Fotovoltaický plot
Fotovoltaika zažívá boom. Neustále přibývá nemovitostí, které na své střeše mají nainstalované fotovoltaické panely. Ale víte, že existuje třeba i fotovoltaický plot? V čem je výhodnější a kdy se vyplatí pořídit si fotovoltaický plot namísto fotovoltaiky na střechu?
Fotovoltaický plot je poměrně novou záležitostí. Pokud si pořizujete fotovoltaické panely, máte možnost vybrat si, kam si je necháte na instalovat. Typické je to sice na střechu, ale ta nemusí mít správné nasměrování. A i proto si leckdo nechává fotovoltaické panely nainstalovat přímo na svůj pozemek, případně je instaluje na fasádu domu a nebo je„opírá“ o plot. Ale to není fotovoltaický plot. Protože fotovoltaický plot je zkrátka plot. Jen je z větší části tvořen fotovoltaickými panely.
Nový plot
Pokud přemýšlíte nad stavbou nového plotu, nejspíš si prohlížíte katalogy, surfujete po internetu a hledáte, které řešení by pro vás bylo nejlepší – nebo nejlevnější. Materiálů, z nichž je možné postavit plot, existuje nespočet. A proto má každý dům úplně jiný plot – každému se líbí něco jiného a každý má také finance na něco jiného.
Novinkou na trhu s ploty je pak fotovoltaický plot. Na dálku byste možná ani nepoznali, že je tvořen fotovoltaickými panely. Ty jsou vhodně ukotveny mezi sloupky ve svislé poloze a tvoří tak neprůhledné bloky plotu. Což leckomu vyhovuje. Je to dokonalá ochrana pozemku. A navíc energeticky výhodná.
Svislé panely
Jak asi tušíte, fotovoltaické panely produkují elektřinu, ale jen když na ně svítí slunce. Bez slunce téměř nefungují (alespoň ne se současnými technologiemi). Takový fotovoltaický panel by proto měl být správně nasměrován, aby na jeho plochu slunce během dne dopadalo co nejdéle a pod správným úhlem.
U fotovoltaického plotu proto mohou nastat dva zásadní problémy – jelikož jsou panely ve svislé poloze, nebudou produkovat zpravidla tolik elektřiny jako ty nainstalované ve správném sklonu na střechu. A za druhé – pokud je část plotu zastíněna, nebudou tam panely fungovat.
Výhody fotovoltaického plotu
Fotovoltaický plot má bezesporu řadu výhod. Zaprvé – produkuje elektřinu. Pokud je jeho plocha dostatečně velká a je na slunném místě, dokáže vyprodukovat velké množství elektřiny, které třeba dokáže „utáhnout“ i celý dům. Pokud ne, může vám pomoci s energetickými zásobami pro venkovní spotřebiče – například pro filtraci bazénu atd.
Zadruhé má dlouhou životnost. Pokud nedojde k mechanickému porušení fotovoltaického panelu, vydrží vám fotovoltaický plot dlouhá léta a zajistí vám bezstarostný život na zahradě.
Třetí nespornou výhodou je snadná údržba. Ta je totiž spíš nulová. Ani v zimě nehrozí, že by na fotovoltaických panelech postavených na svislo zůstával sníh, takže se o ně v podstatě nemusíte vůbec starat.
Ekologie – ta je posledním aspektem a je také rozhodující pro všechny, kteří chtějí žít udržitelně a šetřit přírodu.
Nevýhody fotovoltaického plotu
Největší nevýhodou fotovoltaického plotu je určitě jeho cena. Zaprvé je to docela novinka, takže si za ni firmy nechají náležitě zaplatit. Zadruhé jsou fotovoltaické panely drahé samy o sobě, plus musíte připočíst další příslušenství, propojení s vaší domácností a tak dále. Takže fotovoltaický plot vás může vyjít na stovky tisíc korun.
Další nevýhodou je možnost mechanického poškození fotovoltaického plotu. Panely položené na střeše se tak snadno nepoškodí. Ale plot z fotovoltaických panelů, který sousedí s veřejným prostranství, může být lákavým cílem vandalů. A i drobné poškození může značit velmi drahou opravu.
Třetí nevýhodou je nutnost revizí – jelikož se jedná o elektrické zařízení, měli byste dbát na pravidelné kontroly a revize. Pokud je zanedbáte, hrozí zvýšené riziko zkratu. A je dobré vědět, že jakmile fotovoltaika jednou začne hořet, velmi špatně se hasí.
Foto: Pixabay