Praktické

Fíkovník neplodí

Pokud chcete mít bohatou a velkou úrodu, je potřeba o každou rostlinu se řádně postarat. Což znamená zejména dobře ji zalévat a přihnojovat. Jenže každá rostlina má jiné nároky a potřeby. Podívejme se proto například, proč fíkovník neplodí a jak to můžete napravit.

Co dělat, když fíkovník neplodí?

Fíkovník běžně roste v tropických a subtropických částech světa a typicky je to strom, případně velký keř. Existuje okolo tisícovky druhů fíkovníků a některé můžete pěstovat i v tuzemsku. Leckoho představa vlastních, doma vypěstovaných fíků láká, a tak si řada lidí fíkovník pořídí přímo do své zahrady. Péče o něj ale nemusí být tak snadná, jak to na první pohled vypadá. A pak se může snadno stát, že fíkovník neplodí. Proč?

Příliš mladý strom neplodí

Fíkovník nezačne plodit hned v prvním roce. Ani v tom druhém. Jeho specifikem je, že začne mít plody teprve až v určitém stáří. Většině fíkovníků trvá až šest let, než začnou mít plody. Proto pokud o svůj fíkovník už pár let věrně pečujete a staráte se o něj skoro jako o nemluvně, ale on přesto neplodí, nemusí to být vůbec způsobeno vaší chybou. Dost možná je zkrátka příliš mladý a budete muset ještě nějaký ten rok vydržet.

Příliš mnoho hnojiva

Abyste se dočkali dobré a bohaté úrody, je vhodné fíkovník přihnojovat. Ale musíte to dělat správně. Fíkovníku například velmi škodí, pokud má příliš dusíku. Dusíkaté hnojivo mu přitom ale prospívá. Zacházet s ním ovšem musíte velmi opatrně a nepřehnojovat ho. Fíkovník totiž při přehnojení krásně roste, ale plody vůbec netvoří.

Přelitý nebo uschlý fíkovník

Důvodem, proč fíkovník neplodí, může být i to, že ho špatně zaléváte. Škodí mu, pokud je jeho půda příliš vyschlá a nemá tedy dostatek vody. Ale stejně nevhodné je i přelívat ho. Leckteří pěstitelé přitom ztroskotají právě na problematice správného zalévání – a to i když je fíkovník na vodu velmi nenáročný. Obecně upřednostňuje, pokud je půda kolem něj sušší, a to ať už ho máte vysazený na zahradě nebo v květináči. Pokud ale dlouho neprší, je potřeba přilepšit mu pár kapkami. Příliš vody zase způsobí, že dobře roste, ale neplodí.

Nevhodná odrůda

Pokud se ve fíkovnících nevyznáte a jen jste si v touze po této rostlině koupili první, kterou jste v zahradnictví natrefili, možná to byla osudová chyba. Jak už jsme zmínili výše, fíkovníků existuje asi tisíc druhů. A ne každému se bude dařit v mírném pásu a v tuzemských podnebných podmínkách. Takže pokud váš fíkovník neplodí, možná jste si zkrátka koupili nevhodný druh, který potřebuje jiné podmínky.

Do České republiky se doporučuje pořídit si takzvaný adriatický typ fíkovníku. Ten je specifický tím, že nepotřebuje, aby jeho květy byly opylovávány, a i přesto plodí. Pokud máte fíkovník, který opylovat potřebuje, pak musíte zpravidla včelku nahradit sami, a to za pomoci malého štětečku. V tuzemsku se totiž opylování od včel u fíkovníku nedočkáte.

Kvalitní sazenice

Pozor byste si měli před koupí fíkovníku dávat nejen na správný typ rostliny vhodný do našich podnebných podmínek, ale také na stav sazenice. Někteří zahradníci vám totiž prodají sazenici, která na první pohled vypadá pěkně, ale pak buď neroste, nebo fíkovník neplodí.

Fíkovník se množí takzvanými řízky a při koupi je potřeba zaměřit se na sazenice, které pocházejí ze silnějších větví fíkovníku. Tenčí větvička bude možná méně prosperovat. Další výhodou pak je, že pokud je fíkovník řízkem ze silnější větve, tak máte mnohem větší šanci, že bude plodit dříve (ale není to pravidlem). Při koupi se tak neřiďte v první řadě cenou, ale spíš výše zmíněnými podmínkami, které vám zajistí dobře rostoucí stromek s bohatou úrodou.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button