovače“, tedy přípravky, po jejichž nasypání nebo nalití do vody se řasy začnou shlukovat do chomáčků a snadněji je pak vylovíte, případně padnou na dno – a voda bude zase jasná.
Foto: Pixabay