Počítače

Flash disk je chráněn proti zápisu

Legendární diskety už jsou v podstatě mrtvé a známe je jen jako ikonku pro ukládání. Cédéčka používá čím dál méně lidí. Zato flash disky jsou stále velmi oblíbené, a to nejen pro svoji fyzickou velikost (tedy spíš drobnost), ale hlavně pro velký prostor pro ukládání našich dat a souborů. Jenže i s takovým jednoduchým zařízením můžeme mít občas potíže.

Neocenitelný pomocník, ale může působit i potíže.

Flash disk je velmi chytrý nástroj. Vejde se do kapsy i do peněženky, koupit si ho můžete v různých tvarech, barvách, velikostech. Díky vždy totožnému USB konektoru ho můžete připojit k jakémukoliv počítači, notebooku, pevnému disku a dalším chytrým zařízením. Co na něj jednou někde nahrajete, to můžete díky jeho snadné přenosnosti rychle převést do jiných zařízení. Můžete ho někomu půjčit, abyste mu tak umožnili získat dané soubory. Zkrátka je to velmi dobrá věcička, kterou se vyplatí mít stále při ruce. Jenže někdy se může stát, že disk je chráněn proti zápisu. A to může být značný problém.

Ochrana proti zápisu

Co je tou ochranou proti zápisu míněno? Jednoduše jde o to, že na disk nemůžete nahrát žádný soubor – text, hudbu, video, fotografie, tabulku – zkrátka nic. Disk je v podstatě autorským dílem, kdy si jeho majitel chrání již nahrané soubory, abyste je nemohli měnit, nic k nim přidávat a tak dále. Zkrátka abyste mu s nimi nic neudělali a nezneužili je. A také to znamená, že data již na disku nahraná nemůžete smazat, stejně jako ho nemůžete kompletně zformátovat.

Chyba flash disku

Může se ovšem stát, že disk takto nezabezpečí jeho majitel, který vám ho například zapůjčil – zkrátka si ho koupíte a při připojení k vašemu zařízení se vám objeví právě tato hláška – že disk je chráněn proti zápisu. A nebo ho už nějakou dobu bez problémů používáte a znenáhla na vás taktéž zasvítí tato hláška, a to aniž byste ho jakkoliv sami zabezpečovali. Co s tím? A co s vašimi uloženými daty?
Pokud disk koupíte a je takto zabezpečený, máte možnost jít ho reklamovat, protože může jít o chybu dodavatele. A ten by vám ho měl v záruční době bez problémů vyměnit za jiný, funkční.

Pomozte si sami

Pokud si na to troufáte, můžete si disk opravit i sami doma. V první řadě flash disk zkuste připojit k jinému zařízení, abyste zjistili, zda problém přetrvává a nebo šlo jen o chybu komunikace disku s prvním zařízením (nemusí spolu například spolupracovat operační systém a typ disku). Pokud problém trvá, pokuste se disk odpojit pomocí ikony na spodní liště obrazovky, bezpečně jej odebrat a znovu po chvíli do zařízení vrátit. Někdy tento krok pomůže.
Pokud je zde ochrana stále, může pomoci specializovaný program, který si můžete stáhnout z internetu a díky němu disk „odbklokovat“. Chyba může být v takzvaných registrech, v řadiči a podobně. Jako laik si s tím možná sami neporadíte, proto je vhodné hledat pomoc na různých specializovaných fórech a nebo se obrátit na někoho, kdo se v oblasti IT a softwaru dobře vyzná.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close