Fyzické testy k vězeňské službě
Do vězení by dobrovolně nechtěl asi nikdo z nás. Ale je dost lidí, kteří by si přáli stát se vězeňskými dozorci nebo strážnými, aby hlídali pořádek ve věznici, umravňovali nezvladatelné vězně a případně zažili trochu té akce při jejich vzpouře. Ale základním krokem, jak se takovým zaměstnancem vězeňské služby stát, je splnit řadu podmínek a testů – a to jak těch fyzických, tak psychických.
Vězeňský dozorce nebo strážný by měl disponovat perfektním zdravotním stavem, nezlomnou psychikou a skvělou kondicí. To, že u přijímacího pohovoru někdo tvrdí, jak je na tom dobře, ovšem ještě neznamená, že je to pravda. Proto kdokoliv se chce ucházet o volné místo v rámci Vězeňské služby České republiky, musí se připravit na poměrně dlouhé, detailní a náročné přijímací řízení. A ani to, že jím úspěšně projde, neznamená, že nakonec bude stoprocentně přijat. Proto se na něj podívejme podrobněji.
Fyzické testy jako základ
Všichni tušíme, že když se někdo chce stát policistou nebo vojákem, bude muset mít skvělou fyzickou kondici, kterou musí prokázat už při vstupním pohovoru. Ale stejný postup je i u Vojenské služby České republiky, protože každý její pracovník musí být kvůli místu výkonu své práce v dobré kondici.
Prověřování probíhá pomocí absolvování testů fyzické zdatnosti, které se skládají ze čtyř částí a každá z nich je zvlášť bodována. Body přitom udílí komise každému z uchazečů a plný počet je dáván jen za správně prováděné cviky.
Čtyři druhy cviků
Z čeho se tedy skládají fyzické testy k vězeňské službě? Jde o tyto druhy cvičení: člunkový běh (4 x 10 metrů), celomotorický test, klik – vzpor ležmo, běh na 1000 metrů na čas. A co konkrétního musí účastník předvést, aby prospěl a měl šanci postoupit do dalšího kola přijímacího řízení?
- U člunkového běhu se jedná o to, že účastník běhá mezi dvěma body (takzvanými metami), které jsou umístěny přesně deset metrů od sebe. Vystartuje u mety s číslicí jedna, běží šikmo ke druhé, kterou oběhne. Vrátí se k první, kterou taktéž oběhne. Běží opět ke druhé metě, které se musí dotknout, pak běží zpět k první a opět se jí dotkne. A hotovo.
- Klik – vzpor ležmo je klasický typ cviku nazývaný běžně kliky. Nutné je ale udržet správný postoj, respektive správně držet tělo, jinak účastník nedostane plný počet bodů. Kliky se dělají opakovaně a body se udílí jen za ty, které jsou bezchybné. Cílem je udělat jich co nejvíc dobře.
- Běh na 1000 metrů na čas je další klasika, kterou známe už ze školních hodin tělesné výchovy – je nutné uběhnout jeden kilometr, a to co nejrychleji.
- Nejzajímavějším typem cvičení je bezesporu takzvaný celomotorický test, který trvá přesně dvě minuty a účastník při něm musí v rychlém sledu opakovat tyto pohyby: stoj spatný – dřep – leh na břiše – dřep – stoj spatný.
Příprava na fyzické testy
Fyzické testy neproběhnou hned v den, kdy přijdete jakožto zájemce o nějakou volnou pozici na pohovor k personalistovi řešícímu Vězeňskou službu ČR. Nejprve odevzdáte (nebo zašlete) svou písemnou žádost o přijetí, životopis a podepsaný souhlas se zpracováním osobních údajů. Pokud jste vybráni, přijdete na osobní pohovor, kde se dozvíte další detaily – kdy byste mohli začít pracovat, v jakém typu služebního poměru, na jaké pozici, za jaký plat a tak dále. Pak se rozběhne přijímací řízení, které zpravidla trvá dva měsíce a o jeho výsledku jste vyrozuměni písemně – buď jako „splnil“ nebo „nesplnil“. Obě strany z něj také mohou kdykoliv a bez uvedení důvodů odstoupit.
K fyzickým testům dochází někdy v průběhu řízení. Je vám oznámeno datum a místo jejich konání a je třeba přijít na ně ve sportovním oblečení a vhodné obuvi. Stejně tak v průběhu přijímacího řízení absolvujete podrobnou zdravotní prohlídku a také psychologické testy, které trvají čtyři hodiny (a pokud neuspějete, můžete na další nejdříve za dva roky). Až pokud splníte všechny podmínky a projdete úspěšně všemi testy, je vám nabídnuto nastoupit do služebního poměru k Vězeňské službě ČR.
Foto: Pixabay