Investice

Finanční páka

Finanční páka neboli margin je jeden z mnoha nástrojů, které jsou výbornými pomocníky při vydělávání peněz pomocí investování. Pokud nám však mají dobře sloužit, musíme jim kompletně porozumět. Dnes se podíváme na investování pomocí finanční páky, její výhody a rizika, která nám přináší.

Co to je finanční páka?

Finanční páka
Finanční páka

Jak už jsem zmínil, finanční páka je investiční nástroj, jehož pomocí se pokoušíte znásobit vaše zisky. Při obchodování s finanční pákou investujete za pomoci cizího kapitálu. Tento kapitál si tedy vypůjčíte od brokera, přes kterého obchodujete, za danou marži. Můžeme tak obchodovat jak s jednotlivými akciemi, které povolují margin, tak u derivátů, futures či warrantů a opcí. Zde jsem si připravil pozitivní ukázku, jak by mohlo vaše počínání dopadnout.

Ukázkový příklad
Chci investovat za pomocí finanční páky. Celková částka investice činí 200 000,-Kč. Obchoduji s marží 5%, tudíž zaplatím 10 000,-Kč (5% s celkové částky). Zbytek investice je financován penězi, které jsem si takto vypůjčil od brokera. Investuji tak s pákou 1:20.
Výnosnost investice dosáhla 5%. Pří použití vlastního kapitálu bych vydělal 500,-Kč, ale já jsem díky finanční páce 1:20 dosáhl výnosnosti 100%. Celková výnosnost se tak násobila poměrem půjčených peněz.

Pokud by ovšem výnosnost klesla k -5%, ztratil bych tak celou investovanou částku. V ještě horším případě by výnosnost klesla k -10% a dlužil bych navíc brokerovi sumu rovnající se počáteční investici. Je tedy důležité si uvědomit, že ztráta může být větší, než je počáteční investice. V závislosti na tomto poznatku, musíme uvážlivě volit poměr mezi vlastním a cizím kapitálem.

Jak se chránit proti větším ztrátám?

K ochraně vámi vloženého kapitálu vám pomůže money management. Jde o to, že vaše ztráta při obchodování s margin, nesmí přesáhnout 2% z celkové sumy vložené na investiční účet. K dodržení tohoto pravidla použijeme jeden z inteligentních pokynů, které jsou nám při obchodování k dispozici. Využijeme stop-loss pokyn. Hodnotu stop-loss pokynu určíme v závislosti na celkovém množství peněz na účtu a vámi zvolené velikosti páky.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close