Hadi na Bali
Chystáte-li se na dovolenou do tropických oblastí, měli byste si dobře zjistit, jaká možná nebezpečí na vás v dané destinaci mohou číhat. A nejde zdaleka jen o rozmary počasí. Může to být vysoká kriminalita, ohrožení žen nebo třeba místní divoká zvířata. My se v tomto článku zaměříme na hady na Bali.
Bali je ostrov v Indonésii, jehož rozloha je přes 5 tisíc kilometrů čtverečních. Žije tu něco přes 4 miliony obyvatel a jedná se o provincii Indonésie. Zamířit můžete do hlavního města Denpasar, obdivovat místní nádherné chrámy, užívat si kouzelnou dovolenou u moře nebo se vydat na průzkum místní divoké přírody. V takovém případě si ale dávejte pozor, protože na Bali žije mnoho živočichů, kteří mohou neznalému turistovi ublížit. Jací například žijí hadi na Bali?
Nebezpeční hadi na Bali
Bali je domovem mnoha druhů hadů. A z nich je značná část nebezpečná. Dokonce životu nebezpečná. K nejriskantnějším patří setkání s mořskými vlnožily, bungary, chřestýšovcem zeleným nebo ploskolebcem plantážním. Tito hadi ohrožují nejen turisty, ale i místní obyvatele. A leckteří z nich se z džungle dostanou až mezi obydlí. Na pozoru byste se tak před nimi měli držet všude a vždy – a zejména v noci.
Jak se chovat při setkání s hadem?
Každé setkání s hadem je riskantní. Zvlášť pokud si nejste jistí, jestli je jedovatý. Ačkoliv se často říká, že máte dupat, abyste ho vyplašili, ne vždy je to rada nad zlato – pokud se totiž setkáte s hadem tváří v tvář a začnete dupat, můžete ho polekat a on namísto útěku zaútočí. Proto se na Bali spíš doporučuje chovat se opatrně a nenápadně. Hada neprovokujte a snažte se ho nevyplašit, aby nezačal být agresivní. Raději volte opatrný ústup a snažte se zachovat chladnou hlavu.
Co dělat při kousnutí hadem na Bali?
Zaútočil na vás neznámý had na Bali a kousl vás? V tom případě je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Je vhodné mít u sebe kontaktní telefon na místní záchranné složky a přivolat si je, případně se pokusit dopravit se do nemocnice. Pokud jste ale uprostřed džungle, není to snadný úkol záchranáři vás tam jen tak nenajdou. Je tedy nutné doufat, že had nebyl až tak prudce jedovatý a protijed stihne zafungovat. Pokuste se také zapamatovat si, jak had vypadal, aby se dal lépe identifikovat. Čím dříve lékaře vyhledáte, tím vyšší je šance na vaší záchranu.
Hadi na Bali se i zachraňují
Jak už jsme uvedli, k nejnebezpečnějším hadům na Bali patří dozajista mořští vlnožilové nebo bungaři. Ti se leckdy ocitnou i v blízkosti lidí, které ohrožují přímo u jejich domovů. Leckdo tak neváhá a hada zabije. Ale existují i lidé, kteří nebezpečné hady chrání. O jedné takové organizaci s názvem Bali Reptile Rescue vznikl i český dokument a můžete v něm vidět, jak odvážlivci z řad této organizace cestují po Bali a odchytávají jedovaté hady, které následně odvážejí zpátky do přírody.
Jak se vyhnout setkání s hadem?
Na sto procent nelze cestovatelům na Bali zaručit, že se s žádným hadem nikdy nesetkají. Žije jich tam totiž skutečně hodně. Pokud ale nechcete riskovat, je potřeba dodržovat několik základních pravidel. Zaprvé je třeba nechodit nikde sám – pokud by vás napadl had, váš parťák vám může poskytnout první pomoc. A když už sami vyrážíte, tak aspoň někomu sdělte, kam míříte.
Dalším dobrým pravidlem bezpečnosti je nevycházet do přírody v noci. Právě v noci jsou totiž hadi nejaktivnější a hrozí největší riziko, že na ně narazíte. A šlápnout na hada znamená jediné – kousne vás. Raději byste se měli vyhýbat také plantážím, protože i na ně hadi často míří. Vyhřívají se tam a místní obyvatelé s nimi mají bohaté zkušenosti. Pro turistu ale může takové setkání být tím úplně posledním – zvlášť pokud natrefí na ploskolebce plantážního.
Foto: Pixabay